Autostrada A1 București-Nădlac

Started by Ionut, September 13, 2011, 12:10:24 PM

Previous topic - Next topic

2 Members and 20 Guests are viewing this topic.

marcelbanu

Așa ceva ar trebui construit pe A1 Lugoj - Deva,
acolo unde se pune în pericol ,,migrarea" ursului, a rîsului...

pc screen shot


screenshot by lightshot
Orice aparat foto prost scoate fotografii excelente dacă prin vizor privește un ochi de artist !

Redox

Doua fotografii din zona Ailiu-Saliste surprinse din tren la mijlocul lunii Iunie.

Prima fotografie surprinde alunecarile de teren ale dealului unde s-a incercat constructia acelui debleu (capatul inspre Sibiu al viaductului).


In a doua fotografie, facuta din gara Saliste, se poate vedea debleu din profil.


sursa: corinalazarescu.ro

Archi

@marcelbanu   Da asa ceva se va construi. Nu cred ca este greu sa construiesti asa ceva, pui doua tuburi si pamant deasupra. E chiar mai simplu decat la pasaje. :)

dragos

 Daca nu ma insel, asfel de supratraversari se fac in zonele unde autostrada respectiva desparte o "rezervatie naturala " sau zone de migratie a animalelor salbatice  .Daca nu ma insel astfel de supratraversari am prin Austria,Slovenia, nordul Italiei zona muntilor Dolomiti in frontiera cu Austria . Este o idee ce trebuie reglementata de lege ,daca nu este deja si in tara la nol Riscam sa vedem animale salbatice care traiesc la noi in tara doar la Discovery ch.daca nu luam atitudine de la inceput.


radutm

Frica cnadnr-istilor de tunele e cea care a creat tot balamucul. In acea zona se preta excelent un tunel de cateva sute de metri care ar fi indreptat traseul autostrazii si ar fi slujit mult mai bine scopului ecologist. Trebuie vazut si eficienta pe care o poate avea acel pasaj foarte ingust pe un traseu de acest gen. E posibil ca in fotografii sa fie un pasaj de interes local, intre doua parti ale unei singure paduri, cu alte pasaje sau tunele in apropiere, pe cand in cazul nostru ar fi conectate doua regiuni mari cu un singur pasaj. Cum nu se putea mai prost.
cont inchis

cibernelu

In apropierea gari Saliste spre Sibiu in zona cu alunecari se lucra azi cu un excavator si 5 basculante


mariansb

poze de vineri si de luni de pe lotul 1 Orastie-Sibiu, din zona intersectiei cu drumul spre Cugir

[/URL]










[/img]
"Un popor care alege politicieni corupti, impostori, hoti, tradatori , nu este victima, ci complice." - George Orwell

bogdymol

Acum cateva luni a postat cineva niste poze cu o statie de asfalt in curs de montare langa Mintia, jud. Hunedoara, pe DJ706A. In urma discutiilor de pe forum s-a ajuns la concluzia ca acea statie apartine de PORR si este montata pentru reabilitarea DN76 din zona.

Am tot cautat pe forum, dar nu mai gasesc postarea cu pozele respective. Ma poate ajuta cineva cu un link? Multumesc :)
Locuit, Vizitat, Condus în: A B BG BiH CH CY CZ D DK E F FIN FL GBZ GR H HR I IL IRL L LT M MK MNE NL P PL RO RSM RUS S SK SLO SRB TR UK V
+ Australia, Canada, Egipt, Hong Kong, Macau, Malaysia, Maroc, Noua Zeelandă, Singapore, Emiratele Arabe Unite & Statele Unite ale Americii
drumurile mele

rrs


Archi

Multumim mariansb  :gj: . Se pare ca s-a dat drumul la acel pasaj pe sub autostrada, si in scurt timp o sa se apuce de terasament

mns

De Alpine se mai aude ceva? Sau si-au bagat definitiv picioarele (in groapa) si ne asteapta o noua licitatie? Oricum la cum merg lucrurile, in afara de Arad - Izvin, nu prea cred ca o sa mai vedem in zona de vest vreo autostrada pentru urmatorii multi ani.

mariansb

#8997
Quote from: Archi on July 09, 2013, 12:09:16 PM
Se pare ca s-a dat drumul la acel pasaj pe sub autostrada, si in scurt timp o sa se apuce de terasament

Da, vineri dupa amiaza se circula tot deviat, insa ieri dimineata se mergea pe sub pasaj.
"Un popor care alege politicieni corupti, impostori, hoti, tradatori , nu este victima, ci complice." - George Orwell

Redox

Sambata in jurul orei 15:00 s-a dat drumul la circulatie prin pasaj. De cum s-a dat drumul la circulatie s-a inceput lucrul pe portiunea pe care drumul a fost deviat. Au inceput sa excaveze chiar aproape de pasaj, cred ca se lucreaza la ceva zid de sprijin dar nu sunt sigur.

MHN

Quote from: mns on July 09, 2013, 01:00:56 PM
De Alpine se mai aude ceva? Sau si-au bagat definitiv picioarele (in groapa) si ne asteapta o noua licitatie? Oricum la cum merg lucrurile, in afara de Arad - Izvin, nu prea cred ca o sa mai vedem in zona de vest vreo autostrada pentru urmatorii multi ani.
Dar lotul Sanovita - Dumbrava (Traian Vuia) unde se afla? In est?! :)