News:

API te vrea în echipa din București!

Main Menu

Autostrada A1 București-Nădlac

Started by Ionut, September 13, 2011, 12:10:24 PM

Previous topic - Next topic

7 Members and 52 Guests are viewing this topic.

alinuttt

Acolo doar ancore au fost. Nu este neglijabilă, iar remedierea ei va fi foarte dificilă din cauza locului în care s-a produs alunecare. Chiar dacă nu are o lungime precum cea de lângă viaductul de la capătul Șoimuș, cea de la Bejan e într-o zonă mai înaltă, exact în colțul dealului, mai dificilă.
Oricum, nu putem reproșa nimic constructorului în această privință, condițiile meteo(luați în calcul că în urmă cu o seară s-a depus strat de zăpadă în zonă și s-a dezghețat peste zi) favorizează așa ceva.

Germany

Nu mä pricep, nu sunt din domeniu....asadar întreb pe cei ce au studiat ingineri constructori etc....

CU VEDETI VOI ÎN GENERAL TOATÄ POVESTEA ASTA CU DEALUL....?? Cum se va comporta la un cutremut mai zdavän ? Cum se va comporta la ploi abundente si de duratä cum am avut acum câtiva ani în urmä ?

Momentan, din ceea ce väd, se pare cä la fiecare STRÄNUT a unui muncitor,....o ia la vale :)

paulmare

Pana sa intre in exploatare - o sa rezolve ei cumva toate problemele
Cat e inca santier si e inca de lucru la chestii esentiale (de exemplu sistemul de evacuare al apelor, zidurile de sprijin etc) - se pot intampla tot felul de necazuri

Noi ne-am dat cu parerea din spatele tastaturii de exemplu de vechea alunecare - in santier au rezolvat-o ultra-eficient, acolo insa poti sa ii faci ceva gravitational ai de ce sa se rezeme greutatea, dupa ce au aparut pozele dintr-o data a parut foarte logic ceea ce fac, - aici insa e o pozitie foarte grea sus si in colt, pe o parte e cf pe alta parte e autostrada - nu e asa de mare alunecarea dar pare dificila   

Partea buna e ca aici suntem mai mult parerologi de birou iar santieristii si inginerul beneficiarului din santier au cu totul alt fel de experienta, o sa vedem :) Nu cu ochii nostri ci cu drona lui alinc si aparatul foto al lui marcelbanu, rocklee si al celorlalti care pun poze si mai afla cate ceva de la constructor


stent76

Mi se pare mie, sau am inceput sa vad alunecari peste tot:



la liziera padurii, imediat dupa canalul de scurgere a apei, terenul dintre arbusti si ancorare pare fisurat in mai multe locuri.

in sens invers nu pare asa de evident:



E posibil sa fie un joc de umbre.

elphax

sunt sanse bune sa mai urmeze alunecari. avem pereti aproape verticali in loc de terase in panta. structura dealului nu e deloc compacta si uniforma. vedem ca sparg piatra cu utilaje serioase si apoi apare cate o gaura in spatele careia e pamant moale

Earthchild

O întrebare pentru cei cu spirit de observație: intre Sebeș și Orăștie au instalat plasă antiorbire intre sensuri, ca in Ungaria, in loc de paletele " căzătoare"?

marcelbanu

#44902
15 decembrie 2018 cu acces resrtictiv și sub urmărire atentă...

Pasaj Bejan, zona așa-zisei alunecări...

























Orice aparat foto prost scoate fotografii excelente dacă prin vizor privește un ochi de artist !

marcelbanu

#44903
...și sub urmărire atentă să nu depășesc un anumit timp...























Orice aparat foto prost scoate fotografii excelente dacă prin vizor privește un ochi de artist !

marcelbanu

#44904
...mi s-au numărat chiar și pașii...

























...din această mașină...



sub amenințarea că dacă nu termin într-o oră trec pe zamă de lobodă și aia rece !

După cum se vede vremea a fost potrivnică fotografiatului la distanță.
Azi m-am axat mai mult pe cei care construiesc această bucată din autostrada A1 București - Sibiu - Nădlac
ca omagiu pentru munca lor pe orice vreme !

Alunecarea nu se prea vede din cauza zăpezii depuse.

P.S. Am primit o masă caldă, un vinars și un pahar de vin pentru că m-am încadrat în timp !

Orice aparat foto prost scoate fotografii excelente dacă prin vizor privește un ochi de artist !

stefan_cel_mic

Pozele de mai jos sugereaza ca CF-ul are pante la fel de abrupte si totusi a supravietuit fara surpari:

https://i.postimg.cc/C1mnbmmv/DSC-0060.jpg

https://i.imgur.com/j9zIAUj.jpg

Nu cumva doar partea de sus a dealului e ceva mai instabila?

marcelbanu

#44906
Părerea mea este că au provocat alunecarea să evite orice fel de evenimente nedorite pe viitor,
mult mai costisitor de remediat...
Orice aparat foto prost scoate fotografii excelente dacă prin vizor privește un ochi de artist !

danutzu_1069

  @Marcel, chiar ma intrebam cum de s-au inrait cei de la UMB... si sa fie asa stricți... Dar am inteles...



Ionut

Mulțumiri pentru efort și mulțumiri oficiale din partea API celor de la UMB pentru că au avut grijă de tine! :cheers: Mă bucur să văd că insista sa lucreze ce se poate pe vremea asta. Nu e ușor.

wifi

Jos palaria Marcel! Jos palaria UMB! Meritati cat curge pe Mures la vinars.