News:

API te vrea în echipa din București!

Main Menu

Autostrada A1 București-Nădlac

Started by Ionut, September 13, 2011, 12:10:24 PM

Previous topic - Next topic

6 Members and 74 Guests are viewing this topic.

ciprebbe

^Pai tocmai ca vor putea face mai putin pentru simplul motiv ca trebuie sa inchida cele doua accese auto de jos si sa se ridice cu cota.Vor mai avea acces doar pe capete.
E ingust ca naiba acolo si nu poti sa sari etape care merg ft incet si greu. Ai sa vezi ca nici 3m nu vom mai pupa pe luna pe toata lungimea (in medie). 5 luni , tinand cont ca vine si iarna e un termen indulgent.
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

horatiu.cosma

@paulmare, nu mai e niciun zid de sprijin, ce se vede e tot (plus zona alunecării). Nu se mai escavează niciun sens, ce se vede, aia rămâne. Mai au puțin de escavat lângă culeea de la Bejan și pe la mijlocul dealului, unde se observă în ultima filmare că se sapă. Pe măsură ce se vor mai înălța și vor trebui să închidă din accesele care dau direct în DN 76, va merge tot mai greu, fiindcă vor rămâne doar accesele de la capete, dinspre viaducte, iar zona e foarte îngustă. După ce vor ajunge sus cu umplutura, la nivelul primei terase, unde va fi sensul autostrăzii spre Timișoara, totul va fi mult mai simplu, fiindcă zona de lucru va fi mult mai lată decât acum. Dar până atunci, să nu ne așteptăm la minuni, oricât de mult portocaliu am vedea în fața ochilor.

Ionut

Eu unul astept cu nerabdare sa vad cum rezolva falia/alunecarea. Ca pana acum, avem doar speculatii, impresii si jumatati de masura...

elphax

eu cred ca mai au ceva de escavat, trebuie dusa fiecare terasa la nivelul si forma finala - se vede bine in ultimul film al lui alin
dar asta poate depinde si de inaltarea partii de tersament cu pamant armat si de locul in depoziteaza ce au escavat - deci probabil ritmul va scadea simtitor
probabil ca vor lucra cat de mult vor putea si la a corecta falia si la a termina zidul de sprijin din portiunea faliei

paulmare

Ok - dar de excavat inca se pare ca mai este
Terasa "de sus", unde e sensul spre Bejan, dupa ce nu va mai fi de excavat, de evacuat material, nu mai fac piloti etc nu mai sunt ziduri de facut cu macara la cofraje si pompa de beton etc care ocupa locul - pot circula pe terasa aceea si aduce zgura "pe sus" si bascula de acolo
acum in sensul spre soimus, au minim buldozer, greder si compactoarele grele - plus muncitorii care intind grilele de la armatura, cate o echipa de asta la fiecare capat, acum peste ingramadeala asta trebuie sa mai strecori basculante care sa aduca zgura din depozit
Acum ce excaveaza la sapatura - se vede ca ajunge tot jos, alt utilaj mare in partea unde se face terasamentul, alta basculanta care sta la incarcat - care toate ies in dn76 printr-un acces, cu circulatia inchisa alternativ pe cate o banda 
De aia cred ca dupa ce nu va mai fi de excavat la terasa pe care e sensul spre bejan, si nu vor mai fi ziduri etc alte chestii care sa necesite spatiu acolo - vor avansa dintr-o data mai repede

Ma rog - asta e parerea mea, s-ar putea sa ma insel, o sa vedem in primavara, anul asta din pacate mare lucru in afara de terminat sapatura si conservat terasamentul atata cat e pana acum, nu mai pot face

 

ciprebbe

Zi si mie cum basculezi pe sus de pe o terasa asa ingusta? Toate basculeaza pe spate.
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

paulmare

E greu sa iti dai seama acum cat de mult din sensul spre bejan e pe "excavat din deal" si cat construit pe terasament - sa zici ca e jumatate de autostrada inseamna 13 metri macar - ne vom da seama abia cand vor retrage excavatoarele de acolo cat e de lat 
Oricum acum e foarte mare aglomeratie in spatele zidului de gabioane, bucata pe care se construieste sensul spre soimus e folosita si pentru transport si pentru evacuat ce se excaveaza pentru sensul celalalt, si ca sa faci terasamentul iti trebuie utilajele acelea mari, aici cred eu ca e bottleneckul
si ca dupa ce (sau daca) vor mai reduce din aglomeratia din perimetrul acela (sensul spre soimus) - vor lua viteza din nou     

ar fi fost tare bine sa fi avut planurile si modificarile

asa ce sa zic ? vedem la primavara ce se mai intampla

voicul

Quote from: Ionut on November 20, 2018, 03:13:02 PM
Eu unul astept cu nerabdare sa vad cum rezolva falia/alunecarea. Ca pana acum, avem doar speculatii, impresii si jumatati de masura...

Eu zic ca CNAIR trebuie sa dea bani la API pentru idei excelente de rebranding:
CNAIR - speculatii, impresii si jumatati de masura

paulmare

Aici in captura asta - am mai postat-o o data scuze pentru caminul de ape pluviale sub dn76 - care ar trebui sa fie marite acuma cred eu ca au scos pamantul vegetal si arboretele de pe versant si paduricea pe coama dealului
https://i.imgur.com/YzvMLoch.jpg

Ideea e: daca ala din captura e un buldozer mediu care niveleaza la terasament, are cam 2 metri latimea la exteriorul senilelor - deci aici sensul spre soimus va fi si pe terasament si pe roca "autohtona" (interesant in timp de urmarit cat de bine au compactat zgura aia, daca au facut-o "piatra" :) ) si au loc lejer de pe terasa de sus sa si basculeze direct, fara sa mai aiba nevoie de un utilaj care sa impinga zgura sa cada unde au nevoie de ea

De aia zic ca iarna asta daca termina de sapat in deal, sa spargi piatra si sa o incarci pot fi -30 de grade, dorel are cabina climatizata la excavator si incarcator si basculanta si se poate lucra la iarna sa termine cu asta
si dupa aceea in primavara cand va permite vremea, umezeala etc sa reinceapa la terasament - va fi mult mai mica inghesuiala si se vor misca mult mai bine


marcelbanu

#44454
,,Păpărugă, rugă,
Ia ieși de ne udă,
C-o găleată de-apă
Păstă lumea toată...

Ploaie, Doamne, ploaie,
Locu' să să-nmoaie.
Ploaie, Doamne, ploaie,
Locu' să să-nmoaie"...
Phoenix





















Orice aparat foto prost scoate fotografii excelente dacă prin vizor privește un ochi de artist !

marcelbanu

#44455
,,Păpărugă, rugă,
Ia ieși de ne udă,
C-o găleată de-apă
Păstă lumea toată...

Ploaie, Doamne, ploaie,
Locu' să să-nmoaie.
Ploaie, Doamne, ploaie,
Locu' să să-nmoaie"...
Phoenix





























Orice aparat foto prost scoate fotografii excelente dacă prin vizor privește un ochi de artist !

marcelbanu

#44456
,,Păpărugă, rugă,
Ia ieși de ne udă,
C-o găleată de-apă
Păstă lumea toată...

Ploaie, Doamne, ploaie,
Locu' să să-nmoaie.
Ploaie, Doamne, ploaie,
Locu' să să-nmoaie"...
Phoenix





























Orice aparat foto prost scoate fotografii excelente dacă prin vizor privește un ochi de artist !

marcelbanu

#44457
,,Păpărugă, rugă,
Ia ieși de ne udă,
C-o găleată de-apă
Păstă lumea toată...

Ploaie, Doamne, ploaie,
Locu' să să-nmoaie.
Ploaie, Doamne, ploaie,
Locu' să să-nmoaie"...
Phoenix

Fotografii de pe Dealul fără lilieci...

































Orice aparat foto prost scoate fotografii excelente dacă prin vizor privește un ochi de artist !

marcelbanu

#44458
,,Păpărugă, rugă,
Ia ieși de ne udă,
C-o găleată de-apă
Păstă lumea toată...

Ploaie, Doamne, ploaie,
Locu' să să-nmoaie.
Ploaie, Doamne, ploaie,
Locu' să să-nmoaie"...
Phoenix

Fotografii de pe Dealul fără lilieci...



























Orice aparat foto prost scoate fotografii excelente dacă prin vizor privește un ochi de artist !

marcelbanu

#44459
,,Păpărugă, rugă,
Ia ieși de ne udă,
C-o găleată de-apă
Păstă lumea toată...

Ploaie, Doamne, ploaie,
Locu' să să-nmoaie.
Ploaie, Doamne, ploaie,
Locu' să să-nmoaie"...
Phoenix

Fotografii de pe Dealul fără lilieci...

















Orice aparat foto prost scoate fotografii excelente dacă prin vizor privește un ochi de artist !