News:

API te vrea în echipa din București!

Main Menu

Autostrada A1 București-Nădlac

Started by Ionut, September 13, 2011, 12:10:24 PM

Previous topic - Next topic

11 Members and 23 Guests are viewing this topic.

Ionut

Hei stati asa. Au zis cei de la Astaldi ca vor sa termine in 2013 lotul lor?! De unde ati scos-o? :) Nu prea vad cum pot termina la cat mai este de munca... si la tunel dar si la nodul Sibiu Vest, plus la acel deal la Sacel (imediat dupa tunel spre Sibiu). Trebuie sa traga foarte tare. Si-au asumat ei sa termine in 2013 sau doar asa ne gandim noi? :D

PS: multumesc tuturor de poze, sunt excelente!!!

Eurocopter

Pe noile termene oficiale de finalizare aparute in presa acum cateva saptamani lot IV figureaza cu Decembrie 2013.

lucianxx9o

#8207
^^ vorbe in vant cine a spus acest termen.
Ca sa fie fezabil acest termen, trebuia deja la inceputul lunii mai comunicata solutia adoptata.
Suntem deja aproape in plina vara si acum era momentu sa se lucreze la foc automat.
In septembrie/ octombrie o sa fie mai greu cu vremea "ploi".

penad2007

Ionut asa stiu si eu,. Lotul 4 va fi gata in decembrie. Nenea-hirtia si barcea multumim mult de poze.

lucianxx9o

Quote from: stangabriel on June 01, 2013, 07:40:38 PM
Din ce am inteles eu va mai fi un rand de pile si apoi legatura cu dealul,deci viaductul va continua putin.
Va fi o umplutura acolo cum se vede si in studiul de fezabilitate "cu albastru dupa vaductul cu negru".

Eurocopter

Nu te mai lua dupa acele studii de fezabilitate, s-a dovedit deja in 'n' cazuri ca nu sunt de actualitate. Daca va fi umplutura, cu atat mai ciudat, eu nu am mai auzit de umplere prin excavare. :)


st3reo

Quote from: nenea_hartia on June 01, 2013, 03:21:49 PM
- Impregilo s-au apucat, în sfârșit, de așa-numitul tunel de la Miercurea Sibiului peste calea ferată Sibiu-Deva (km 44+820):



Care-i scopul pentru care se pune acel "capac" peste calea ferata?

Pellady

Ieri m-am delectat pe noua portiune din A1. Zica oricine ce va zice, eu am fost entuziasmat la maxim. Am mers dimineata Simeria - Orastie iar seara Orastie - Deva. Am facut 15 min. la o viteza constanta de 135 km/h. De la Geoagiu la Soimus asfaltul este in proportie de 99% foarte bun. As remarca traficul destul de ridicat pe autostrada in general camioane. La nodul problema, cel de jos de la Deva, in fata mea au intors 3 tiruri sa intre pe autostrada.

dorum

@ st3reo

...sa treaca autostrada peste cf :)



ovidiubu

Am o curiozitate. Sunt 2 ani de cand exista o autostrada intre Arad si Timisoara. In acesti doi ani ce efecte economice a avut deschiderea acestei autostrazi? Se simte ceva in zona? Autoritatile locale profita de oportunitate?

Cred ca ar trebui deschis un topic nou cu subiectul asta. Ar trebui sa urmarim si post contructie ce se intampla in zonele care beneficiaza direct sau indirect de acces la autostrada.
Sunt curios daca la Guvern cineva urmareste treaba asta.
Va invit sa comentam aici sau in alt topic despre acest lucru.

bogdymol

^ Un lucru pot sa-ti spun sigur: daca inaintea deschiderii autostrazii erau o gramada de accidente (foarte multe mortale) pe drumul national dintre cele 2 orase, acum nici nu mai tin minte de cand n-am auzit de vreun accident.
Locuit, Vizitat, Condus în: A B BG BiH CH CY CZ D DK E F FIN FL GBZ GR H HR I IL IRL L LT M MK MNE NL P PL RO RSM RUS S SK SLO SRB TR UK V
+ Australia, Canada, Egipt, Hong Kong, Macau, Malaysia, Maroc, Noua Zeelandă, Singapore, Emiratele Arabe Unite & Statele Unite ale Americii
drumurile mele

nenea_hartia

Quote from: Eurocopter on June 01, 2013, 05:54:26 PM
Nenea, imi spui si mie ce solutie se va adopta la capatul viaductului de la Sacel spre intrarea in tunel? Saptamana trecuta excavau acolo dar nu se vede nicio fundatie si avand in vedere la cat e de abrupt versantul acolo nu cred ca din capatul viaductului se intra direct in tunel...

Totusi mi se pare tarziu ca abia acum sa se apuce de fundatii, daca tot vor sa inaugureze tronsonul la sfarsit de an.
N-am idee, îmi pare rău. Nu am la îndemână dispoziția generală a viaductului, iar din planul de situație nu-mi pot da seama. Logic ar fi totuși să se facă o culee.