Autostrada A1 București-Nădlac

Started by Ionut, September 13, 2011, 12:10:24 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 13 Guests are viewing this topic.

TibiV

#38445
10.000 daca sunt 4 /fir/deschidere (35 metri grinda)...
Daca sunt 5/fir/deschidere (ca la podul peste Mures de le lotul 1 A10) ceva peste 13.000 de grinzi...

(Daca se inaugureaza dupa 2028, platesti tot tu berea... Cu mine nu te mai vezi !... ;) )

Mama proștilor este mereu gravidă... :)

thinker

@TibiV
Fa to posibilul sa vii, astept asa 20 de ani si nu dai berea? Eu am zis de bere ca nu cred ca o sa mai folosim masini care trebuie conduse si merg doar pe drum pentru transport.
Infrastructura de transport e sistemul prin care circula sangele unei tari. Romania are prea multe cangrene, prea multe artere lipsa.

Ionut

Dacă vom avea SF decent pentru 2, 3 și 4 avem șanse să fie gata într-un timp rezonabil. Dacă.

georgec

Legat de discutia cu grinzile: avem in lucru (contractati) 186km de autostrada. Daca estimam ca pe 8% din acestia sunt poduri/viaducte care necesita grinzi ajungem sa estimam ca avem grinzi pt 14.9 km deci nevoia de grinzi pt PiSi este tripla fata de ce avem acum, nu e nimic de speriat. Capacitate de productie exista. Oricum ne asteptam sa se intinda proiectul pe minim 8-10 ani.

delacroix

Ma-ti omorat!. Mai bine admirati noile poze MSG-4.








Powered by API/PUM imgur uploader

germanul2012

Oricum eu peste 20 de ani probabil nu voi mai circula decât poate ca pasager dar, pâna mai circul încă vreo câțvia ani aș vrea să pot circula mai lejer măcar până la Sibiu dinspre vest și retur. Eu le-aș sugera ,,marilor" gânditori de la conducerea CNAIR și de ce nu chiar și celor politici, să facă bine și să modernizeze (lărgire, consolidare) DN68A între Holdea și Margina (15km!!!) cât mai curând, deoarece nu știu dacă la cum arată acuma va face față pâna va fi gata tunelul din zonă. Să presupunem că pe la jumatea anului viitor vom avea autostrada până la Holdea. Apoi, cred ca vă da-ți seama ce descărcare va fi pe cei 15 km de DN. Acuma sunt încă mulți care merg pe Arad dar când autostrada va fi gata pâna la Holdea, nu cred că vor mai folosi ruta pe Arad.

În rest, cred că o să mă mulțumesc vizionând poze și filmulețe postate de userii împâtimiți de infrastructura rutiera, cărora țin să le mulțumesc pentru eforturi și să le urez mult succes în continuare.

flashu74


voicul

Nu fac eu mare trafic prin zona - 1 data pe an - dar eu folosesc DN7 inca. Dupa deschidere LD4 si LD3, voi folosi A1.

Deci in 2 - 3 ani traficul va creste (daca e posibil asa ceva - ca acum se cam merge in coloana).

flashu74

Scenariu.
Daca problemele de pe LD3 continua si se ajunge la reziliere se va deschide dupa LD4. In aceste conditii cu folosirea nodului se va iesi de pe autostrada dupa Ilia si eu cred ca in aceste conditii majoritatea vor continua pe DN7.

TibiV

@delacroix,

pe cand randarile ?...
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

Europiu

The problem with the world is that the intelligent people are full of
doubts, while the stupid ones are full of confidence (Charles Bukowski).

flashu74

Am o scurta filmare de sub deal. Cu vimeo o pot pune aici?

Ionut

#38457
^ poti pune și cu vimeo. Pune direct linkul.

@delacroix, ne faci și un zoom in pe randarile alea superbe? :cheers:

flashu74

#38458
Sper sa mearga. Am schimbat pe youtube.
https://youtu.be/weugYNQZCu0

voicul

@flashu74 - problmea cu scenariu tau: nodul e pe LD3 si probabil nu o sa deschida doar nodul (ca nu fac receptia lotului), deci LD4 ... un nou muzeu!
Gresesc?