News:

API te vrea în echipa din București!

Main Menu

Autostrada A1 București-Nădlac

Started by Ionut, September 13, 2011, 12:10:24 PM

Previous topic - Next topic

7 Members and 82 Guests are viewing this topic.

AlinC

Autostrada A1, OS3-viaductul de la Aciliu. Cam multe gropi in asfalt. Se vad si in filmare:


paulmare

^ unde a putut ajunge bolovanul
https://imgur.com/y40nu71
Poate ca a fost excavat de sus si nu a cazut in gramada unde va lucra incarcatorul care incarca basculantele - oricum e destul de "scary" poza aceea

GDPR

^^E un fenomen de ravinare destul de serios la baza culeei viaductului, sistemul de evacuare a apelor pluviale fiind partial distrus (min. 2:20 din filmare). Acolo trebuie neaparat intervenit.

voicul

WOW - desemnare castigator PISI1? WOW
Da cu PISI5 ce au avut de nu au gasit un castigator?

HotNews s-a informat mai bine si a zis ca "a fost transmis la ANAP" lotul 4.

dragos76

Acuma că avem filmări recente și de la Aciliu și de la Șoimuș se vede diferența dintre amploarea lucărilor. Pare că la Aciliu a fost o joacă de copii :). Păcat că de ani de zile nu s-a intervenit cu plantarea de arbuști pe zonele excavate, ar fi făcut minuni.

horatiu.cosma

E o veste foarte foarte bună că Porr a câștigat pe lotul 1 PiSi, pot să spun că nu se putea mai bine de atât. Să sperăm că va rămâne așa. Să ne reamintim ofertanții:

1. Astaldi SpA: probleme cu insolvența plus sunt plini până peste cap cu proiecte
2. Construcții SA: nu au experiență în domeniu, sunt cunoscuți doar în domeniul militar
3. Asocierea SC Impresa Pizzarotti&C SpA - SC Pizzarotti SA: no comment
4. Asocierea Itinera SpA - SC Retter Projectmanagement SRL: au centura Satu Mare, A3 Tg.Mureș, probabil suspendatul Olteniței, deci cam aglomerați.
5. Porr Construct SRL
6. Societa Italiana per Condotte d'Acqua SpA: insolvență
7. Asocierea SC Spedition UMB SRL - SC Tehnostrade SRL - Aktor Technical Societe Anonyme (Aktor SA): plini până peste cap (40 de km CraPi, centura Bacău, Rădăuți)
8. Asocierea Tirrena Scavi SpA - Toto SpA Costruzioni Generali: plini până peste cap (centura Timișoara, probabil DN6 și DNCB DN2-A2, CraPi)
9. Asocierea Trameco SA - Vahostav S.K. a.s. – Construcții Erbașu S.A. - East Water Drillings SRL: cam plini și ei (A3 Borș, posibil încă un lot spre Suplacu, giratoriul suspendat la Berceni plus proiecte pe la Oradea) și e cam mare pălăria PiSi pentru ei.

Porr nu are nimic decât ceva dublare DN 7 Bâldana - Titu, adică frecție.

NGC

^^^ Completez eu ce mai lipseste.

Quote from: NGC on June 07, 2018, 10:05:04 PM
"Proiectare si executie autostrada Sibiu - Pitesti, Sectiunea 1 Sibiu - Boita, km. 0+000 - km. 14+150 - Lot 1 km. 0+000 – km. 13+170"

Avem a doua contestatie pentru PiSi 1. Prima a fost cea a celor de la PIZZAROTTI, care a fost respinsa in Februarie.

Quote from: NGC on July 14, 2018, 10:37:47 AM
"Proiectare si executie autostrada Sibiu - Pitesti, Sectiunea 1 Sibiu - Boita, km. 0+000 - km. 14+150 - Lot 1 km. 0+000 – km. 13+170"

Quote from: NGC on June 07, 2018, 10:05:04 PM
Avem a doua contestatie pentru PiSi 1. Prima a fost cea a celor de la PIZZAROTTI, care a fost respinsa in Februarie.

De data aceasta a contestat TIRRENA la TB, pentru respingerea ofertei in faza de evaluare tehnica.

Contestatia TIRRENA a fost respinsa.

12.07.2018

Quote
Tip solutie: Respinge cererea
Solutia pe scurt: Respinge contestaţia. Cu recurs in 10 zile de la comunicare. Recursul se depune la Tribunalul Bucureşti, Secţia a II-a de contencios administrativ şi fiscal. Pronunţată în şedinţă publică azi, 12.07.2018.

Doua firme mari erau deja eliminate de ceva vreme. ;)

horatiu.cosma

Nu am mai stat să caut care era deja scos din cursă, fiindcă toți ofertanții inițiali se potriveau analizei mele  :D.

alin_simeriaveche

#45443
Aveti idee pe cand se anunta desemnarea constructorului si pe lotul 5?

florin74

Imediat. Neoficial cica Tirrena ar fi in poll-position.
Daca se adevereste, sincer nu vad cum ar putea sa le scoata pe toate la capat (Centura Timisoara, DN6, DNCB A2-DN2, CraPi)

Ionut

DN6 s-a anulat. Hai sa vedem mai întâi daca iau și PiSi5. Eu cred ca pot duce. Sa asteptam și contestațiile. :) Pentru PiSi5 va fi bătălie serioasă, contractul este imens. 30 km.

voicul

Nu prea se pune ca TS are "DNCB A2-DN2" ca pana ajung sa lucreze efectiv pe el ...

Eu as fi multumit cu TS pe PISI5 si cred ca ar putea duce 4 contracte. Oricum, daca se va semana PISI 5 anul asta ... e bine + proiectarea ...  daca se intra la final de 20 20 in teren este excelent.

NGC

Quote from: alin_simeriaveche on March 07, 2019, 08:34:42 AM
Aveti idee pe cand se anunta desemnarea constructorului si pe lotul 5?

Quote from: florin74 on March 07, 2019, 08:38:00 AM
Imediat. Neoficial cica Tirrena ar fi in poll-position.

Asa se aude si pe aici. ;)

Quote from: florin74 on March 07, 2019, 08:38:00 AM
Daca se adevereste, sincer nu vad cum ar putea sa le scoata pe toate la capat (Centura Timisoara, DN6, DNCB A2-DN2, CraPi)

Quote from: Ionut on March 07, 2019, 08:55:29 AM
DN6 s-a anulat.

Quote from: NGC on March 07, 2019, 11:40:23 AM
Quote from: NGC on January 28, 2019, 09:17:38 PM
Dupa cum era de asteptat TIRRENA a contestat decizia.

Contestatia TIRRENA a fost respinsa zilele trecute. Sa vedem daca vor face recurs la CAB. ;)

Sa vedem daca strigam "PiSi, PiSi, PiSi" sau "CAB, CAB, CAB". :D ;)

Ionut

Ca la noi. Licitatia pe un proiect este strans legata de o alta pe un cu totul alt proiect, desi n-ar trebui. Mda.

AlinC

#45449
Astern balast stablizat pe A1, Lugoj-Deva, lot 3, la conexiunea cu viaductul de la Ilia:



In "Dealul Liliecilor" iar e furnicar.