Autostrada A1 București-Nădlac

Started by Ionut, September 13, 2011, 12:10:24 PM

Previous topic - Next topic

2 Members and 13 Guests are viewing this topic.

rocklee


rocklee

mai bine ar cere cnadnr-ului sa faca conectarea podului de peste mures cu dn7 pintr-un sistem mai fluid si mai sigur ...nu pri acele doua semi giratoare ...ca e de tot risul acel sistem ...si destul de periculos ..... >:(

anacronox

confirm riscul din giratorii. la giratoriul din varful pantei, de multe ori cei care vin dinspre arad se baga in giratoriu in virtutea obisnuintei. oricum bine ca au pus parapeti la vechea iesire spre deva ca nu de putine ori am vazut soferi luand-o pe acolo in loc sa mearga pana la UM si sa intoarca in giratoriu


Cozak

Eu nu mai inteleg.Iata ce zice EVZ:

"Singurul "nod" rutier prevăzut în proiect este cel de la Simeria. Descărcarea de trafic de la Şoimuş, de lângă Deva, este, de fapt, o soluţie provizorie, care nu are nici ea autorizaţie de construcţie, ci doar un accept al Poliţiei Rutiere."

Citiţi mai mult: Blocaj administrativ: Primăria Deva refuză să elibereze autorizaţiile pentru autostrada spre Lugoj - Din ţară > EVZ.ro http://www.evz.ro/detalii/stiri/blocaj-administrativ-primaria-deva-refuza-sa-elibereze-autorizatiile-pentru-autostrada-spre-lugoj-1087787.html#ixzz2wQQxtmTm
EVZ.ro

Nodul de la Soimus nu o sa mai fie nod?Doar in studiul de fezabilitate mai apare? Adica eu nu inteleg altceva.

delacroix

Este impardonabil să laşi o reşedinţă de judeţ şi un oraş mare ca Hunedoara, fără acces la autostradă. Domnii de la CNADNR ne cred proşti", spune primarul Devei, Petre Mărginean.
Eu cred ca CNADNR are dreptate.

Archi

#14166
Imposibil să nu fie nod la Șoimuș

L.E: Pentru curiosi planul nodului Șoimuș:


razvan_43

Cred ca se face o confuzie.Probabil cei din minister au incurcat podurile.L-au trecut in proiect pe cel dezafectat in loc sa-l treaca pe cel actual pe care se si circula.Sunt foarte apropiate si poate de aceea si confuzia.
Eu asa vad.Dar s-ar putea sa nu fie asa, si sa sara din schema actualul nod si sens giratoriu de la Soimus si sa treaca cu autostrada peste el lasand Deva fara intrare pe autostrada.Daca ar fi asa ar fi intradevar foarte grav.Cred ca in final va fi lasat dar trebuie regandite iesirile spre Deva,pentru ca sunt foarte periculoase acele mini giratorii.

Nu sunt de acord nici cu ce spune arhitecta Deveana.Cum ca ar trebui sa se faca 3 bretele de legatura cu Deva.Hai sa fim seriosi,chiar daca sunt din Deva,un oras,chiar si capitala de judet, de 60.000 de locuitori cu 3 bretele de acces cu  poduri peste Mures...totusi nu ne comparam cu Sibiu.
Cred ca solutia corecta ar fi fost proiectarea de la bun inceput a unui nod la Santuhalm la intersectia cu Hunedoara.Era mai bine dupa parerea mea decat actualul de la Simeria Veche care este asezat la intersectia spre Calan.

marcelbanu

Quote from: anacronox on March 19, 2014, 05:30:43 PM
confirm riscul din giratorii. la giratoriul din varful pantei, de multe ori cei care vin dinspre arad se baga in giratoriu in virtutea obisnuintei..

Înainte de acel semigiratoriu există indicatoare de reducerea a vitezei,
există două indicatoare ,,Cedează trecerea" cu plăcuță adițională ce semnifică distanța,
plus cel de la giratoriu, există panouri reflectorizante pe partea mediană a șoselei cam de la 50 de metri,
pe timp de noapte locul este puternic luminat...

Doar cine nu vrea nu oprește...

OFF topic
Plus că în Deva nu s-au tăiat arbori decît în curtea bisericii Sf. Nicolae din cartier Progresu,
pentru că erau destul de bătrîni și riscau să cadă pe nepusă masă...

Plus că în urmă cu o săptămînă primarul drujbă cum îl denumești doar tu,
a plantat arbori în zonele verzi din Micro 15...

Scuze pentru acest OFF topic...
Orice aparat foto prost scoate fotografii excelente dacă prin vizor privește un ochi de artist !

dorum

nodul Soimus eu zic ca se va face....si impreuna cu el se va face ceva si pe DN7...nu raman sensurile alea giratorii facute din bidoane!...chit ca va scadea drastic traficul pe DN...

rocklee

cu privire la nodul de la santuhalm area aceiasi soarta ca si cel de la sibot cugir ...este nevoie ..va promitem ca se va face :-[ ....dar acum nu esunt bani ...sau decamdata nu este nevoie  8)

disney

Quote from: disney on November 25, 2013, 08:53:57 PM
Intrarea / Iesirea pe / de pe A1 de la Soimus.

Se pare ca mai avem de asteptat pina la finalul lui 2014 ca sa avem varianta finala.  :o

Revedeti aici ^^^ (click pe quote) raspunsul CNADNR referitor la intrarea/iesirea de la Soimus.

rocklee

Quote from: disney on November 25, 2013, 08:53:57 PM
Intrarea / Iesirea pe / de pe A1 de la Soimus.

Se pare ca mai avem de asteptat pina la finalul lui 2014 ca sa avem varianta finala.  :o




:D

Calin

#14173
Mai fratilor, daca imi aduc eu bine aminte, va tot puneati problema cum va reusi domnul Umbrarescu, UMB-ul sa "rezolve" situatia in care se afla cu acest tronson de autostrada pe care l-a licitat la un pret mult prea mic.....sa renunte nu poate fara sa piarda bani......sa continue sa-l faca pierde iarasi bani........
   De ce nu "se iveste" asa pe nepusa masa o "problema" de la Primaria Deva ??? Pentru ca daca se modifica proiectul se modifica desigur si suma incasata si acolo se "rezolva " cumva cu "recuperarea" unor sume de bani........ Daca nu se obtin avizele........se poate "aranja" o "retragere" strategica fara sa mai para vina constructorului si implicit fara pierderi de bani......De ce Primaria Deva a "vazut" proiectul de abia acum ??? De ce Primaria Deva nu vede podul de peste Mures de la Soimus si viitorul nod rutier care se afla CLAR in proiectul de constructie a viitorului tronson de autostrada ??? De ce Primaria Deva "a tacut " atunci cand s-a construit tronsonul Deva Orastie unde putea solicita un nod "Deva Est" ???
  Nu pot garanta ca lucrurile stau astfel dar este o idee .....nu credeti ?

gdaniel

Citarea primarului Devei, minutul 3.11: "constructia unei bretea" :)

Nodul Soimus este conexiunea cu DN76 (Deva-Oradea) si pe harta aia apare si noul pod. Daca tot vorbesc de vechiul pod, sa zica si cum primaria nu a facut consolidarea la notificarea austriecilor la 100 de ani de la constructie si dupa aia la cativa ani s-a prabusit.

Daca ar face nod in prelungirea soselei Deva (Santuhalm) - Hunedoara, distanta de la eventualul nod pana in centrul Devei ar fi mai mare decat de la nodul Soimus.