News:

API te vrea în echipa din București!

Main Menu

Autostrada A1 București-Nădlac

Started by Ionut, September 13, 2011, 12:10:24 PM

Previous topic - Next topic

1 Member and 62 Guests are viewing this topic.



rocklee

#47897





















Powered by API/PUM imgur uploader


acesta a fost ultimul fotoreportaj inainte de inaugurare


cu aceasta ocazie ne lom la revedere de la  frrma UMB ....si le dorim mult succes pe santierele patriei

eu personal MULTUMESC  firmei UMB ....PENTRU COLANBORARE SI LE DORESC MULT SUCCES IN CONTINUARE  :D :cheers: :cheers:

ROCKLEE

:bye: :bye: :bye: :thumbsup: :vroomvroom: :vroomvroom: :vroomvroom:

AlinC

Autostrada A1, 2 zile inainte de receptia de pe loturile 3 si 4 Lugoj-Deva

Dealul Liliecilor:


Nodul rutier Soimus:


Nodul rutier Holdea:


In text sunt introduse si 3 fotografii aeriene la 360 de grade:
https://ziarulunirea.ro/video-drona-autostrada-a1-lugoj-deva-loturile-3-si-4-se-deschid-circulatiei-ultimele-pregatiri-inainte-de-receptie-585299/

Kidu

Eu am totusi o nelamurire: ce se va intampla cu scurgerile pluviale cand soarele va distruge acele tuburi PVC? Nu le dau o viata lunga expuse la soare.

miahi

^^ Nu cred ca sunt din PVC. Pare a fi ceva armat cu fibra de sticla.

stangabriel

#47901
Multumim pentru poze si filmari.

La Holdea au insamantat pamantul din taluz ? Pare verde.

Quest

Insamintarea contine si un ingrasamint care are culoare verde. Intra in pamint la prima ploaie. Am mai vazut asa ceva la loturile facute de TS in zona (LD1, A6, TL2).
Common sense will get you far !

dimitrie

@Ionut scuze de offtopic dar țin și eu să îmi transmit aprecierea pentru toți infanteriști, ați fost bestiali @rocklee, @alinc @marcel etc.
Sunt membru nou și aproximativ de un an am urmărit acest șantier apoape zilnic, cu bine cu rele a ajuns la capăt.
@UMB foarte bine mobilizat, tot respectul, așteptăm A7 și Centura Rădăuți.
Mă bucur extraordinar pentru fiecare mic pas în infrastructură.
Aștept cu nerăbdare să conduc pe acolo, cu ocazia asta poate vizitez Timișoara după 15 august, greu de la Iași până la Sibiu dar fac cu siguranță o să fac o pauză lângă zid și urc înapoi.
A8 (Letcani - Motca) si A7 sunt prima prioritate dupa A3, A1 finalizate.

paullie

Bucuria este mare ca avem o noua bucata de autostrada, extrem de importanta. Si acopera mica tristete ca ne despartim de aceasta saga. @rocklee, @AlinC, @marcelbanu, @Quest si cred ca am uitat câtiva (nu in ultimul rând @Ionut) va multumim din suflet.

PS Dupa deschidere se incumeta cineva la o mica filmare de seara(noapte) a Dealului cu lilieci? De preferat o singura trecere panoramica cu drona.

Cetatean

Pronosticul meu pentru deschidere e joi dimineață cu surle și trâmbițe.
Impactul social, media etc o sa fie fantastic și "politicienilor" le place asta, mai ales cu mini vacanta.
Nu înțeleg de ce pe sensul Deva Ilia acostament a rămas din pământ!?!?! Nu era mai ok un pereu betonat, având în vedere ca acolo o sa creasca buruieni.
Vineri după masa si sâmbăta dimineața era aglomerație destul de mare pe DN7, pentru întrarea pe autostrada.


grig73

@Kidu : tuburile sunt din PAFSIN si au rezistenta si durata de viata mult mai mare decat PVC

Nelu63

Mulțumesc tuturor pentru fotografii și videoclipurile postate Rocklee , AlinC . Ce frumos și ce bine este ca sa ajuns la final. Luni  mă duc la Cugir și ce bine ar fi să ma duc pe autostradă de la Holdea , dar îmi este teamă că îmi fac iluzii.

Stefan01

#47908
Asta e cireasa de pe tort cand vine vorba despre competenta celor de la CNAIR !!! Au montat un generator de energie electrica direct pe autostrada, intre sensurile de mers !!!

Captura din penultima filmare aeriana a celor de la Ziarul Unirea (7 august) - se observa ca generatorul nu era montat


Capturi din nultima filmare aeriana a celor de la Ziarul Unirea (10 august) - se observa ca generatorul este montat (l-am incadrat intr-un chenar rosu)




Evit sa mai aduc aminte lungile discutii, purtate aici pe forum, despre iluminatul cu LED. Au cheltuit bani aiurea pe o solutie penibila. Cum il alimentati cu carburant ? Ca sa-l alimenteze (ce sa mai zic despre mentenanta sau avarii) vor devia temporar traficul de cateva ori pe an sau o vor face din drona ? Cel mai simplu era sa monteze corpuri de iluminat cu LED. Avantajele sunt evidente. Un articol scurt despre o solutie demna de secolul 21 gasiti aici.
Ultima lor "mare realizare" ma obliga sa strig: "Demisia tuturor diletantilor din CNAIR !".

gruiarew

Probabil e ceva temporar. N-are cum să fie generatorul între sensuri, e prea de tot. Lasă led-urile alea-s din alt film, mergea pus pe margine și trase fire pe sub calea de rulare.

Repet, refuz să cred că asta e soluția definitivă. E prea de tot. Nu se face pilon central la supratraversări, fac S-urile alea penibile ca să lase generatorul între sensuri? N-are cum.
'You can't cheat an honest man. Find somebody who wants something for nothing, then give him nothing for something.'' -- A Hater's Synthesis