Autostrada A1 București-Nădlac

Started by Ionut, September 13, 2011, 12:10:24 PM

Previous topic - Next topic

4 Members and 43 Guests are viewing this topic.



Danny550394

O poza de ieri din intersectia Nod Saliste-DN. Scuze pentru calitatea pozei (printscreen la o filmare).


Afara erau 2 grade si se asfalta  :). Cam la aceeasi temperatura a fost asfaltat si nodul Sibiu Vest.

MartinD

     Buna ziua si bine v-am gasit.O intrebare pentru cunoscatori: doresc sa vin in 21.12 din Germania la Sibiu.Avand in vedere noile sectoare de drum care vor fi deschise, pe unde ma sfatuiti sa merg? Am varianta Nadlag-Arad-Deva-Sibiu si varianta Nadlag-Arad-Timisoara-Lugoj-Deva-Sibiu. Pe unde este (va fi ) mai multa autostrada , cam cati km, si este mai usor /bun drumul?
     Multumesc anticipat si scuze daca nu am postat unde trebuie!

sebba

Nadlac! Cu "C" la sfarsit! In titlul topicului scrie clar si nu e greseala!

cat despre traseu, mergi pe DN7 pana la Deva (Soimus) si de acolo urci pe A1, cat te (va) tine!
Sailing away! S/Y Haimana

MartinD

Scuze pentru greseala....dar dupa 28 de ani plecati din tara, cred ca ma descurc mai bine decat Raducioiu de exemplu :)). Deci varianta pe Valea Muresului e mai buna decat cea prin Lugoj?

bogdymol

#12096
Oare iau ban de la ionut pentru postarea asta?

QuotePonta a mai detaliat ca tronsonul Pitesti - Ramnicu Valcea "are proiectul in stadiu avansat. Pentru Ramnicu Valcea - Sibiu stiti bine ca are cost de 6 miliarde EUR"
sursa

:lolz:

edit: si inregistrarea (minutul 25:30)
Locuit, Vizitat, Condus în: A B BG BiH CH CY CZ D DK E F FIN FL GBZ GR H HR I IL IRL L LT M MK MNE NL P PL RO RSM RUS S SK SLO SRB TR UK V
+ Australia, Canada, Egipt, Hong Kong, Macau, Malaysia, Maroc, Noua Zeelandă, Singapore, Emiratele Arabe Unite & Statele Unite ale Americii
drumurile mele

sebba

Quote from: MartinD on December 04, 2013, 09:48:31 AM
Scuze pentru greseala....dar dupa 28 de ani plecati din tara, cred ca ma descurc mai bine decat Raducioiu de exemplu :)). Deci varianta pe Valea Muresului e mai buna decat cea prin Lugoj?

inca nu se merita ocolul pe Lugoj daca mergi de la Arad spre Deva
Sailing away! S/Y Haimana

chr

@MartinD:
Depinde ce vrei.
Daca vrei sa ajungi la Sibiu cat mai repede mergi cum a zis sebba.
Daca vrei sa vizionezi cat mai multa autostrada, o iei prin Lugoj. Astfel vezi si tronsoanele Arad - Timisoara, Timisoara - Lugoj lot1, plus ce se mai deschide din Lugoj-Deva pana vii tu.

madsnowman

Am stat si m-am tot uitat cum s-a dezbatut pe aici care varianta ar fi mai buna Sibiu-Pitesti sau Sibiu-Brasov si desi sunt din Brasov si nu imi pica tocmai bine ca, mai nou, suntem ocoliti si de autostrazi am ajuns la concluzia ca ar fi mai logic sa se faca Sibiu-Pitesti. Problema mea e alta, ce tata cucului cauta Sibiu-Pitesti prin Valcea??

Ionut

Nu mai bagati in seama ce zice Ponta. Habar n-are. Nu e niciun proiect Pitesti-Rm Valcea, dupa cum toata lumea de pe-aici stie. Pitesti-Sibiu are SF prin Curtea de Arges, nu prin Rm Valcea.

mariansb

Martin , ca si timp e cam la fel pe oriunde o vei lua, pentru ca pe centura Aradului poti sa ai ghinionul sa stai la bariere.
Daca tot vrei sa vii pe Valea Muresului, ar fi mai bine sa traveresezi Aradul prin oras-Calea Aurel Vlaicu, Radnei...
"Un popor care alege politicieni corupti, impostori, hoti, tradatori , nu este victima, ci complice." - George Orwell

bogdymol

Cu siguranta daca mergi pe ruta Nadlac-Arad-Deva cu masina mica trebuie sa mergi prin oras. Nu o lua pe centura ca o sa regreti (si o sa-l injuri pe Ponta pt taierea finantarii la pasaje).
Locuit, Vizitat, Condus în: A B BG BiH CH CY CZ D DK E F FIN FL GBZ GR H HR I IL IRL L LT M MK MNE NL P PL RO RSM RUS S SK SLO SRB TR UK V
+ Australia, Canada, Egipt, Hong Kong, Macau, Malaysia, Maroc, Noua Zeelandă, Singapore, Emiratele Arabe Unite & Statele Unite ale Americii
drumurile mele

MartinD

Multumesc tuturor pentru sfaturi.O sa merg pe Valea Muresului si cu siguranta trec prin Arad, nu ma bag pe centura. Drum bun si fara evenimente tuturor!

dr4qul4

Quote from: Ionut on December 04, 2013, 10:35:22 AM
Nu mai bagati in seama ce zice Ponta. Habar n-are. Nu e niciun proiect Pitesti-Rm Valcea, dupa cum toata lumea de pe-aici stie. Pitesti-Sibiu are SF prin Curtea de Arges, nu prin Rm Valcea.

Asta ar fi cea mai mare aberatie : Pitesti - Rm Valcea - Sibiu nu se poate face. traseul ar fi mai lung decat pe Curtea de Arges si ar trebui sa treaca exact prin Parcul National Cozia unde nu vor primi aviz de mediu.

Si ar fi si mult mai scump. Ponta zice cam asa: e foarte scump sa o facem deoarece trebuie sa trecem 30 km prin defileu si asta costa, asa ca hai sa trecem prin 60 km de defileu.

traseul actual (desi eu fac foarte multe drumuri pana la Valcea) este foarte bine gandit. Valea Topologului este dreapta si aproape plata fara nici un fel de dificultati. Cel putin  nu unele care se pot compara cu cele din zona Calimanesti-Caciulata-Brezoi.
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024