News:

API te vrea în echipa din București!

Main Menu

Autostrada A1 București-Nădlac

Started by Ionut, September 13, 2011, 12:10:24 PM

Previous topic - Next topic

5 Members and 68 Guests are viewing this topic.

TibiV

Adica vrei sa spui ca se vor face umpluturi pana la cota liniei rosii desenate de mine?!?!... :shocking:

Mama proștilor este mereu gravidă... :)

Cetatean

Nu cred, din ce vad pe filmari, deja s-au forat o parte din pilotii. In prezentare se vorbea de ceva tehnologie prin care se poate vedea proiectul in 3D peste terenul existent.

paulmare

Tibiv nope, computerul infige chestia aia in solul patriei, pana la linia rosie, nu e nici o umplutura.
Probabil ca au facut o ridicare in detaliu, au model 3D al terenului, si au socotit cu ceva metoda numerica cat au de excavat si cat au de carat la umplutura, si cand ataca lucrarea stiu exact de unde scot si in ce punct duc umplutura sa se plimbe camionul cat mai putin si cand descarca sa fie exact in locul in care trebuie nu un morman undeva la margine, si daca au pe greder sau buldozere receptoare atunci vede si mecanicul in cabina cum trebuie sa umble la lama sa iasa stratul de umplutura la fix
O sa fie interesant de urmarit, si comparat cu haosul de la pizza si aktor
si UMB avea la Lilieci receptoarele montate pe gredere si buldozere 

adrian sibiu

Această imagine nu e prezentată corect ,la fața locului deja se fac săpături mai ales în partea spre Boita pentru a coborî linia acestui viaduct încât să  nu fie cocoțat pe niște pile imense ca înăltime.

adrian sibiu

#52729
Paulmare așa este ai intuit foarte bine,cei de la Dimex au si pe buldozere cât si pe autogredere receptori Gps astfel atât utilajul precum si camioanele care transportă materialul de umplutură sa fie cât mai eficiente.

horatiu.cosma

Nu știu cine și de unde a scos valorile alea de 5-6 milioane de metri cubi de săpătură și umplutura, dar sunt complet eronate. In jur de 1 milion de mc sunt ambele valori. Cu 5 milioane faci 60 de km de A.

Cetatean

Nu le-am scos, tipul care vorbea, zicea ca sunt doar in debelul de la final aprox.  700 mii de mc de saptaura.
Cand a deschis aplicatia cu proiectul, de unde sunt capturile, apareau aceste valori,pentru proiect. Eventual sa le stergem daca nu sunt adevarate. Putem verifica in listele de cantitati.

stangabriel

Pamant sapaturi  22.366.544 mc
Pamant umpluturi 16.733.411 mc

Sunt cifre pentru tot A1 Sibiu-Pitesti.

Cetatean

Pe Deva Orăștie au fost vreo 4 mil de mc de ump, pe Sebeș Cunta cam 2 și 2.
O sa caut sa vad cât e la Porr. Poate mai aveau ei ceva acolo în pregătire și de aia era asa mult. Lotul 2 poate :p

horatiu.cosma

Din 13 km 2 km sunt viaducte. Deci 11000 metri X o lățime medie a terasamentelor de 40 de metri (ultra-generoasă, sus la asfalt e 26 de metri) X înălțimea medie a terasamentelor ar trebui să dea cei 5,2 milioane mc. Păi ar ieși înățimea medie de 12-15 metri. Cum ziceam, e o cifră eronată, se vede de la o poștă.

paulmare

#52735
poate si-au propus si Porr sa o scoata si sa o aseze la loc de 3 ori ca si Aktor - si atunci sunt cifre rezonabile ?

Cetatean

Daca se poate sa modificam...deci avem aprox. 1.6 mil mc excavatie si 1.3 mil mc umplutura

horatiu.cosma

Quote from: horatiu.cosma on August 06, 2020, 02:01:00 PM
Porr deocamdată nu e full power, se așteaptă ordinul de ministru al apelor și pădurilor pentru rezolvarea pădurii. Fac vreo 4-5 mii de metri cubi de umpluturi pe zi cei de la Dimex, la relanti, dar vor băga câte 20.000 de metri cubi pe zi, vor mai aduce forțe proaspete (1,2 milioane metri cubi umplutură și 1,7 milioane săpătură)...


adrian sibiu

Salutare azi am facut o scurtă filmare de la km 8 la km 10+200 in zona viaductului.


RobertN