Autostrada A1 București-Nădlac

Started by Ionut, September 13, 2011, 12:10:24 PM

Previous topic - Next topic

4 Members and 25 Guests are viewing this topic.

Ionut

Nu e un termen stabilit. Poti semna contractul azi si poti da ordin de incepere peste un an daca n-ai bani... a se vedea ce s-a intamplat la Centura Bucuresti Sud.

myid

Quote from: Cozak on June 18, 2013, 10:52:34 AM
Poate incepe lucrul pe tronsoanele 2 si 3 din autostrada Lugoj – Deva. Contestatiile au fost respinse
Mai jos sursa.Deci am sarit un hop, mai vin probabil si alte contestatii la aceasta decizie...in urmatoarele 10 zile.

http://www.tion.ro/poate-incepe-lucrul-pe-tronsoanele-2-si-3-din-autostrada-lugoj-deva-contestatiile-au-fost-respinse/1303709

Nu mai vine nici o contestatie in cele 10 zile. Asa cum am explicat si aseara decizia este Executorie
Vezi postarile mele anterioare

Time-and-Space

am facut un scurt reportaj la nodul a1 cu centura arad in apropierea aeroportului arad unde A1 supratraverseaza 682 F.  NU se lucra. am fost gonit pana la urma de pe santier de paznic amenintat cu politia. voi mai edita postul daca e nevoie, am poze si in format mai mare. intai vedeti bretelele care descarca in sensul spre vest apoi mai mult cu descarcarea catre A!1(doua benzi ) in directia TM  si unele ipoztaze ale autostrazii spre vest. (spre apus)

https://www.google.com/maps/preview#!q=A1%2C+Arad%2C+Romania&data=!1m4!1m3!1d2205!2d21.2394422!3d46.184363!4m10!1m9!4m8!1m3!1d1102!2d21.2398487!3d46.1844645!3m2!1i1173!2i613!4f13.1











































sebba

asa era si acum vreo 10 zile cand am fost eu dar pe mine m-a lasat sa ma dau cu masina pana la pasajul CF de la Pecica
acum vad ca sunt si mai putine utilaje acolo, atunci erau vreo 4-5

insa in acea perioada se zicea ca alpine e in concediu, m-am gandit ca d-aia e liniste si pace
sa inteleg ca nu au terminat concediul? mai au?
Sailing away! S/Y Haimana

Time-and-Space

nu stiu exact. era teoretic dupa programul de lucru dar nu parea sa se lucreze, dar evident este apropate de finalizare.

depinde mult de paznic, daca dupa unele tatonari unul mi-a permis cateva poze celalalt m-a alungat si chema politia inclusiv sa imi stearga pozele dar am plecat rapid.

ciprebbe

#8630
Quote from: myid on June 18, 2013, 11:11:40 AM

Nu mai vine nici o contestatie in cele 10 zile. Asa cum am explicat si aseara decizia este Executorie
Vezi postarile mele anterioare

Quote11. CALE DE ATAC
            Deciziile Consiliului privind solutionarea contestatiei  pot fi atacate cu plangere la, in termen de 10 zile de la comunicare, atat pentru motive de nelegalitate, cat si de netemeinicie.
            Plangerea la Curtea de apel impotriva Deciziei pronuntate de CNSC nu este scutita de taxa de timbru.
            Plangerea va fi formulata in scris si va fi motivate; partea care formuleaza plangerea are obligatia sa comunice o copie a acesteia, precum si dupa inscrisurile doveditoare si partii adverse, depunand dovada de comunicare in fata instantei pana la primul termen de judecata.


Instanta, admitand plangerea, modifica decizia Consiliului, dispunand, dupa caz:
   a) anularea in tot sau in parte a actului autoritatii contractante;
   b) obligarea la emiterea actului de catre autoritatea contractanta;
   c) indeplinirea unei obligatii de catre autoritatea contractanta, inclusiv eliminarea oricaror specificatii tehnice, economice sau financiare discriminatorii din anuntul/invitatia de participare, din documentatia de atribuire sau din alte documente emise in legatura cu procedura de atribuire;
   d) orice alte masuri necesare remedierii incalcarii dispozitiilor legale in materia achizitiilor publice.
       Instanta, sesizata cu o plangere impotriva unei decizii a Consiliului National de Solutionare a Contestatiilor, prin care acesta a solutionat contestatia pe exceptie, admitand plangerea, va desfiinta decizia respectiva si va retine cauza spre judecare pe fond cu luarea in considerare a motivelor care au determinat desfiintarea deciziei.

       In situatia in care instanta admite plangerea, modifica decizia Consiliului si constata ca actul autoritatii contractante a incalcat prevederile legislatiei in materia achizitiilor publice, iar contractul a fost incheiat inainte de comunicarea deciziei de catre Consiliu, incalcandu-se astfel prevederile art. 2563 alin. (3), dispozitiile art. 28710 alin. (1) lit. b), alin. (2)-(6) sau, dupa caz, ale art. 28711 se aplica in mod corespunzator.
Instanta poate respinge pe fond plangerea.
       Decizia pronuntata de instanta DE RECURS este definitiva si irevocabila.

Eu inteleg ca avem decizia Consiliului(executorie), dar poate fi atacata la Instanta de recurs(in 10 zile), si doar instanta da definitiva si irevocabila.
Cred ca mai avem de asteptat putin pana la semnare.
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

myid

Da, dar dupa decizia CNSC , CNADNR poate semna contractul, indiferent de decizia curtii de apel, care poate fi atacata si ea de CNADNR si CNSC

Pana acum TOATE deciziile date de CNSC pe A1 au fost confirmate si la Curtea de Apel, in toate cazurile, asa ca nu cred ca Strabag si UMB se vor duce la Curtea de Apel, pentru ca stiu si ei ca nu au sanse. Exemplu : Aceeasi situatie a fost pe lotul 1 Deva-Lugoj si lotul 3 Orastie -Sibiu daca imi amintesc bine si dupa decizia CNSC a fost semnat contractul, indiferent ca Romstrade contestase la Curtea de Apel, unde a si pierdut din nou .



tonică

acum un an, lotul alpine: http://forum.peundemerg.ro/index.php?topic=2.2130
acum dupa un an, inca neterminat!

Legat de licitatie, felicit ca intr-un final, cineva de pe la cnadnr a baut tărie intr-o dimineata insorita si ba de la un impuls de curaj si nebunie, ba de la insolatie a reusit sa dea verdictul macar pe 2 loturi de autostrada.
Sa ii felicitam pe cei de la teloxim oricine or fi ei si sa ii anuntam ca vom fi cu ochii pe ei.. :D Daca lucreaza frumos si repede isi pot face portofoliul de site direct cu imaginile pe care le vom face noi pe santier... ;)
Despre Salini nu stiu ce sa zic...Ai impresia ca cei de la cnadnr habar n-au ca-s aceiasi cu impregilo...Sau poate nu-s...Poate vor munci cum trebuie acolo...Am insa asa, o vaga impresie ca si romstrade daca licita cum trebuie putea castiga... :)
So, teoretic, peste un an, vom vedea pe aici poze cu podete la stadiul de finisaj de pe la nemesesti, cosevita, teiu ori probabil cum instaleaza grinzile pe podul mare de pe mures.
Banui ca vom vedea deasemenea probleme cu muresul pe la campuri-surduc, lot 3 ori cu dealurile de la nemesesti sau costeiu de sus-holdea pe lot2..
Bafta!.... :)

teocharis

din nou, @cognoscenti:

dupa primirea ordinului de incepere al lucrarilor, la cat timp se dechide efectiv santierul?

tonică


StefanCelMare

Quote from: Ionut on June 18, 2013, 11:05:50 AM
lot 2 - SC Salini SpA – SC Secol SpA
lot 3 - SC Teloxim Con SRL - Comsa SA – Aldesa Construcciones SA – Arcadis Eurometudes SA

Dacă e oficial şi nu se mai poate contesta, atunci se pot adăuga la OP (prima postare) constructorii pentru cele doua loturi... Mai rămâne lotul 4, important de altfel (imi cer scuze dacă s-a discutat de el, nu am urmărit telenovela cu licitaţia, mi-e groază de nebunia de la etapele legale).

mishu77

De asmenea si lotul 2 Timisoara - Lugoj ....

alecu26

Quote from: teocharis on June 18, 2013, 01:06:26 PM
din nou, @cognoscenti:

dupa primirea ordinului de incepere al lucrarilor, la cat timp se dechide efectiv santierul?

UMB l-a deschis aproape imediat si a continuat la fel...in mare viteza..

Pe loturile 3&4 din Lugoj-Deva....eu sper sa se gandeasca de 2-3 ori orice solutie si sa fie studii de teren bune.

Deasemenea, primele lucrari sunt de obicei de arheologie, identificare utilitati, mutare utilitati...ca sa nu mai vorbim de cele premergatoare....studii topo-geo si proiectare.

Cu lucrari permanente, ce tine de autostrada (betoane, terasamente drum) cam dupa 6 luni de la incepere. Chiar si pe loturile 2&3 care au scapat de un mare hop, daca totul merge struna, vom vedea efectiv santier anul viitor la sfarsit de februarie. Pentru comparatie, in 2011 prin iulie, deci peste cateva zile, primele loturi deja erau prezentate spre aprobare catre beneficiar....si pana sa inceapa serios in santier a venit iarna.
Drumurile noastre POATE;

simotm

#8638
Legat de panoul care cuprinde si data finalizarii a lucrarii  as propune sa nu mai strice vopseaua ca degeaba e trecuta data ...putem numara pe degete de cate ori s-a respectat acest termen trecut la sutele  de lucrari facute in Ro dupa '89 (ca inainte cred ca se respectau);
sau eventual daca o mentin (pt transparenta), langa sa fie si un afisaj electronic sa apara suma penalizatoare pt fiecare zi care trece, pt cei care intarzie astfel de lucrari de interes national/european ;
parerea mea e ca, ei se fac ca lucreaza iar statul uneori ca ii plateste si asa se accepta tacit anumite lucruri in detrimentul omului de rand care asteapta,asteapta si iar asteapta....