Autostrada A1 București-Nădlac

Started by Ionut, September 13, 2011, 12:10:24 PM

Previous topic - Next topic

5 Members and 21 Guests are viewing this topic.

Ionut

QuoteAu mai ramas sapte kilometri de asfaltat

Mai sunt doar şapte kilometri de asfaltat din autostrada Arad-Timişoara. Aceasta este informaţia furnizată de secretarul de stat în Ministerul Transporturilor, Eusebiu Pistru. Acesta ne-a precizat, de curând, faptul că lucrările pe centura Aradului în regim de autostradă şi pe tronsonul Arad-Timişoara sunt în grafic şi că în cazul autostrăzii care leagă Aradul de municipiul vecin mai sunt de asfaltat doar şapte, maxim opt kilometri.

În atare condiţii, susţine oficialul, pe acest tronson de autostradă se va putea circula, aşa cum a ţinut să se întâmple ministrul Transporturilor, Anca Boagiu, încă din decembrie, urmând ca vehiculele să primească ok-ul de a urca pe autostradă undeva prin 15 decembrie.

Pe centura Aradului s-ar putea circula tot din toamnă, dar doar pe anumite tronsoane, în condiţiile în care pe o porţiune din centură lucrările sunt destul de în urmă. Este vorba de tronsonul din zona aeroportului, unde clădirile aflate încă pe traseul autostrăzii nu au fost demolate iar podurile trec razant pe lângă acestea.

sursa: Aradon

Suntem in grafic. :banana:

MHN

#31
Daca "psitruiatu" se refera strict la tronsonul Arad-TM, atunci sper sa fie vorba despre 7-8 km de strat de uzura, caci din film nu am vazut sa mai fie atatia kilometri neasfaltati!
Oricum, se pare ca nu mai este chiar asa de sigur ca si centura Aradului va fi pusa in exploatare tot pe 15 Decembrie.

MHN

Iata o imagine din satelit cu portiunea din judetul Arad si partial din Timis, captata in luna Iulie:

digitalglobe.com
Quote


Ionut

#33
Merci, MHN! :cheers:

Video de la Gandul cu Arad-Timisoara la calitate mare.
Atentie: clipul este UNLISTED, dati click pe el pentru a-l vedea in Youtube (daca nu merge din forum direct)!

http://www.youtube.com/v/MOp1Hf21iOk

Genial arata, abia astept sa fie gata.

sursa: Gandul

MHN

Analizand filmul (12:45-13:00) am localizat spatiul de servicii de pe AR-TM:
Quote

MHN

From SSC, by walterdasilva:
Quote from: walterdasilva
Autostrada Deva - Orastie
pe 19 sept 2011 vazuta de pe cetate in dreptul Devei, din pacate distanta era cam mare pentru obiectivul meu. Vestea buna e ca se lucra. :)


Shot at 2011-09-27





Ionut

E bine ca se lucreaza, as vrea sa vad Deva-Simeria gata in 2012, asa cum au promis.

MHN

Quote from: Ionut on September 27, 2011, 01:11:38 PM
E bine ca se lucreaza, as vrea sa vad Deva-Simeria gata in 2012, asa cum au promis.
Din pacate, parerea mea este ca niciun lot din tronsonul Deva-Orastie nu va fi dat in exploatare mai devreme de 2013.

MHN

#38
Comparatie stadiu pasaje pe AR-TM: Iunie - Septembrie 2011

From SSC, by danla:
Quote from: danlaSa vedem cum au evoluat lucrarile pe autostrada Arad-Timisoara in perioada Iunie-Septembrie 2011, pe cele 25 de poduri si pasaje. Ca o curiozitate: acestea insumeaza 1.535 m.

15 decembrie se apropie:)




























































MHN


Ionut

Sa vedem, Strabag e firma serioasa, sper sa se tina de cuvant. La ce viteza au luat eu zic ca sunt sanse sa dea in folosinta in 2012 ceva. :) Fingers crossed.

PS: foarte bun efortul userului danla! :cheers:

Ionut

Intr-o alta ordine de idei:

1. se lucreaza la A1 Bucuresti-Pitesti pentru inlocuirea parapetilor:
QuoteCentrul Infotrafic al Poliţiei Române avertizează că se lucrează la înlocuirea glisierelor mediane pe autostrada Bucureşti – Piteşti. Lucrările au loc în zona kilometrilor 54 şi 72.
sursa: Adevarul

2. Pistru e citat si de Adevarul:

Quote,,În cazul autostrăzii care leagă Aradul de municipiul vecin mai sunt de asfaltat doar şapte, maxim opt kilometri. Nu este vorba despre o porţiune, ci despre mai multe zone care însumează aceşti kilometri. De exemplu, sunt zone rămase neasfaltate de doar trei-patru sute de metri. Este vorba şi despre poduri", a spus Eusebiu Pistru, secretar de stat în Ministerul Transporturilor.

De asemenea, pe centura Aradului s-ar putea circula, dar doar pe anumite tronsoane, în condiţiile în care pe o porţiune din centură lucrările sunt destul de întârziate. Este vorba despre tronsonul din zona aeroportului, unde clădirile aflate încă pe traseul autostrăzii nu au fost demolate, iar podurile trec razant pe lângă ele. Podul peste Mureş va fi asfaltat în acest an, iar porţiunea de centură de lângă autostradă ar putea fi, de asemenea, asfaltată până în decembrie. Cu toate că se va da drumul la circulaţie la sfârşitul acestui an, inaugurarea ambelor tronsoane va avea loc doar în vara anului viitor, deoarece atunci autostrada va fi finalizată în adevăratul sens al cuvântului, cu marcaje şi tot ceea ce se mai impune.

sursa: Adevarul


Ionut

WOW, chiar nu l-am mai vazut, super descoperire!
Deva interstate... :lol:

Ionut

QuoteEmil Boc si intreaga conducere a PDL se intalnesc la Timisoara

,,Am ales infrastructura pentru că în acest an judeţul Timiş beneficiează de cele mai mari investiţii în acest domeniu. Probabil că premierul va face şi o vizită pe autostradă şi vom discuta cu doamna ministru Anca Boagiu începerea lucrărilor pe autostrada Timişoara-Lugoj, care e o chestiune imediată", a mai spus Ostaficiuc.

sursa: Tion