News:

API te vrea în echipa din București!

Main Menu

Autostrada A1 București-Nădlac

Started by Ionut, September 13, 2011, 12:10:24 PM

Previous topic - Next topic

7 Members and 66 Guests are viewing this topic.

horatiu.cosma

#45375
Acordul de mediu e în vigoare. E vorba de niște țăcăniți care vor să salveze planeta de autostrăzi și care trimit email-uri la ANPM de pe servere fantomă, dându-se drept italieni și sud americani. Zic că îs prea puține ecoducte, că nu e studiat suficient impactul asupra liliecilor, că uite ce s-a întâmplat cu săracii pe Lugoj-Deva, s-au surmenat de la atâta mediatizare. Mai zic că au trimis și la Comisarul UE pe Mediu acordul de mediu (google translate evident), că o să facă și o să dreagă. Sunt genul de oameni care nu au ce face cu viața lor, așa că își construiesc realități paralele din spatele monitorului. Cel mai probabil nu vor merge mai departe în instanță, că acolo trebuie ieșit din spatele monitorului. Oricum, acordul de mediu e în vigoare, totul e ok, până nu îl suspendă vreo instanță, licitațiile ar trebui să meargă înainte fără probleme.

La Holdea s-a început de câteva zile să se lucreze la baza pământului armat, o să se intensifice lucrările zilele următoare. La Ilia sunt la balast stabilizat.

GDPR


StefanCelMare

#45377
Dacă era Dejeu, cred că era deja în instanță.
Oricum el s-a opus fundamentat la alte proiecte, nu a vorbit aiurea.
M-aș mira.

GDPR

#45378
Da, halal "argumente": "proiect ceausist", "strict ilegal", etc. Iar in instanta ONG-ul lui "Efectul Fluture" mai mult a pierdut, cei care au castigat sunt altii. M-am conversat cu el de cateva ori, omul este incrancenat, nu vrea sa accepte niciun argument care se abate macar cu un mm de la ideile lui.

Asa ca de ce sa ne miram ca altii procedeaza similar?

Revenind la subiectul nostru, nici eu nu sunt de acord cu solutia tehnica adoptata in zona vaii Baiasului, intrucat albia si versantii vor fi efectiv distruse pe o intindere mare. De altfel, in cateva locuri autostrada intra pe teritoriul PN Cozia. Din punctul meu de vedere, treaba putea fi rezolvata mult mai "curat", prin predeverea unui tunel de coasta.

horatiu.cosma

#45379

horatiu.cosma

La fix au reapărut Cuc și Ioniță de mânuță pe șantiere, că Doamne ferește, termina Comsa și nu mai apucau să le rezilieze contractul  :lol:.

NGC

PiSi

Quote from: horatiu.cosma on March 01, 2019, 12:01:35 PM
Acordul de mediu e în vigoare. E vorba de niște țăcăniți care vor să salveze planeta de autostrăzi și care trimit email-uri la ANPM de pe servere fantomă, dându-se drept italieni și sud americani. Zic că îs prea puține ecoducte, că nu e studiat suficient impactul asupra liliecilor [...]

Prin targ era vorba despre castori, cum a mai fost in trecut si pe LD4. Oricum, e bine ca am lamurit problema.

Referitor la tacaniti, plangerea prealabila o poate face oricine, asa ca nu m-as mira prea tare daca atunci cand vom vorbi despre AM pentru A7, sa se vorbeasca prin targ despre vreo problema cu pupaza din tei. :lol:

Ionut

Mesteresc și la plăcile de racordare la Ilia. Pfai ce puțin mai este. Sper sa circulăm în iulie. Teoretic le ajung 4 luni sa termine la Holdea. Scăpăm și de telenovela asta.

voicul

Scap, dar ii si dau drumul fara LD4?
Eu sper ca da! Ar ajuta enorm.

Ionut

Cum să nu îi dea drumul fără LD4?! Nodul Ilia e pe lotul 3.

rocklee

cateva imagini de pe lotul 4 ...lucrari incipiente ...la dealul cu lilieci [PLESU]SOIMUS ... :)
a fost astazi si domnul UMBRARESCU in vizita pe santier ... :)

















Powered by API/PUM imgur uploader

rocklee

am trecut si prin nodul ilia si am fotografiat ....aceasta  :o
au inlocuito pe cea veche ...cu una mai noua ... 8)




Powered by API/PUM imgur uploader

voicul

^Dupa ce "Master COOK" cu greu a inaugurat o bucata din A1, A10 a stat cu lunile ca sa vina led-urile de pe luna si cum oricum "orice e posibil la CNAIR" este motto la anti-infrastructura ... suflu si'n iaurt si pana nu vad primele masini pe orice autostrada ... am mari emotii.

pasadia

La cat de prost e DN68A ma astept ca orice sofer sa dea deoparte  barierele care ar fi degeaba pe acolo. Chiar as vrea sa vad o revolta a tiristilor daca afla ca autostrada e gata si nedeschisa.

Pe A10 mai era cum era (DN-ul decent ca asfalt si geometrie, putine localitati, etc...). Dar aici e alta treaba...

Vice33

@horatiu.cosma Vei pune și filmul aferent imaginilor surprinse la Holdea...?