News:

API te vrea în echipa din București!

Main Menu

Autostrada A1 București-Nădlac

Started by Ionut, September 13, 2011, 12:10:24 PM

Previous topic - Next topic

3 Members and 55 Guests are viewing this topic.

Quest

Quote from: goldorak on September 09, 2020, 11:51:08 PM
Atunci cand vor trebui dati inapoi 1 MILIARD de euro din buget la Comisia Europeana pentru nerespectarea termenului de implementare a proiectului de autostrada Lugoj-Deva, ce va zice Curtea de Conturi?

Eu am auzit ca de fapt penalizarea consta nu in rambursarea acestui miliard, ci in diminuarea cu 1 miliard a sumei disponibile ptr RO pe exercitiul financiar de care apartine. Daca informatia e corecta, inseamna ca nimeni nu da nimic inapoi, intrucit RO oricum nu absoarbe integral bugetul alocat. Iar asta ar explica lipsa fibrilatiilor din partea autoritatilor romane (indiferent de coloratura) ptr situatia cu LD2...
Common sense will get you far !

tonică

#52906
Văzut filmul celor de la porr și remarc ca pentru o autostrada de coasta arata super! Nu aveam habar ca de pe dealurile talmaciului se vede marea oriunde te uiți în zare 😄
Ar putea împrumuta ideea și cei de la pizza, ar arata aprox asemănător dacă pun 4 ferestre cu 4 ani diferiți!

pitsigoi


voicul

+1 - E bine ca avem o drona si pe PISI5  :cheers:

Nu pot sa nu remarc: cati stalpi de electricitate sunt pe traseu!


mike_85

#52909
Pentru PiSi 5 au inceput exproprieri? Astaldi ar trebui sa fie deja avansati cu proiectul.

Ionut

V-am mai spus, s-a mai zis, doar ca na, repetitia e mama invataturii, cica. Astaldi are deja o bucata din PT gata, se aude prin targ ca sunt sanse sa vedem ceva lucrari in teren anul asta.

alin2pas

Unul din motivele care pot stimula orice constructor serios ar fi că în acest an se pot face plăți indiferent de sumele alocate inițial prin buget, fără frica de a depăși deficitul bugetar impus, deci ar putea profita și Astaldi.

adrian sibiu


Duta C

@ adrian sibiu...multumim!....se misca bine porr!

danutzu_1069

Cu multumiri!

Alunecarile nu-i iarta nici pe cei de la Porr... Au cateva mici, pe la inceputul tronsonului...
In rest... se misca cu talent.

rocklee

multumim adrian ...pentru filmare.. :cheers:

pana in ce an au termenul contractual... :o

Floria89

@rocklee
Pai are 12 luni de proiectare și trei ani de execuție, conform contractului în 2023 o sa fie gata, eu cred ca prin 2022 o sa putem circula.
Mulțumim Adrian pentru implicarea ta, cinste!

RaduLuc

Lugoj Deva Lot 4 Zona Ecoduct se pare ca sunt mici miscari ale dealului care au dus la problema din fotografie, poate nimic grav dar bine de mentionat... O:-)



Powered by API/PUM imgur uploader

adiarc

^^2022....dar daca se misca tot asa...exista ceva sanse pt sf lui 2021...depinde de viaducte si birocratia /relocare utilitati solutionate la timp
"Eficienta" cnair...claimuri de sute de milioane de lei,puse pe tava constructorilor pentru proiecte inexistente ( LD2 sect E ; LD 3 ; A10 )

DESFIINTATI compania Antiinfrastructura

pasa_andrei

Martie  2023 au termen de finalizare cu sperante decembrie 2022.