Autostrada A1 București-Nădlac

Started by Ionut, September 13, 2011, 12:10:24 PM

Previous topic - Next topic

7 Members and 31 Guests are viewing this topic.

flashu74

#37485
Dar chiar cred ca fac armatura si toarna si beton. Chiar si in fotografia de astazi este betoniera si se toarna deasupra DN. Nu vad de ce ar fi atat de multi oameni pe pasaj altfel.. Posibil ca atunci cand va fi frig rau sa se opreasca.

pasadia

Iarna in zona nu e chiar atat de grava. Aici aveti un tabel cu temperaturile medii lunare de la Deva. Martie e deja mai calduros decat noiembrie, februarie e mai favorabil decat decembrie (inclusiv cand vine vorba despre precipitatii).
In plus tot nodul Soimus este expus la soare practic pe tot parcusul zilei, nu m-ar mira daca intre 9 si 15 au temperaturi reale de peste 5 grade cel putin in 15 zile din luna. Ca atare nu inteleg de ce lumea are impresia ca nu se va lucra iarna. Da, ma astept ca intre 20.12 si 15.01 sa nu prea fie activitate, dar in rest sunt putine sanse ca clima sa blocheze santierele din acea zona.

Ionut

N-am zis ca nu lucreaza iarna. Am zis doar despre armare si suprabetonare. Astea, din ce stiu eu, nu se fac iarna (cand e foarte frig si foarte umed). Multumesc de explicatiile despre iarna din Deva.

vancouver

Dimpotriva, fix la structuri se poate lucra bine iarna. Armarea se poate face la orice temperatura, numai sa nu ninga si sa nu fie chiar asa de minus ca sa inghete mâna omului pe bara de armatura, in ciuda manusilor groase. Iar betonarea este flexibila. Poate sa astepte 1-2-3 zile pana cand la pranz se fac peste +5°C. Nu inseamna ca este placut sa se lucreze iarna si nici eficient nu este, dar se poate.
Prioritatea zero: A1 Sibiu - Pitești. Prioritate zero virgulă zero: A0 centura București. Importante: A7 Ploiești - Bacău - Pașcani - Suceava; A13 Sibiu - Brașov - Onești - Adjud; A3 Cluj - Oradea; A3 Ploiești - Brașov; A12 Pitești - Craiova; A8 Pașcani - Iași; A4 Constanța - Vama Veche. Toate NUMAI SI NUMAI cu fonduri europene. Un NU categoric oricărei forme de taxare la km pe autostrăzi.

Dominik

+1 Rocklee pt dedicatie si pasiune, se vad progrese frumoase, bv UMB !
You're in Steelers Country

Ionut

Vad ca discutia despre ce se poate face iarna revine. Asa ca putem discuta pe thread-ul dedicat termenilor tehnici despre asta. Este interesanta si discutia despre constructiile in infrastructura si cele rezidentiale/office (cladiri).

TibiV

De aseara...
https://www.politiaromana.ro/ro/info-trafic/judetul-timis-trafic-blocat-pe-dn68a

Quote
JUDEŢUL TIMIŞ: TRAFIC BLOCAT PE DN68A
Data: 07 Decembrie 2017
Ora: 20:40

Centrul INFOTRAFIC din Inspectoratul General al Poliţiei Române informează că circulaţia rutieră pe DN68A Făget - Deva, este blocată în comuna Coşova(kilometrul 45 +800 de metri), din cauza unui accident rutier în care au fost implicate un autoturism şi un autotren. O persoană a fost rănită grav.
Se estimează ca în aproximativ o oră traficul să revină la normal.

"Felicitari", CNAIR. :(
Iar la tunele nu misca nimic...
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

cristi5

Daca Holdea si LD3 ar fi deschise, pe Holdea-Margina oamenii ar avea mai multa rabdare si s-ar putea controla cat de cat situatia cu masuri de siguranta, semne cu smileys, etc.

flashu74

Si ceva pozitiv. UMB lucreaza la turatie ridicata. Noutatile sunt : statia de asfalt fumega de se vedea de la 1 km si se ducea asfalt  spre Branisca si de asemenea in interiorul organizarii de santier din statia de asfalt se descopereau pilonii forati.

flashu74

E super de vazut excavatoarele pe deal. Parca sunt niste balerini. Imediat cateva foto, dar nu exprima complet realitatea.




flashu74

De la decopertare nu am pentru ca m-a luat prin surprindere privelistea.
Se lucreaza in continuare sustinut la Soimus. Pot spune ca de la nivelul masinii mie imi pare ca sus, pe  portiuniunea de peste DN este prelata, probabil peste betonul turnat. ( Nu sunt sigur 100%).

rocklee

#37499
Frumose vesti. ..De asfalt cred ca se asfaltează undeva în apropiere de debleu  branisca. ...La săpăturile din dealul cu lilieci ....încet se apropie de podul  cf
imaginile pe care leai prins sunt din zona fostei pesteri cu lilieci... :D

Flashu74 mulțumim pentru știrile din teren. ..de la mine un +1 :D