News:

API te vrea în echipa din București!

Main Menu

Autostrada A1 București-Nădlac

Started by Ionut, September 13, 2011, 12:10:24 PM

Previous topic - Next topic

2 Members and 22 Guests are viewing this topic.

Vice33

Quote from: adrian rosca on September 28, 2017, 11:07:39 AM
....

Un lucru e insa foarte clar din filmare: LD4 se termina sigur anul asta.  :rofl:

Rectifică te rog: "Un lucru e insa foarte clar din filmare: LD4 se termina probabil sigur LA anul asta dacă:

a) toate actele juridice sunt eliberate cât mai repede (vezi exproprieri acea casă lângă pasajul peste DN76 + stâlpi LEA: 1 mare și 4 mai mici)

b) rezolvă problemele de la halda de steril (zidul de sprijin)

c) Rezolvă soluția pentru abordarea în zona dealului cu lilieci de lângă CF industrială

d) Nu intervin alte blocare/prelungiri birocratice sau tehnice

Dacă și numai dacă aceste condiții sunt îndeplinite, soluțiile la problemele enumerate mai sus au rezolvare în spațiul euclidian." O:-)

vladb

^^^^
e) Daca CNAIR nu reziliaza contractul cu UMB pe chipurile "v-ati asumat, n-ati comentat la termenul de finalizare, dar n-ati reusit"... Sunt convins ca perfidia lor merge pana in acel punct...

dr4qul4

Daca tu crezi ca poti rezilia un contract pe baza declaratiilor (sau lipsa lor) date la TV, atunci visezi.
Prin contract UMB-ul nu e obligat sa finalizeze nimic anul acesta, deoarece abia au primit AM pe mare parte din lot.
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

Ionut

Ar fi o minune ca UMB sa termine in 2018. :)
Eu sunt curios daca vor fi in stare sa finalizeze in vara LD3. Posibil este, sa vedem daca se si intampla.

nrb


voicul

Pe LD4 dealul ala ... din martie trag tare pe el si imi pare asa 25% cam gata, in 6 luni.
E de tras ... si nu doar acolo, dar eu zic ca se poate final de 2018.

Ce nu inteleg: min 1.03 -1.17 acolo se va mai sapa in deal, nu?

andrei@buc

Quote from: Ionut on September 28, 2017, 12:59:20 PM
Ar fi o minune ca UMB sa termine in 2018. :)

e mare pacat ca au stat dupa mediu atata timp tocmai la un punct asa dificil. si zona e dificila, loc nu prea e, dealul e abrupt, planul de trafic/circuitul camioanelor o sa fie foarte strans
in alta ordine de idei, felicitiari baietilor care stau pe excavatoare pe dealul ala. ca te uiti la el si stii sigur ca poti sa il urci, ca e in anvelopa de siguranta, dar cand simti cum se lasa utilajul pe spate... strangi din niste muschi de faci febra musculara :lol:

ciprebbe

#36127
^^
25% poate excavatia, dar aia e fix partea usoara. Consolidarea le va lua de 3 ori mai mult. :)
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

Cozak

#36128

Eu cred ca nu sta acolo si excaveaza. Eu cand am trecut pe acolo si excavau su in deal era unul jos cu o telecomanda. Cred ca il duc acolo dar nu il manevreaza din cabina. Parerea mea.

ion59

Quote from: Ionut on September 28, 2017, 12:59:20 PM
Ar fi o minune ca UMB sa termine in 2018. :)
Lucrand normal, nu ar trebui sa fie nici o problema. Pana la urma, nu e tunel, nu sunt stalpi de electricitate sa depinzi de altii, nici izvoare care nu pot fi secate sau mai stiu ce ciudatenie, totul este in mana lor. Un deal de excavat (aici se pricep), ceva consolidari de facut (si aici se pripep), de miscat se misca bine! De ce n-ar termina intr-un an?

GDPR

^Neprevazutul, vreo alunecare, ceva.

rocklee

se asfalteaza dn7 intre simeria si deva si am folosit varianta ocolitoare... adica A1....si am trecut prin nodul soimus ...unde se lucra bie ...erau destui de multi ...muncitori sus pe schele ...fara poze .. :D

Vice33

La nodul Soimus trag tare, cred, ca sa poata sa puna toate grinzile pe pozitie pana vine frigul...nu stiu daca vor mai apuca sa puna si placile betonate, dar cel putin se asigura ca toate grinzile vor fi pozitionate intre piloni.

Ionut

"Ar putea".




Autostrada Sibiu – Piteşti: Acordul de Mediu pentru şoseaua montană ar putea fi eliberat în şase luni

Agenţia Naţională pentru Protecţia Mediului a început procedura pentru Acordul de Mediu necesar construirii autostrăzii Sibiu – Piteşti, cel mai important proiect de infrastructură rutieră al României. Acesta ar putea fi eliberat în maxim şase luni, a spus pentru ECONOMICA.NET Octavian Pătraşcu, director în cadrul ANPM.

"A început procedura pentru Acordul de Mediu la Autostrada Sibiu – Piteşti. Suntem în faza în care aşteptăm memoriul de prezentare de la CNAIR", a spus Octavian Pătraşcu, şeful Directiei Controlul Poluării si Reglementări din cadrul ANPM. "Procedurile noastre, conform legislaţiei, se încadrează între şase - nouă luni. Apreciez că în şase luni vom elibera Acordul de Mediu pentru Sibiu- Piteşti, dacă totul merge ca la carte", a estimat Octavian Pătraşcu.

Economica.net

NGC

Intrebarea cheie este, cine se ocupa de asta la CNAIR?

Trebuie memoriu de prezentare, SEA, RIM.

Mai este apoi si directiva 2014/52/UE care nu stiu sa fi fost transpusa, desi termenul era parca mijlocul lui Mai 2017.