News:

Video dronă 12.04 A0 Bâcu-Bragadiru / A1-DN6.
S-a deschis A0 între DN5 și DN4!

Main Menu

Autostrada A1 București-Nădlac

Started by Ionut, September 13, 2011, 12:10:24 PM

Previous topic - Next topic

4 Members and 7 Guests are viewing this topic.

adi

pare ca acolo e o retea de medie tensiune!
dc sa nu se aplice o subreaversare? e mai simplu, acolo e si capatul sectiunii si se poate pe la marginea terasamentului ca sa nu se sape in terasament

bbk

#37816
Postez de pe Tapatalk nu știu sa comentez  la fiecare poza.
Intradevar stâlpul de pe mijlocul autostrăzi tot acolo e. E singurul de pe traseu, celelalte sunt pe lângă. Problema e ca firele sunt la înălțimea bretelei dinspre Nemesesti, cred ca e motivul pentru care l-au lăsat așa. În zona relocarea rețelei de curent cred ca e mai ampla pentru ca rețeaua merge pe lângă dc, iar autostrada trece printre dc și linia cf 212, în zona pădurii vor trebui relocati atât dc cât și linia  de curent  pt ca dc e prea aproape de linia cf.  În rest în zonă când ploua, în  zona deviației   nu vedem altceva decât nămol.
Sa nu ne facem impresia falsa ca se lucrează, cele 3 basculante sunt acolo din decembrie.

==>>


Inviato dal mio SM-N910F utilizzando Tapatalk


bbk

Încă câteva poze

Inviato dal mio SM-N910F utilizzando Tapatalk


danutzu_1069

^^
Poti adauga comentarii intre poze.

cristi5

#37819
Pentru fiecare poza incarcata, tapatalk iti pune in mesaj un text gen


[img]....[/img]


Daca adaugi poza cu poza, pui comentariul inaintea ultimului IMG si atunci esti sigur ca ai comentat poza adaugata cel mai recent...

Incearca si uploader-ul, are un textbox langa fiecare poza unde poti scrie un comentariu. Va pune pe forum si pozitia GPS a fiecarei poze, daca exista (pe mobil de obicei exista)

http://proinfrastructura.ro/poze.html

Merge pe mobil.

NGC

Scurt si la obiect. Vad ca am uitat sa va dau de Mos Craciun un subiect de discutie. :p

Quote from: NGC on November 05, 2017, 09:11:21 PM
Quote from: NGC on September 29, 2017, 10:09:31 AM
Intrebarea cheie este, cine se ocupa de asta la CNAIR?

Trebuie memoriu de prezentare, SEA, RIM.

Mai este apoi si directiva 2014/52/UE care nu stiu sa fi fost transpusa, desi termenul era parca mijlocul lui Mai 2017.

And the winner is ... EPC CONSULTANTA DE MEDIU.

"Servicii privind evaluarea impactului asupra mediului, realizarea evaluarii adecvate si obtinerea acordului de mediu pentru proiectul Autostrada Sibiu-Pitesti"

Contractul a fost atribuit in 25.10.2017 catre EPC CONSULTANTA DE MEDIU contra 132,500.00 RON.

Quote from: Ionut on November 23, 2017, 03:52:23 PM
Inca un lucru. Nu am uitat de el, insa am asteptat sa pot confirma de la o sursa sigura. Nu am reusit sa dau de sursa, asa ca mai incerc. Dau doar declaratia CNAIR si vad cum pot confirma.

DG Adjunct Sorin Dicu, ieri la SCS Transport, raspuns la o intrebare directa pusa de mine: "Luni, 20 noiembrie, s-a dat ordinul de incepere pentru contractul semnat cu EPC Consultanta de Mediu." Conform surselor noastre, ar fi posibil (teoretic) sa avem AM emis pentru Sibiu-Pitesti in iulie 2018. Teoretic, cei de la mediu ar trebui sa poata sa emita AM pe baza documentatiei pe care EPC o va trimite (RIM, SEA facute pe traseul aprobat, aprobat inclusiv de JASPERS, inca din decembrie 2016).

Deci vrabiutele zic ca se poate emite AM... fara sa avem SF la nivel de super-detaliu... ar fi de ajuns traseul (pe care-l avem) si pozitionarea viaductelor, tunelurilor, structurilor. Si dupa ce este gata SF/documentatia de detaliu/PT/DTE, eventual pentru S2, S3, S4 se poate face actualizare de AM.

Ideea e sa se mearga cu S1 si S5. Ceea ce am tot cerut... am tot insistat si noi.

Se pare ca se poate. Vom vedea.

Noul memoriu de prezentare de la EPC il puteti gasi aici.

dr4qul4

Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

pasadia

Dar ecoduct in tunel ai vazut?



Asta ca sa nu rad de cel propus la 150 de metri de tunelul Boita 2.

rizzuh

Deci astia de la EPC primesc 28.500 euro pentru a propune ecoduct la 150m de un tunel si ecoduct in tunel :lol: :lol: :lol:

TibiV

https://www.facebook.com/DRDP.Timisoara/videos/524574211238500/

Quote
Echipele de la Centrele de Întreținere și Coordonare Pecica, Țipari, Orțișoara și Pianu fac, în această perioadă, lucrări de igienizare, curățirea rigolelor și decolmatări la nodurile rutiere și în alte puncte din zona autostrăzii A1.
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

yetiman

QuoteAnunt de mediu
09 Ian 2018 Anunturi de mediu


            Compania Națională de Administrare a Infrastructurii Rutiere SA anunță publicul interesat asupra depunerii solicitării de emitere a acordului de mediu pentru proiectul ,,Autostrada Sibiu – Pitești" propus a fi amplasat in județele Sibiu, Vâlcea și Argeș.

            Informațiile privind proiectul propus pot fi consultate la sediul Agenției Naționale pentru Protecția Mediului din Splaiul Independenței, nr. 294, sector 6, București, pe site la adresa http://www.anpm.ro/documente-procedura-eim-si-ea și la sediul Companiei Naționale de Administrare a Infrastructurii Rutiere SA din b-dul. Dinicu Golescu, nr. 38, sector 1, București, in zilele de luni până joi, intre orele 8 – 16 și vineri intre orele 8 – 14.

            Observațiile publicului se primesc zilnic la sediul Agenției Naționale pentru Protecția Mediului din Splaiul Independenței, nr. 294, sector 6, București sau pe adresa de e-mail: office@anpm.ro.
,,Pe hoţii mărunţi îi trimitem la închisoare, iar pe cei mari îi numim în funcţii publice." — Esop
,,Greşelile politicianului sunt crime, căci în urma lor suferă milioane de oameni nevinovaţi, se împiedică dezvoltarea unei ţări întregi şi se împiedică, pentru zeci de ani înainte, viitorul ei." — Mihai Eminescu

Ionut

Autostrada de nisip a Sibiului: nu o mai ia la vale, ci se umflă

Chiar vizavi de dealul Bucium, ale cărui valuri de pământ alunecă înspre calea de rulare, accesul pe o porțiune de câteva zeci de metri a benzii de urgență a fost restricționat: asfaltul a început să se umfle tot mai mult. "Nu e vorba de a fi pusă în pericol circulația sau siguranța celor care circulă pe acolo. Doar că acum, pe timp de iarnă, nu se poate interveni. Trebuie așteptată primăvara, pentru a putea fi efectuate lucrările de remediere", au arătat pentru Turnul Sfatului surse din cadrul Companiei de Administrare a Infrastructurii Rutiere. Reprezentanți ai CNAIR susțin însă că în zonă trebuie efectuate și lucrări de asanare.

https://www.youtube.com/watch?v=mE8FA4ujHJs





Turnul Sfatului

Ionut

Cei de la Economica ii iau la intrebari si uite ce ne raspund...

Autostrada Sibiu - Piteşti va avea garduri ranforsate de 3 metri pentru urşi şi cerbi
şi ecoducte care "taie" tunelurile


Întrebat cum se explică suprapunerea ecoductului cu tunel, Alin Şerbănescu, purtătorul de cuvânt al Companiei Naţionale de Administrare a Infrastructurii Rutiere (CNAIR) a explicat că ecoductul va fi perpendicular pe tunel şi nu în interiorul acestuia.

De asemenea, şeful firmei care a realizat memoriul a explicat la rândul său că localizarea celor trei ecoducte "nu este bătută în cuie". Doctorul ecolog Marius Costin Nistorescu, director general al EPC Consultanţă de Mediu, a mai spus că datele proiectului la care lucrează împreună cu noua direcţie de Proiectare din cadrul CNAIR pot fi modifcate, pe măsură ce apar elemente şi cerinţe noi, inclusiv de la JASPERS şi Apele Române.

În memoriul de 120 de pagini sunt propuse mai multe măsuri pentru protejarea animalelor identificate pe traseul autostrăzii Sibiu - Piteşti.

Economica.net

germanul2012

 ,,....Alin Şerbănescu, purtătorul de cuvânt al Companiei Naţionale de Administrare a Infrastructurii Rutiere (CNAIR) a explicat că ecoductul va fi perpendicular pe tunel şi nu în interiorul acestuia."

Ahaaaa!?!? Abia acuma inteleg. Deci ursii care circula pe autostrada, bineânteles ca nu o sa intre prin tunel. Ei o sa circule pe deasupra tunelului si atunci e si normal ca este necesar un ecoduct perpendicular peste tunel nu de alta dar sa nu se ratceasca ursii pana ajung in partea cealalta a tunelului.

Vai de capul si de zilele noastre cine ne proiecteaza si ne construiesc drumuri. Si.....suntem in secolul XXI??!!??

Morosanu

#37829
Pe astia ceva psiholog sau psihiatru nu ii controleaza??? Cum mama lui dr@qul@ sa faci ecoduct in plus peste tunel? Ecoductul nu e tot un tunel? Tunelul in sine este ecoduct. Astia sunt in stare la cat ii duce mintea sa faca sistem de irigatii in mlastina. Scuzati dar nu ma pot abtine cand vad cata incompetenta, rea vointa si hotie exista la aceste nulitati din Cnadnr sau cum se chiama....Om fi si noi in rand cu lumea civilizata la sfantu asteapta.
Politica distruge tot ce atinge.