News:

API te vrea în echipa din București!

Main Menu

Autostrada A1 București-Nădlac

Started by Ionut, September 13, 2011, 12:10:24 PM

Previous topic - Next topic

6 Members and 71 Guests are viewing this topic.

madsnowman

#49710
Neata! Nu am vrut sa scriu despre asta ca nu e de lauda, dar eu nu mai pot cu lotul asta (LD3). M-am saturat de atatea minciuni si presupuneri si daca si cu parca... in timp ce eu imi rup masina pe DN68A. Am circulat pe el si nu are nici pe naiba. Am circulat cu 139km/h si cu 100km/h in zona cu restrictie (al doilea ecoduct) si nu e cu nimic mai bun sau mai rau ca LD4 sau Deva-Orastie. Este foarte bun de dat in trafic. O singura trambulina e pe lot, deloc deranjanta, dupa podul peste Mures (parca). La 139km/h lotul se parcurge in 9 minute. O economie de 30-40 minute fata de drumul de la Ilia la Holdea pe mizeria de DN68A. Sa-i dea dracului drumul odata si sa-si vada de mizerii pe urma! Cui o sa-i frica frica sa circule pe el, sa ramana pe DN68A.

yo2mhj

Cucul de doua luni are același cântec"In doua săptămâni dam in circulație LD3",eu nu mai cred pina nu vad... mi-e sila de actuala guvernare...dar ar merita sa stea pina la sfârșitul mandatului...apoi direct la groapa istoriei..

JohannDB

............ieri, 07.10.2019, la Holdea, din giratoriul se vedeau, "la crăpătură" (atât cît se putea vedea), două masini și câteva persoane ce "mișunau pe acolo"..... Deși coloana se deplasa lent la giratoriu, era totuși prea fugitiv pentru a mai reține alte amănunte...!!

esendy

am mai zis: . . . . . . . vom astepta posbil ani pentru deschiderea LD3

se mai stie ceva de situatia bretelei suplimenatre de la Holdea? s-a facut receptia acolo? Comsa vrea sa predea aceasta bretea? cnair vrea sa receptioneze si sa finalizeze macar acel contract?

horatiu.cosma

E inghetat complet contractul ala in continuare. Receptia ceruta din august, niciun raport negativ de la consultantul DRDP Timisoara, nicio comisie de receptie organiizata, nimic.

yetiman

#49715
Pai in regulamentul de receptie nu sunt specificate niste termene si conditii pentru investitor?
(in cat timp trebuie sa raspunda, etc, etc...)
Si ce se intampla daca nu raspunde in termen?

REGULAMENT din 24 octombrie 2018 privind recepția construcțiilor din domeniul infrastructurii rutiere și feroviare de interes național:

QuoteArticolul 12
(1) În cazul în care investitorul, în termenul prevăzut la art. 9 alin. (1), nu stabilește data, ora și locul de întrunire a comisiei de recepție la terminarea lucrărilor sau dacă acesta nu se prezintă la data, ora și locul de recepție stabilite, direct sau prin  împuternicit, executantul va reînnoi cererea pentru fixarea unei noi date de convocare a comisiei de recepție la terminarea lucrărilor.
(2) Investitorul este obligat să stabilească, în intervalul de 10 zile de la primirea noii cereri prevăzute la alin. (1), o nouă dată de convocare a comisiei de recepție la terminarea lucrărilor, care nu va depăși 15 zile de la data comunicării noului termen de către investitor.
(3) În situația în care nici până la expirarea celui de-al doilea termen, conform prevederilor alin. (2), investitorul nu fixează data de începere a recepției la terminarea lucrărilor sau dacă nu se prezintă la data, ora și locul de întrunire a comisiei de recepție direct sau prin împuternicit legal, executantul va stabili un termen de recepție la un interval de 10 zile de la expirarea celui de-al doilea termen. Executantul va notifica în scris investitorului, precum și celorlalți membri ai comisiei, în timp util, ultimul termen de întrunire a comisiei de recepție la terminarea lucrărilor.
,,Pe hoţii mărunţi îi trimitem la închisoare, iar pe cei mari îi numim în funcţii publice." — Esop
,,Greşelile politicianului sunt crime, căci în urma lor suferă milioane de oameni nevinovaţi, se împiedică dezvoltarea unei ţări întregi şi se împiedică, pentru zeci de ani înainte, viitorul ei." — Mihai Eminescu

adrian sibiu

Salutare tuturor azi am  dat o tură pe șantierul lotului 1 de pe PISI,se lucreaza susținut de către subocontractorul Total Nsa. Poze mai tarziu

GDPR

@yetiman, mai mult ca sigur ca se folosesc in continuare de consultant, vezi art. 8 aliniat (3) si 9 aliniat (1) din Regulamentul de receptie. In cazul de fata consultantul cred ca e drdp-ul, asa ca joaca cum canta cucul.

adrian sibiu

#49718
Asa cum v am spus mai devreme astăzi am dat o fuga pe șantierul lotului 1.Este miscare susținută cu ceva mai multe utilaje. Șoferii de pe utilaje cred ca sunt indieni sau pakistanezi .Si acum pozele 😃😃😃😃

Munții Făgăraș văzuți de după un excavator in actiune.
(GPS)


(GPS)


Frumoșii Munți Făgăraș
(GPS)


Buldozer in actiune manevrat de un indian
(GPS)


(GPS)


Cilindru in actiune
(GPS)


Camioane așteptând cuminți la rând.
(GPS)


(GPS)


(GPS)


(GPS)


(GPS)


(GPS)


Zona in care decopertarea cred ca sa încheiat.
(GPS)


Cilindru in actiune pe zona decopertata.
(GPS)

Powered by API/PUM imgur uploader

TibiV

Mama proștilor este mereu gravidă... :)

Ionut

Multumim de poze!

Nu va speriati prea tare, e doar zona organizarii de santier. Pentru autostrada nu au inca AC. Se tot promite ca se va da AC in curand. Vor sa se pozeze cu buldozerul... desi nu stiu cine mai apuca inainte (sau dupa) alegeri.

adiarc

vestea cea mai buna este ca avem pe Total Nsa ,subcontractor....sunt puternici financiar si au si logistica buna plus acces la cariere de piarta si balast,statii de beton,etc.....acum nu cunoaștem contractul dintre parti si amploarea lucrărilor

"Eficienta" cnair...claimuri de sute de milioane de lei,puse pe tava constructorilor pentru proiecte inexistente ( LD2 sect E ; LD 3 ; A10 )

DESFIINTATI compania Antiinfrastructura

adrian sibiu

Promit că la următoarea vizită o sa ma pozez eu cu buldozerul asa in ciuda lui cuc&company 😄😄😄😄😄😄😄

voicul

+1.

E bine ca au inceput acum si poate rezolva cu devierea de retele (o parte macar) pana in martie cand sa speram o sa aiba AC si toate cele.

NGC

Supervizare Autostrada Sibiu - Pitesti, Sectiunea 1: Sibiu - Boita, km 0+000 - km 14+150, Lot 1 km 0+000 - km 13+170

Ofertantii:

1. CONSITRANS
2. SEARCH CORPORATION S.R.L. - EGIS INTERNATIONAL S.A.S. - ITALROM INGINERIE INTERNATIONALA S.R.L. - METROUL S.A.
3. S.C. TPF INGINERIE S.R.L. - S.C. SEPTEMBRIE CONSULTING S.R.L.
4. VENTURO INVESTMENT SLOVAKIA S.R.L. - AMBERG ENGINEERING SLOVAKIA S.R.O. - AE DOZORING S.R.O.
5. K-BOX CONSTRUCTION DESIGN S.R.L. - SALFO & ASSOCIATES S.A.