Autostrada A1 București-Nădlac

Started by Ionut, September 13, 2011, 12:10:24 PM

Previous topic - Next topic

1 Member and 26 Guests are viewing this topic.

vancouver

La licitatii nu prea se poate folosi un astfel de punctaj, contravine principiilor de baza ale Uniunii Europene = libera concurenta intre toate firmele, fie noi sau vechi. Eu altceva propun: punctajul sa fie folosit daca apar lucrari exceptionale, gen podul de la Gradistea sau groapa care a fost pe A1 langa Aciliu (adica reparatii de urgenta) sau chiar situatii gen tunelurile de la Holdea. Locuri unde se poate merge fara licitatie din motive de urgenta si pierderi gigant de alta natura in lipsa unei actiuni imediate.
Prioritatea zero: A1 Sibiu - Pitești. Prioritate zero virgulă zero: A0 centura București. Importante: A7 Ploiești - Bacău - Pașcani - Suceava; A13 Sibiu - Brașov - Onești - Adjud; A3 Cluj - Oradea; A3 Ploiești - Brașov; A12 Pitești - Craiova; A8 Pașcani - Iași; A4 Constanța - Vama Veche. Toate NUMAI SI NUMAI cu fonduri europene. Un NU categoric oricărei forme de taxare la km pe autostrăzi.

rocklee

doua imagini cu unplutura dintre pasj si halda de  steril .... :o
in spatele umpluturi se lucreaza larelocarea tevilor... :)


rocklee

imagini de la viaductul branisca ...sus in debleu nu am fost prea mult noroi ... :o



urc sus pe terasament ...


imagini cu portocala mecanica lucrand la fierul beton pentru placa pasajului ...




rocklee

imagini cu captul viaductului si culeia dinspre debleu ....


rocklee

#36079
se monta parapete intermediar ...  inainte si dupa ecoduct ... :)


rocklee

imagini cu asfaltul si balastul stabilizat din zona pescariei ....





rocklee

cateva imagini cu sistemul de colectarea apelor ...din zona carierei de piatra ...din ce am opservat ..va fi un sistam mai complex ceva de genu...cu un canal colector ... :o




rocklee

atata  se va ridica terasamentul intre dealul carierei si terasamentul existent ....


terasmentul vazut de sus


groapa unde va fi zidul  8)




zidul se va legade cativa piloti forati...


rocklee

#36083
si imagini cu zidul si terasamentul dinspre ilia ...






refacere terasament sus pe deal in zona zidului surpat ...


cariera  :D



vestitul stalp 37... :)



se asfalta drumul deviat ce duce la cariera ...



ca atat a fost pentru acum... :)

https://imgur.com/a/sF2Ck
enjoy  :)

Tavi

Rocklee, cuvintele de multumire vor fi mereu putine. Sa-ti dea Dumnezeu sanatate!

rocklee

#36085
urmatoarea oprire la nodul soimus si la dealul cu lilieci [care va fi subiectul urmatorului fotoreportaj]...ce am vazut din mers ...se pregatea fier beton pentru culeia dinspre deal se lucra tare si pe  o parte si pe cealalta la structuri .....

dar ce am vazut mai interesant aproape  au unit sapaturile intre cele doua parti ale delului ...zona cu pestera este aproape toata ...racaita  ...:dance: :yikes:...

pe partea dinspre calea ferata sa inaintat foarte mult cu sapatura ...

si se pare ca au terminat una dintre relocari ..care sta  incalea viaductului de la cf ...ar mai fi o relocare  ...in zona sunt doua lini una de medie si una de joasa ...

nu sunt sigur ...dar cred ca UMBul ...ajuta electrica la relocarea stalpilor ...

de data aceasta fara poze .pentru ca ma prins seara... :(

Dominik

Multumim Rocklee pt pozele si informatiile calde de acolo !!!  :D +1  :cheers:
You're in Steelers Country

ciprebbe

Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

mirceaVRo

Sunt 2 treceri pentru animale mari sau ce rol au ?

Ionut

Da, doua ecoducte, unul dupa altul, in apropiere de Holdea.