Autostrada A1 București-Nădlac

Started by Ionut, September 13, 2011, 12:10:24 PM

Previous topic - Next topic

2 Members and 15 Guests are viewing this topic.


rocklee

#37471

AFC

^ +2, unul ieri si unul astazi, pentru inegalabilul @rocklee  :) ;)
"Intr-o epoca de minciuna universala, sa spui adevarul este deja un act revolutionar" - George Orwell

ciprinel

#37473
Si de la mine cu mare drag un like ieri si unul azi. Esti mare rocklee. Iar te-ai noroit. Foarte bune toate cadrele. Se vad schimbari majore de fiecare data. Din ce-am observat zic asa: La viaduct Branisca cred ca pana la sfarsitul anului vor monta acea bordura laterala la viaduct si vor betona asa cum se observa ca au facut pe o portiune. La tevile de la termocentrala cred ca estacadele si tevile de pe traseu vor disparea. Mai departe ma opresc cu prognozele. :)
Mai observ ca o mare parte din rambleul autostrazii pe tronsonul din zona termocentrala si viaduct Branisca este betonat pe malul sudic, adica dinspre Mures. Este asa datorita zonei inundabile?

Ionut

Da, probabil asta e principalul motiv pentru care au betonat rambleul, sa nu-l spele apa cand se inunda. :)

Iceman

Multumim Rocklee pt poze :cheers:.....ce strategic lucreaza UMB ...Imi place cum se misca in teren :thumbsup:

SB76UFO


Aici mai locuieste INCA cineva?
Vad lumina la geam.
Rocklee  :notworthy:
"Prostia este eternă și invincibilă"

Ionut

^ Daca nu ma insel, acolo inca locuieste acea familie care a fost initial expropriata pe o bucata, apoi s-a decis exproprierea totala.

flashu74

Asa arata acum pasajul Soimus. O zi de decembrie frumosa si cu soare.



Powered by API/PUM imgur uploader

flashu74

In acea casa se locuieste si sunt grajduri cu animale in curte.
La deal se lucra, dar nu se mai cara sapatura ci se aseaza in terase. In foto nu se vede clar deoarece imgur scade rezolutia dar pe pasaj cred ca erau vreo 50 de oameni.

rocklee

ce imi place ...se trage tare la sapaturile in dealul cu lilieci ....se vede avansul de la o saptamana la alta ...daca vremea ii ajuta vor fi avansati bine in primavara cand se pot apuca de zidul de sprijin .....ce am opservat ieri ....era avansul pe sapatura dinspre viductul 1 ...spre deva ... :)

la viaductul nod soimus ...se aducea mult fier beton ....si era pregatit sa fie urcat sus pe pasaj ...

ce mia placut mult ..a fost vizita sus pe pasajul de langa halda de steril ....se vede si vitorul aliniament al dj relocat ...

iar vizita pe viaductul branisca ...a fost cireasa de pe tort ...pacat ca le-am savurat singur placerile de a vede aceste lucruri ...dincolo de veremea mohorita si  de noroaiele ...din santier ...

e o placere senzationala sa stai pe asfaltul... ne umblat SI sa bei o cafea..sau un ceai ...si sa vezi si sa te bucuri de ...lucrarile ...UMB...  :D:D


flashu74

Quote from: rocklee on December 07, 2017, 01:12:00 PM
e o placere senzationala sa stai pe asfaltul... ne umblat SI sa bei o cafea..sau un ceai ...si sa vezi si sa te bucuri de ...lucrarile ...UMB...  :D:D
Te-ai obisnuit rau. Ce te faci daca gata UMB in trimestrul II?  :lol:

ioandorin

#37482
 Se reprofilează pe " feroviar " mai "tare"! 😂 !  Când vor începe Simeria -Gurasada,Gurasada-Ilteu!

ddfab

^^^ il asteptam pe A10 sa bem ceaiul... :D

Ionut

Quote from: rocklee on December 07, 2017, 01:12:00 PM
la viaductul nod soimus ...se aducea mult fier beton ....si era pregatit sa fie urcat sus pe pasaj ...

Hmm... pai asta inseamna ca vor sa faca armarea, nu? Pai... si daca fac armarea o lasa asa expusa peste iarna? Sau vor sa lucreze peste iarna? E super scump, din ce stiu eu, sa suprabetonezi iarna, trebuie sa lucrezi in cort... complicat si scump. Poti cere detalii te rog? :cheers: