News:

API te vrea în echipa din București!

Main Menu

Autostrada A1 București-Nădlac

Started by Ionut, September 13, 2011, 12:10:24 PM

Previous topic - Next topic

5 Members and 59 Guests are viewing this topic.

mishu77

Conform unui anunt postat pe facebook de catre DRDP Timisoara se pare ca de saptamana viitoare incep lucrari la DN68A intre Margina si Cosevita

https://www.facebook.com/DRDP.Timisoara/photos/a.295286240833966/676527779376475/?type=3&theater

Termen de finalizare 31.12.2018

Sa vedem ce lucrari vor face.

alin_simeriaveche

Mulțumim marcelbanu. Poze de pus în ramă

gruiarew

Nu înţeleg, e legat de buget sau de ce se apucă de reparaţii doar când se intră în iarnă? Sau nu se poate turna / aşterne asfalt vara că-i prea cald şi asudă? La primăvară va fi iar muci. Ai toată vara la dispoziţie şi faci lucrări în Decembrie?
'You can't cheat an honest man. Find somebody who wants something for nothing, then give him nothing for something.'' -- A Hater's Synthesis

user201

@gruiarew
Dacă ai văzut traficul pe acolo în ultimele luni, e clar că un semafor pus undeva  și cu circulație alternativă pe o singură bandă ar fi fost criminal de-a dreptul acolo în Iulie și August. De aceea cred că au ales această perioadă și vor să gate până la sfârșit de Decembrie când iar devine foarte foarte aglomerat acel drum. Astea ar fi argumente logice care cred eu ar duce la decizia anterioară.

gruiarew

Drumul ăla nu e rău de ieri de azi. În fiecare primăvară este dezastru. În fine să vedem ce fac. S-au mai lăudat că-l asfaltează și au făcut câteva sute de metri la intrare în Coșava. Trec pe acolo destul de des, cam știu cum arată și cum se circulă.
'You can't cheat an honest man. Find somebody who wants something for nothing, then give him nothing for something.'' -- A Hater's Synthesis

flashu74

Oare aici unde se termină momentan zidul de ce au finisat acea stâncă?






Powered by API/PUM imgur uploader

udar

Posibil sa aibe loc de manevra le ce va urma ....zid !?

flashu74

În zona unde au construit deja zidul nu au făcut așa. Mă gândeam, ar fi posibil ca pe acea porțiune dealul să fie suficient de tare și să nu fie nevoie de alte lucrări? Ar fi vreo câteva zeci de metri. Oricum e curios ce au făcut acolo.

Quest

Eu sint mai rezervat in privinta anvergurii lucrarilor de pe Margina-Cosevita... Uitati-va ca DRDP TM declara cinstit ca lucrarile vor acoperi doar 44.000 mp. Timisoara-Sacalaz (5 km) si Margina-Cosevita (12 km), la 7 m latime, au in total 119.000 mp, asa incit doar ~37% din total va fi supus reparatiei. Sa zicem ca repara o suprafata neglijabila pe TM-Sacalaz, restul mergind pe Cosevita. Chiar si asa, procentajul de reparatie pe tronsonul considerat de DN68A nu trece de ~52%.
Din cite stiu eu, DRDP TM a realizat in regie proprie acea reparatie a 500 m de drum pe Cosevita. Probabil sa nu poata fi mintiti pe fata de cistigatorul licitatiei ulterioare, in privinta a ceea ce trebuie facut si care e volumul de munca necesar ptr restul de drum.
Ionut accepta te rog acest comentariu ca fiind legat de A1, chiar daca e despre DN68A.

Alex & Unirea felicitari ptr imaginile de la Soimus. Daca mai ajung la Deva, o sa ma straduiesc sa iau aceleasi cadre, sa putem compara mai usor evolutia lucrarilor in aceste 2 luni cit UMB va lucra la Nod Soimus.
Common sense will get you far !

zuma80

@Skynick m-au uitat cu interes la acest filmulet, ca doar era vorba de vecin si capra lui, si am ramas usor socat. Terasamente, rigole, ce sa mai zic de structuri, acum inteleg de ce se lauda cu preturi mici pe km de autostrada. Aveam ceva emotii cu structurile UMB la cat de suple sunt dar acum mi-am schimbat opinia. Iar ca organizare si ritm de munca UMB-ul e zeu, pana si Aktor are fata de constructor.
Pentru A6!

TibiV

Mama proștilor este mereu gravidă... :)

rocklee

tibi V ...mai ai si tu rabdare  >:( ...omu a fost aseara la chefff   :grouphug: :drunk:....pana se drege :sleep:   ...pana lamureste nevasta  ca totul e ok  :hug2:...apoi daca mai ramine timp ...pune si videoul ...asa mai incetut ca in ardeal... :thumbsup:

rocklee

#42717
daca marcel banu a pus imagini din zona barj mintia ....

:bye: salut marcelbanu ...multumim de frumoasele imagini de profesinist ...un mare +1 de la mine  :cheers:


eu am mers putin mai in sus sa vedem ce au mai facut ...pe la viaductul branisca cu aductiunile de apa si cu izvoarele ...si am facut cateva poze ... :)


























Powered by API/PUM imgur uploader

adiarc

Eu ma bucur ca lucreaza in aceasta perioada...daca lucreaza bine vor termina pana la venirea iernii.....sub nici o forma nu as autoriza asa ceva in iulie si august.....
"Eficienta" cnair...claimuri de sute de milioane de lei,puse pe tava constructorilor pentru proiecte inexistente ( LD2 sect E ; LD 3 ; A10 )

DESFIINTATI compania Antiinfrastructura

rocklee

am mers si pana la nodul ilia  sa vedem cum sta COMSA cu  lucrarea de acolo ...sau mai inaltat un panou ...dar este mult pana departe ... :)












































Powered by API/PUM imgur uploader