Autostrada A1 București-Nădlac

Started by Ionut, September 13, 2011, 12:10:24 PM

Previous topic - Next topic

4 Members and 34 Guests are viewing this topic.

nrb

dacă sunt bani, termină anul viitor!

germanul2012

#37306
^^

Acuma nu as vrea sa fiu prea pesimist dar,  posibilitatea de a circula de la Deva la Nadlac fara ( ....cu urcate pe autostrada ...date jos de pe autostrada .... ) sa nu fie in loc de 2019 vreo 2029. :-[

Morosanu

Nu se va face nicio deviere. Cand termina UMB se va merge doar pe autostrada (sa speram cat mai rapid cu putinta). N-are rost sa sa facem planuri cu devieri si curbe spaniole... Parerea mea...  :)
Politica distruge tot ce atinge.

marinul

nu inteleg rostul discutiei cu devierea. ati uitat ca nu se mai da nimic in exploatare pana nu e finalizat 100%. Pe Decea-Turda, o sa asteptam sa dea drumul circulatiei dupa ce termina de pus faianta in toaletele din spatiile de servicii

pasadia

Ca nu exista trafic de autostrada va tot zic si eu, care cred ca am peste 10k de kilometri pe sectoarele transilvanene de autostrada in ultimul an. De altfel stiri de azi:

(GPS)


(GPS)



Powered by API/PUM imgur uploader

Acest utilaj isi facea de lucru in versantul sudic de la Aciliu. Si sunt cateva lucrari cu inchiderea cate unei benzi (pe distante mici, sub un kilometru) astfel:

- intre nod Apoldu si nod Cunta, sensul spre Sebes, B1
- intre nod Sebes Nord si nod Sebes Est, sensul spre Sibiu, B1
- intre nod Sebes Vest si nod Sebes Nord, sensul spre Sibiu, B2 (chiar in zona pasajului peste CF).

Sent from my ONEPLUS A5000 using Tapatalk


Ionut

Ieri la SCS Transport am intrebat despre situatia LD2, sectiunea E (tunelurile). Pozitia oficiala CNAIR (prin DG Adjunct Sorin Dicu).

1. Salini a predat ceva, dar insuficient pentru a lansa licitatia. Nu am mai apucat sa mai cer detalii, daca s-a predat studiul geotehnic complet (desi nu cred). Voi merge la CNAIR sa intreb detalii. Cert este ca au ceva de la Salini. Noi stiam altceva, ca nu au nimic. :)

2. Pana la sfarsitul lunii vor sa termine documentatia pentru lansarea licitatiei pe FIDIC GALBEN (proiectare si executie). Deci Salini, daca a predat ceva, a predat insuficient cat sa fie lansata licitatia doar pe executie (FIDIC Rosu).

Daca termina documentatia pana la finalul lunii (noiembrie), atunci SPER CA VOR ASTEPTA pana cand iese HG pentru noul contract national ca sa lanseze licitatia. Nu are sens sa zic cat de critic este ca acest contract care include primele tuneluri serioase scoase la licitatie in Romania sa fie castigat de un constructor SERIOS, SOLID FINANCIAR si cu experienta in tuneluri!

cristi5

Quote from: rocklee on November 23, 2017, 09:49:05 AM
eu nu doresc sa se faca nici o deviere >:(  ...vreau sa se dea drumul la tot cand este gata ....si daca nu este decembrie 2018 ...ma multumesc si cu aprilie 2019 ....mai bie 3-4 luni in plus si cu tronsonul gata ...decat lucru sub trafic si sub presiune ....cu urcate pe autostrada ...date jos de pe autostrada .... :).....cum  am stat 5 ani ...mai pot avea rabdare 3-4 luni ... :D

3-4 luni da. Dar astepti un an? Doi? Cand te costa descarcarea niste beton si niste linii pe asfalt? Sunt informatii credibile ca la deal nu exista proiect in care proiectantul chiar sa creada, ca asa si eu pot  sa desenez. Si daca ar avea, volumul de munca e foarte foarte mare, chiar cu vointa UMB de a sapa, pe care o admir.

Quote from: marinul on November 23, 2017, 10:42:55 AM
nu inteleg rostul discutiei cu devierea. ati uitat ca nu se mai da nimic in exploatare pana nu e finalizat 100%. Pe Decea-Turda, o sa asteptam sa dea drumul circulatiei dupa ce termina de pus faianta in toaletele din spatiile de servicii

Pai si asta trebuie schimbat ca e aberant. Si vezi ca pana la urma Traian-Vuia- Margina s-a deschis fara CIC si fara santuri. Dupa cateva luni de invarteala in jurul cozii.

Si trebuie schimbata legislatia ca sa se poata face (iarasi!, ca s-a putut mai demult) bretele temporare, atunci ideea lui ciprebbe cu giratoriu si bretea la Bejan e net superioara.

Desenul meu e facut pentru cazul cand bretelele temporare nu sunt inghitite de CNAIR, ceea ce e foarte probabil din motive de legislatie sau Curtea de Conturi, lipsa de curaj, sau mai stiu eu ce.


Ionut

Inca un lucru. Nu am uitat de el, insa am asteptat sa pot confirma de la o sursa sigura. Nu am reusit sa dau de sursa, asa ca mai incerc. Dau doar declaratia CNAIR si vad cum pot confirma.

DG Adjunct Sorin Dicu, ieri la SCS Transport, raspuns la o intrebare directa pusa de mine: "Luni, 20 noiembrie, s-a dat ordinul de incepere pentru contractul semnat cu EPC Consultanta de Mediu." Conform surselor noastre, ar fi posibil (teoretic) sa avem AM emis pentru Sibiu-Pitesti in iulie 2018. Teoretic, cei de la mediu ar trebui sa poata sa emita AM pe baza documentatiei pe care EPC o va trimite (RIM, SEA facute pe traseul aprobat, aprobat inclusiv de JASPERS, inca din decembrie 2016).

Deci vrabiutele zic ca se poate emite AM... fara sa avem SF la nivel de super-detaliu... ar fi de ajuns traseul (pe care-l avem) si pozitionarea viaductelor, tunelurilor, structurilor. Si dupa ce este gata SF/documentatia de detaliu/PT/DTE, eventual pentru S2, S3, S4 se poate face actualizare de AM.

Ideea e sa se mearga cu S1 si S5. Ceea ce am tot cerut... am tot insistat si noi.

Se pare ca se poate. Vom vedea.

disney

Quote from: NGC on November 11, 2017, 10:24:02 AM
Quote from: NGC on November 11, 2017, 01:55:30 AM
Aruncati o privire la ce zice OMM 1149 / 2017, publicat in MO 731 / 11.09.2017. ;)

Quote
Articolul 1

Prin derogare de la prevederile art. 33 alin. (1) din Ordonanța de urgență a Guvernului nr. 57/2007 privind regimul ariilor naturale protejate, conservarea habitatelor naturale, a florei și faunei sălbatice, aprobată cu modificări și completări prin Legea nr. 49/2011, cu modificările și completările ulterioare, se aprobă capturarea unui număr de exemplare din specii de lilieci din cadrul peșterii Tunel de la Șoimuș din județul Hunedoara și eliberarea ulterioară a acestora în peștera Românești, județul Timiș, după cum urmează:
a) Rhinolophus ferrumequinum - 10 exemplare;
b) Phinolophus hipposideros - 10 exemplare.


Oare 10 + 10 a fost suficient? ;)

@disney: Arunci o privire la art. 4? ;) :cheers:

Au fost capturati 6 lilieci din specia Rhinolophus ferrumequinum.

Am cerut raportul si l-au incarcat pe site aici.

Multumesc pe aceasta cale APM HD, care, desi initial m-a invitat la sediul lor pentru a vedea raportul, dupa ce le-am indicat prevederea legala care iti da dreptul sa obtii informatiile si in mod electronic, au incarcat pina la urma raportul pe site. :cheers:

Ionut

Pam pam!
Va rog sa scrieti intrebari pentru punctele de pe lista.


nrb

Întrebari:
Ce finanțare au prevăzută pe 2018 pentru fiecare lot în parte?
Acoperă, în situația în care lucrările pe loturi se pot finaliza, toată factura?

Ionut

Păi s-a aprobat bugetul țării si/sau al CNAIR pe 2018? :)

nrb

Ar trebui să aibă deja notele de fundamentare date la minister pentru aprobare, asta spune ce vor ei să finalizeze ăn 2018; ce se aprobă e altă mărie...

flashu74

#37318
Singura modificare notabila pe lotul4 de saptamana aceasta.




Powered by API/PUM imgur uploader

Au fost ridicati toti cei 4 stalpi care trebuiau relocati intre deal si baraj. Mai trebuie firele. Fotografia e cu cei doi dinspre Mures. Este facuta mai pe inserat.

madsnowman

Hello! Astăzi, pe la 17, se asfalta la Holdea și se lucra la Grind. Poze nu am, eram șofer, dar cineva era cu aparatul în mână pe acolo. ☺