News:

API te vrea în echipa din București!

Main Menu

Autostrada A1 București-Nădlac

Started by Ionut, September 13, 2011, 12:10:24 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 58 Guests are viewing this topic.

luc

Eu zic că vom avea o surpriză frumoasă și UMB-ul va da în folosință pentru trafic partea carosabilă împreună cu lotul 3. Sigur vor rămâne lucrări adiacente de făcut...Timpul ne va dovedi.

Vice33

Decidentul recepții lor este Beneficiarul. Data și detaliile recepției pana când trebuie stabilite?

voicul

#47117
La CNAIR doar data de salarii este fixa si singura care poate fi devansata. In rest este cancan, intamplare, cafele, pixuri, carioci si cateodata chiar si o inaugurare.

API a procedat bine cu presiunea pentru deschidere LD3 si 4.

Unul din putinele santiere in care vezi rezultate in fiecare zi. Felicitari UMB.
@Vice33 Nu trebuie sa te simti trist ca terminat. Mai au A7 si DX12 si probabil mai castiga. Nu stiu cat de des vom vedea update-uri, dar UMB o sa lucreze in acelasi ritm si pe acele loturi.

pbh

Spre deosebire de Comsa, UMB lucreaza ingrijit si unde au terminat lucrarile ele sunt la "cheie". Tot lotul este gata de receptie iar cand termina dealul va fi 100%.
La Comsa se lucreaza haotic , au inca de lucru in afara partii carosabile, de la garduri de protectie la decolmatare santuri de scurgere etc. Pe langa astea mai au de lucru si la partea carosabila - marcaje, completare ziduri fonoabsorbante si parapeti. Se pot termina intr-o luna.
Mai degraba se va deschide LD3 pentru trafic, urmand sa faca restul lucrarilor ulterior.
La UMB nu este posibil , pe deal nu mai ai acces dupa deschidere.
Ideea este ca va fi invers. UMB va finaliza lotul 100% inaintea celor de la Comsa.
Daca vine acum CNAIR LD4 este gata in proportie de 98% pt receptia finala.

Nelu63

#47119
Eu vreau sa se deschida la termen lotul 3.
Eu cred ca si pe lotul UMB se poate da in folosinta cu ciculatie pe o banda pina la finalizarea lucrarilor in afara cailor de rulare.

Ionut

Quote from: Vice33 on July 06, 2019, 09:56:43 AM
Inteleg urgența deschiderii a lotului 3 dar nu se mai poate astepta o săptămână, doua, pana termina UMB...?

Nu esti hater, esti doar inconstient. Daca se sta o saptamana/doua pana termina UMB si in timpul asta MOARE cineva pe DN68A, raspunzi tu pentru asta? O sa-mi spui ca nu, ca e vina alauia care a depasit aiurea pe DN68A sau care a apasat prea tare pe acceleratie sau era prea obosit si nu s-a odihnit etc etc etc. Dar daca bizonul intra pe contrasens si ia cu el o viata de om nevinovat? Raspunzi tu?

Eu nu imi asum asa ceva. Eu unul stiu ca API are influenta si a salvat (si va mai salva) vieti daca spune "pe post" ce trebuie sa spuna. In cazul de fata, sa spuna ca LD3 trebuie deschis in secunda 2 dupa ce este gata de deschidere (uzura, parapete, indicatoare, marcaje). Asa cum am luptat pentru A10. Altfel, eu nu as putea sa dorm bine noaptea. Momentan, uitandu-ma in spate, dorm linistit. Si vreau sa dorm in continuare, sa n-am pe nimeni pe constiinta.

Deci API va face presiune (deja face) pentru deschiderea imediata a LD3. Indiferent ce cred unii sau altii.

horatiu.cosma

^
Exact, nu facem receptii "ca suna mai bine si e mai spectaculos", ci sa inchidem odata santierele astea si sa se termine cu accidentele si mersul ca melcul pe DN68A.

alin_simeriaveche

@ Ionuț, deja mai vi de acasă. Bravo.

Quest

Common sense will get you far !

yetiman

+1 si de la mine
Fiecare km e important
Si toti vecinii nostri inteleg asta, doar CNAIR nu.
Vedeti toate imaginile si de la sarbi si de la unguri, si de la bulgari.
Peste tot unde s-a putut, s-a dat drumul pe autostrada, chiar daca mai erau lucrari de facut. In multe cazuri chiar si pe un sens de mers, in timp ce se lucra la celalalt, doar pentru siguranta suplimentara data de autostrada fata de un DN.

,,Pe hoţii mărunţi îi trimitem la închisoare, iar pe cei mari îi numim în funcţii publice." — Esop
,,Greşelile politicianului sunt crime, căci în urma lor suferă milioane de oameni nevinovaţi, se împiedică dezvoltarea unei ţări întregi şi se împiedică, pentru zeci de ani înainte, viitorul ei." — Mihai Eminescu

AlinC

Pe toata breteaua de la Holdea e balast stabilizat, iar in Dealul Liliecilor, pe sensul de mers Ilia-Deva au ajuns pe la jumatatea dealului cu asfalt + balast stabilizat.

udar

^^^^ inseamna ca vin si niste filmari proaspete de azi

AlinC

#47127
Le-am filmat amandoua:Dealul si Holdea. Initial am crezut ca e asfalt pe breteaua de la Holdea (cred ca a si scris cineva pe forum), dar deocamdata e doar balast stabilizat, de jos pana in sensul giratoriu.

Edit. Acum randez ceva pe A10. Mi se pare o chestie tare interesanta, dupa care ma apuc de Deal si de Holdea. Sper ca pe la 16 sa termin A10, iar pe la 18 A1. Merge mai greu ca le randez in 4K.

AlinC


AlinC