Autostrada A1 București-Nădlac

Started by Ionut, September 13, 2011, 12:10:24 PM

Previous topic - Next topic

1 Member and 13 Guests are viewing this topic.

ciprebbe

Quote from: cutter on February 27, 2014, 06:00:11 PM
, iar unul dintre aceste proiecte ar putea fi
Sibiu-Tălmaciu

Deja pe ideea asta e inaintat C.Turzii- Tg.Mures unde SF ul e facut pe o portiune buna.
Daca asta nu se poate face sunt tot mai mici sansele sa vedem altceva facut pe 2007-2013.
Eu nu cred in Sibiu-Talmaciu , plus ca nu prea se castiga mult acolo, drumul fiind deja cu 2 benzi / sens, da orice km de autostrada in plus in tara asta conteaza.
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

ovicor

Ceea ce spune Cutter are logica, e normal, vine de la UE. Fara sa puna UE piciorul in prag, autoritatile romane ar fi bajbait la nesfarsit. Ciprebbe, daca pe langa Sebes - Turda reusesc sa faca Sibiu - Talmaciu, cu atat mai bine, din fondurile 2014-2020 vor ramane resurse financiare pentru o mai mare parte din celelalte obiective mentionate de Cutter. M-as fi bucurat sa apuce sa faca si Campia Turzii - Tg. Mures, dar tare mi-e teama ca nici la astealalte nu se vor incadra in termen.
Ideal ar fi ca sa se aprobe finantarea din fondurile 2007-2013 pentru facturile emise pana in 31 dec.2015, restul, pana la terminarea lucrarii, sa se finanteze din fondurile 2014-2020. Si, bineinteles, demararea a cat mai multe lucrari, inclusiv dinspre Pitesti, Dar fara SF, fara exproprieri, nici pe A6, chiar daca s-ar aproba, putine tronsoane s-ar urni din loc !

alin_simeriaveche

In sfarsit am primit un raspuns de la CNADNR. Sunt si cateva informatii utile.


cutter

Mi s-a mai spus că nu se vor finanța ("se vor cere banii înapoi") proiectele care nu se vor termina pînă la 31 dec 2015. Se acceptă o etapizare/decontare parțială, dar trebuie să existe niște livrabile, spre exemplu: terminarea a numai 10 din 20km este ok, se va deconta 50% (sau ce procent reprezintă respectiva porțiune), în schimb dacă toți cei 20km sunt la 90% (de ex., lipsește stratul final de asfalt) se decontează ZERO. Autoritățile române ar trebui să se asigure că pentru proiectele în pericol există o etapizare corespunzătoare.


MHN

^^
Din primul articol, marca Neferu, ultima fraza mi se pare reprezentativa pentru succesul de care "se bucura" articolele din domeniul infrastructurii publicate in ultimii ani pe zf.ro:
QuoteÎn timp ce CNADNR nu trimite răspunsurile solicitate de presă în termenul legal, compania de drumuri din Ungaria, Nemzeti Infrastruktura Fejleszto, a răspuns solicitării ZF în doar câteva ore.

iuli

Asa le trebuie!!! Daca ar fi fost macar obiectivi, ca noi  :-[, ar fi primit raspunsul la timp si chiar detaliat. Dar na, te injur si te scuip in fata si tot eu ma supar ca de ce nu ma iubesti.
-------------------

Watch my roadtrips
MyBlog

carutasul

Pai bine, dar... ma iubeste, nu ma iubeste, termanul legal e termen legal, nu se discuta. Ok, poate sa raspunda in ultima zi legala.

SB76UFO

"Prostia este eternă și invincibilă"

Ionut

Arata bine. :D Trebuie doar putina curatenie (de primavara).

bogdymol

Nu, nu arata deloc bine :bash:

Unele indicatoare au si numarul drumului pe care il arata, altele nu au. In plus, uita-te la ultima poza cat de tare au putut inghesui SibiuVest intr-un singur cuvant, de parca nu puteau mari indicatorul cu 3 cm ca sa lase spatiu intre cuvinte :bash:
Locuit, Vizitat, Condus în: A B BG BiH CH CY CZ D DK E F FIN FL GBZ GR H HR I IL IRL L LT M MK MNE NL P PL RO RSM RUS S SK SLO SRB TR UK V
+ Australia, Canada, Egipt, Hong Kong, Macau, Malaysia, Maroc, Noua Zeelandă, Singapore, Emiratele Arabe Unite & Statele Unite ale Americii
drumurile mele

vchira

mai stie cineva ceva de pe santiere? se lucreaza la Nadlac-Pecica sau Timisoara-Lugoj lot 2?

dorum

#13887
TS lucreaza pe Sanovita - Topolovat la autostrada , decopertari deblee etc...yesss...
Poze dupa ce ma intorc acas...

dorum

#13888
Primele imagini cu lucrul efectiv la autostrada de pe lotul TS, Timisoara - Lugoj lot 2, tronson Sanovita - Topolovatu Mare:










































dorum

UMB pe ultima suta de metrii cu mutarea statiei de asfalt pe care au depozitat-o la Giarmata pe timpul iernii....oare merg la Ilia???