Autostrada A1 București-Nădlac

Started by Ionut, September 13, 2011, 12:10:24 PM

Previous topic - Next topic

5 Members and 31 Guests are viewing this topic.

Ionut


rocklee

#37846
bai ...dar acestia din cnair ....uni chiar nu au creier ...ori ne iau pe noi de prosti...
cum sa reziliezi un contract cu bani europerni ...fie ea si reziliere partiala  si sa nu faci nici un act negru pe alb si semnat ....

acestia sau intalnit la o bere au vorbit ...sau inteles si au reziliat ..... >:(

bogdix

@Ionut
Probabil ca "hățișul" contractualo-legislativ din jurul (consider eu) presupusei încetări parțiale a contractului îi împiedică să liciteze sectiunea E.

Iar explicațiile mai mult decât vagi și seci, cam acolo par să conducă (repet, consider eu).

bogdix

#37848
@mastereve

https://en.m.wikipedia.org/wiki/Weathering_steel

Pt. informare. Desi otelul acesta e deja folosit de ceva timp in Romania (grinzile viaductului Aciliu de pe Os3 sunt din acest tip de otel de exemplu).

Ps: Vor rugini in continuare. Asa cum trebuie sa se intample. Pana culoarea ruginie va acoperi uniform suprafata panourilor.

Vice33

#37849
@Rocklee, esti pregătit pentru noul sezon - sperăm - fructuos, de delectare de pe lotul 4 (și poate, cu surpriză, și pe celălalt lot)...?

Cred că abia aștepți ca luni să se întoarcă UMB-ul pe șantier, depinde  și de vreme, s-au anunțat temperaturi scăzute în weekend...

Dar, din Martie, cu avânt cred că vor relua lucrările "furnicuțele protocalii".

Ți-ai pregătit toate dispozitivele de fotografiat...? :D :D :p

Ionut

Ce delectare pe lotul 3? De unde atata delectare? Nu o sa vedem niciun fel de actiune serioasa fara act aditional semnat.

rocklee


Vice33

Quote from: Ionut on January 13, 2018, 01:04:54 PM
Ce delectare pe lotul 3? De unde atata delectare? Nu o sa vedem niciun fel de actiune serioasa fara act aditional semnat.

Speranța moare ultima...și surprize pot apărea, nu multe, dar pot apărea în acest an...este o posibilitate care nu cred că ar trebui din start eliminată.

Chiar dacă "visez" măcar, să am satisfacția că visez la început de an, chiar dacă la final, voi fi iarăși deprimat.

mastereve

Quote from: bogdix on January 13, 2018, 08:44:24 AM
@mastereve

https://en.m.wikipedia.org/wiki/Weathering_steel

Pt. informare. Desi otelul acesta e deja folosit de ceva timp in Romania (grinzile viaductului Aciliu de pe Os3 sunt din acest tip de otel de exemplu).

Ps: Vor rugini in continuare. Asa cum trebuie sa se intample. Pana culoarea ruginie va acoperi uniform suprafata panourilor.

Sincer m-am gandit la varianta asta dar am zis ca nu or fi atat de curajosi sa mearga cu un design atat de indraznet. Impresia generala va fi ca sunt proaste... Mie unul imi place ideea

NGC

#37854
Quote from: Ionut on January 13, 2018, 06:24:47 AM
Voi ce intelegeti din raspunsul asta? :o



Pai nu au zis chiar ei ca e "reziliere partiala"? :lol:

http://www.cnadnr.ro/ro/comunicare/comunicate-de-presa/interes-general/contractul-pe-lotul-2-lugoj-%E2%80%93-deva-reziliat-par%C8%9Bial

Quote10 Aug 2017

Răzvan Cuc, Ministrul Transporturilor și Ștefan Ioniță, directorul General al CNAIR au continuat, in perioada 9-10 august, inspecțiile inopinate pe șantierele autostrăzilor Lugoj – Deva și Sebeș – Turda.

În urma constatării mai multor nereguli sesizate la fața locului, s-a decis rezilierea parțială a contractului pe lotul 2 al autostrăzii Lugoj – Deva, dar și penalizarea Antreprenorilor care nu au respectat termenele și calitatea lucrărilor.

De asemenea Consultanții au primit penalități pe Loturile 2 și 3 ale Autostrăzii Lugoj-Deva, pentru că  nu au supravegheat corespunzător lucrările.

În vizitele anterioare pe  aceste șantiere, dar și în discuțiile de la Ministerul Transporturilor, ministrul Răzvan Cuc le-a atras atenția constructorilor și consultanților că riscă sancțiuni care pot merge până la rezilierea contractelor, în cazul în care nu respectă termenele de execuție și calitatea lucrărilor.



Acordul contractual, caietul de sarcini, conditiile generale si conditiile speciale valabile pentru acest contract le gasiti aici.

In conditiile generale si speciale nu exista decat reziliere unilaterala sau optionala.

Quote15.5.Dreptul Beneficiarului de a Rezilia Unilateral Contractul
Beneficiarul va fi îndreptăţit să rezilieze unilateral Contractul în orice moment convenabil pentru Beneficiar, printr-o înştiinţare de reziliere adresată Antreprenorului. Rezilierea va intra în vigoare în termen de 28 de zile după primirea înştiinţării de către Antreprenor şi returnarea Garanţiei de Bună Execuţie de către Beneficiar. Beneficiarul nu va rezilia Contractul potrivit prevederilor acestei Sub-Clauzei cu scopul de a executa el însuşi Lucrările sau pentru a aranja ca Lucrările să fie executate de către alt antreprenor. După reziliere, Antreprenorul va proceda în conformitate cu prevederile Sub-Clauzei 16.3 [încetarea Execuţiei Lucrărilor şi Retragerea Utilajelor Antreprenorului] şi va fi plătit în conformitate cu prevederile Sub-Clauzei 19.6 [Rezilierea Opţională, Lichidare şi Plăţi].

Quote16.3.Încetarea Execuţiei Lucrărilor şi Retragerea Utilajelor Antreprenorului
După ce înştiinţarea de reziliere potrivit prevederilor Sub-Clauzei 15.5 [Dreptul Beneficiarului de a Rezilia Unilateral Contractul], a Sub-Clauzei 16.2 [Rezilierea Contractului de către Antreprenor] sau a Sub-Clauzei 19.6 [Reziliere Opţională, Lichidare şi Plăţi] a intrat în vigoare, Antreprenorul cu promptitudine:
(a)va înceta toate activităţile, cu excepţia celor dispuse de către Inginer pentru conservarea şi punerea în siguranţă a lucrărilor şi pentru protejarea vieţii sau proprietăţii;
(b)va depozita corespunzător în locurile indicate de către Inginer şi amenajate de către Antreprenor toate Documentele Antreprenorului, Echipamentele, Materialele şi alte lucrări pentru care Antreprenorul a fost plătit şi le va preda Beneficiarului
şi
(c)va îndepărta toate celelalte Bunuri de pe Şantier, cu excepţia celor necesare pentru siguranţa acestuia, şi va părăsi Şantierul.

Pe de alta parte, Catalin a dat niste detalii in plus anul trecut.

Quote from: cutter on August 11, 2017, 05:38:24 PM
CNAIR a comunicat constructorului o încetare parțială a contractului unilaterală. Baza legală invocată: art. 1321 Cod Civil.

Motivul: același din 2013 încoace de cînd se tot cotesc pe după corcoduș, le e frică că dacă scot doar ultimii 3km (și recepționează PT-ul) ar putea fi considerată o modificare substanțială a contractului și să primească corecție de 100% pe fondurile europene. În loc să-și asume să explice că nu este așa, după ce-au cerut consultanță metodologică de la BEI, de la ANAP, de la toți pe cei pe care i-au putut întreba, după ce-au pasat problema de la unul la altul și au amânat-o cât s-a putut de mult - au ales soluția cea mai lașă: practic, secțiunea E a fost scoasă brutal, unilateral din contract de CNAIR. Puteau face asta în ianuarie 2014, dacă asta era intenția. Puteau să nu mai spargă secțiunea E în E1 și E2. Să ceară de la Salini, PT secțiunea E2. Să așteptăm ani de zile.

Articolul 1321 zice asa.

QuoteÎncetarea contractului

Art. 1321

Cauzele de încetare

Contractul încetează, în condiţiile legii, prin executare, acordul de voinţă al părţilor, denunţare unilaterală, expirarea termenului, îndeplinirea sau, după caz, neîndeplinirea condiţiei, imposibilitate fortuită de executare, precum şi din orice alte cauze prevăzute de lege.

Ionut

Deci acum contractul este încetat, dar nu reziliat. :) Si acum ce facem? Sa vedeti voi cati bani o sa plătim pentru mizeriile astea.

NGC

^^^

QuoteÎncetarea contractului

Art. 1322

Efectele încetării

La încetarea contractului părţile sunt liberate de obligaţiile asumate. Ele pot fi însă ţinute la repararea prejudiciilor cauzate şi, după caz, la restituirea, în natură sau prin echivalent, a prestaţiilor primite în urma încheierii contractului.

QuoteÎncetarea contractului

Art. 1323

Restituirea prestaţiilor

Restituirea prestaţiilor primite se face potrivit dispoziţiilor Art. 1635-1649.

Ionut

Marturisesc sincer ca ma depasesc termenii juridici. Daca exista cineva care se pricepe si poate explica, i-as fi recunoscator.

bogdix

@NGC
Si eu ma declar depasit de termenii juridici. Insa cred ca odata existent un contract (intelegere intre 2 parti), daca 1 parte il "rupe", cealalta are dreptul sa isi caute "dreptatea" cumva in justitie. Adica aici, in cazul LD2, cred ca e o chichita asta cu "incetarea partiala", dar si ca ar trebui revizuit contractul, adica facut un act aditional. Sau ?

NGC

#37859
Este o clauza la rezilierea unilaterala care poate a dat batai de cap.

Quote15.5.Dreptul Beneficiarului de a Rezilia Unilateral Contractul
Beneficiarul va fi îndreptăţit să rezilieze unilateral Contractul în orice moment convenabil pentru Beneficiar, printr-o înştiinţare de reziliere adresată Antreprenorului. Rezilierea va intra în vigoare în termen de 28 de zile după primirea înştiinţării de către Antreprenor şi returnarea Garanţiei de Bună Execuţie de către Beneficiar. Beneficiarul nu va rezilia Contractul potrivit prevederilor acestei Sub-Clauzei cu scopul de a executa el însuşi Lucrările sau pentru a aranja ca Lucrările să fie executate de către alt antreprenor. După reziliere, Antreprenorul va proceda în conformitate cu prevederile Sub-Clauzei 16.3 [încetarea Execuţiei Lucrărilor şi Retragerea Utilajelor Antreprenorului] şi va fi plătit în conformitate cu prevederile Sub-Clauzei 19.6 [Rezilierea Opţională, Lichidare şi Plăţi].

Si eu zic ca vor ajunge in justitie.

@Ionut: Poti cere o copie dupa instiintarea / notificarea de "incetare partiala"? Trebuie sa vedem exact ce scrie acolo. Altfel spus, in baza a ce mai lucreaza sa termine ce mai au de terminat?