Autostrada A1 București-Nădlac

Started by Ionut, September 13, 2011, 12:10:24 PM

Previous topic - Next topic

5 Members and 27 Guests are viewing this topic.

carutasul

Mulţumim Pasadia pentru poze. Meriţi ... un A13 :)

pasadia

Mda, de aveam A13 nu luam amenda azi intre Porumbacu si Scoreiu. Dar mno, politistii din SB, nu stiu cum ei reusesc de fiecare data sa imi dea impresia ca asteapta o atentie. Placa de azi a fost cu "iesiti din masina ca e zgomot si nu va aud. Luati si o haina pe d-voastra ca e frig."

Sent from my ONEPLUS A5000 using Tapatalk


TibiV

Mishto asta...
Sper ca "haina" a contribuit la reducerea amenzii... ;)
Quote from: pasadia on October 12, 2017, 10:56:40 PM
"iesiti din masina ca e zgomot si nu va aud. Luati si o haina pe d-voastra ca e frig."

De regula suntem pe pozitii opuse...
Dar FELICITARI pentru reportaa.j !....
:cheers:
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

NGC

#36378
PiSi 1

Trebuie sa pun si aici o clarificare importanta.

C10I10

QuoteAvand in vedere raspunsul nr. 31 din Clarificarea nr. 5 prin care ati mentionat: "Avand in vedere lucrarile de arta (de ex. viaducte) ce vor fi realizate in cadrul Contractului, Autoritatea Contractanta considera necesar ca ofertantii sa demonstreze ca au la dispozitie/acces la un lansator de grinzi."
Va solicitam sa precizati daca, in conditiile in care ofertantul dovedeste ca are acces la lansatorul de grinzi, acesta trebuie sa prevada in mod obligatoriu in cadrul ofertei utilizarea lansatorului de grinzi pentru executia lucrarilor de arta, sau este permisa prezentarea in cadrul ofertei a unei alte metode de executie, care sa nu includa utilizarea lansatorului de grinzi?
Daca raspunsul este afirmativ, va solicitam sa precizati in mod expres daca solicitati folosirea lansatorului de grinzi la o anume lucrare de arta, respectiv viaduct de pe traseul autostrazii.

QuoteTehnologia de executie cu lansator va fi folosita pentru realizarea lucrarilor de arta, respectiv poduri si viaducte ( ex: Viaduct km 10+470, Pod km 3+440).

Este valabil si pentru PiSi 5 !!!

QuoteTehnologia de executie cu lansator va fi folosita pentru realizarea lucrarilor de arta, respectiv poduri si viaducte ( ex: Viaduct km 116+125).


Toate solicitarile de amanare a termenului de depunere a ofertelor pentru PiSi 1 si PiSi 5 au fost respinse.
A mai ramas totusi putin timp in care se mai pot cere clarificari.

alecu26

OMFG. Ăsta nu se face nici măcar pe un proiect tip FIDIC ROSU. Nici măcar acolo nu impui tehnologia de executie. Dacă vreau sa folosesc 100 de elicoptere....nu am voie? Sau dacă folosesc grinzi metalice mult mai ușoare?
Acest gen de cclarificare era reteta licitațiilor cu dedicație.  Se da în ultimul moment, noaptea pe la 3, dar cineva are deja hârtiile pregătite.
NGC....Am dreptate?
Drumurile noastre POATE;

GDPR


carutasul

Nu l-a vândut la celebra licitaţie? Parcă aşa se vorbise pe aici....

dr4qul4

Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

alecu26

Fier vechi demult. Dar nunta contează.  Lansatoare se găsesc...dar din nou nu despre ăsta e vorba aici.
Drumurile noastre POATE;

NGC

Quote from: alecu26 on October 14, 2017, 06:20:43 PM
Acest gen de cclarificare era reteta licitațiilor cu dedicație.  Se da în ultimul moment, noaptea pe la 3, dar cineva are deja hârtiile pregătite.
NGC....Am dreptate?

Se mai intampla si cum zici, dar de data asta nu e cazul.

Si pentru PiSi1 si pentru PiSi5 cerinta apare in fisa de date a achizitiei, deci este cunoscuta din prima zi in care au fost lansate licitatiile, doar ca nu era clar unde se va folosi.

Eu am trecut aceasta clarificare pentru ca am vazut ca nu se stia de lansator pe forum.

Liviu_udr


Liviu_udr

Baraj Mintia, spre Deva:





















Spre Lugoj:










Liviu_udr

Sunt foarte supărat. Vă zic și de ce: abia așteptam zonele Grind și Holdea. Când ajunsei la Grind era o ceață densă de nu vedeai la un metru. Se puteau însă zării câțiva muncitori pe terasamentul dintre CF și pasajul A1 peste DN. Luai proasta decizie să nu opresc gândind că am timp la întoarcerea de la Bratislava. Ceață era și la Holdea, dar și mulți muncitori!
Evident că înapoi ajunsei pe la ora 20.00. Deci întuneric.
Totuși, la Grind mă urcai cu mașina pe terasamentul dintre cele 2 pasaje, pt a folosi faza lungă. Asta e tot ce am acum, dar mă revanșez curând:



Spre Deva:



Spre Lugoj:







Deci, la Grind terasamentul dinspre pasaj este gata. Și cel dinspre CF incepe să crească. Eu cred că au rezolvat problema cu izvorul. Sunt măcar 3 randuri de biscuiți de beton la pasajul CF.

cryu


Ionut

Multumim pentru efort! :cheers:




Când vor fi mutaţi stâlpii care susţin reţelele electrice
rămaşi pe traseul viitoarei Autostrăzi Lugoj – Deva


O parte din elementele de reţea au fost mutate, iar potrivit companiei E – Distribuţie Banat, lucrările au ca termen de finalizare sfârşitul anului 2017. Adevarul