Autostrada A1 București-Nădlac

Started by Ionut, September 13, 2011, 12:10:24 PM

Previous topic - Next topic

5 Members and 31 Guests are viewing this topic.

carutasul

De fapt mie nu imi e clar care sunt operaţiile de făcut la dealul ăla. Presupun că zidul de sprijin de care vorbeam la inceputuri nu se mai face, doar se escavează până la cotă, se bărbiereşte tot versantul şi dupa aia se incepe cu terasament. In cazul ăsta nu ar fi aşa de mult, am văzut pe forumul ăsta deblee gigant săpate în timp record....

Ionut

Quote from: carutasul on September 21, 2017, 08:44:51 AM
De fapt mie nu imi e clar care sunt operaţiile de făcut la dealul ăla.

Stai linistit ca nici UMB nu stie clar ce trebuie facut. :)
Eu sper sa stea locului dealul.

NGC

@yetiman: Au actualizat stadiul proiectelor.

Conform CNAIR, UMB a ajuns la 60,84% stadiu fizic.

Ionut

De la 53,60 la 60,84, adica 7,24% intr-o luna? Not bad.
Desi... nu prea am incredere in procentul de 53,60 din luna iulie... conteaza mai putin, sper ca procentul asta sa fie corect.

NGC

Cucule, cum e aia cu "deschidem LD3 anul acesta"? :lol:

Daca in August in stadiul proiectelor aparea "August 2017" la termenul de finalizare, acum apare "Septembrie 2018".

Asteptam rectificarea (de orice fel ar fi ea) si la LD4. ;)

Ionut

#35990
O sa inventeze o scuza penibila si pentru LD4, asa cum a inceput deja sa minta cu LD3 ca nu-stiu-ce alunecare, ca probleme de calitate.
Numai mizerii de ti se face greata chiar si cu o tona de lamaie.

Intre timp, ma chinui de 2 zile sa explic presei ca nu se poate deschide LD4 anul asta.
@Presa: vedeti ca avem filmare. :)

Ionut

Quote from: Ionut on September 21, 2017, 09:09:02 AM
De la 53,60 la 60,84, adica 7,24% intr-o luna? Not bad.
Desi... nu prea am incredere in procentul de 53,60 din luna iulie... conteaza mai putin, sper ca procentul asta sa fie corect.

Hai ca am dat si eu o dudă, s-a luat de la baietii astia.
Stadiul de 53,60% raportat in iulie este procent aferent lunii iunie, EVIDENT.

Deci de la 53,60% cat era in IUNIE s-a ajuns la 60,84% cat a fost in AUGUST, raportat acum in septembrie.
Deci doua luni de munca (iulie+august).

Asa mai merge! O fi UMB... UMB. Dar nici chiar asa.

carutasul

Din filmare cam asa pare, că o să bărbierească tot versantul (da, ne bazăm că ţine :) ) .  Ce nu văd este coborârea de pe deal: până la staţia de asfalt sau ce e acolo aparent ar fi nevoie de o structură destul de mare care e abia incepută probabil ( parcă pusese nişte poze Roklee, că din filmare nu se văd). Probabil că au ei un plan ( sau două, cu planul B cu tot) dar în toate trebuie mâncat dealul :)

nrb

UMB poate să termine LD4 până la final de 2018, nu vă speriați, alții în schimb pot să îl încurce!!!

rocklee

#35994
am ascultat parerile vostre cu privire la stadiul lucrarilor la ce se vede in filmare .....si termennele care spun ...2019 ...

de data acesta vreau sa fiu putin gica contra ....si injectat cu o doza de optimizm ....si dupa cum cunosc situatia din teren ....adica cum se misca baieti eu cred ca...decembrie 2018 ...este decent sa termine ......doar in caza de domne fereste ... sa se intampe ceva neprevazut gen ...sebes- turda ...L4 ...

singura strangere de inima ...este coborarea de pe dealul cu lilieci unde nu sau apucat inca de acel viaduct ....dar se lucreaza intens la relocari ...


puncte fierbinti mai sunt ...trcerea autostrazi perintre halda de steril si baraj ....sa vedem cum se comporta terasamentul la pescarie ....si saparea dealului cu lilieci ....si bine inteles relocarile ...

dar sa nu uitam ca ar mai fi 1 an si 3 luni de lucru ...p0ate minus 2-3 luni de iarna ...

eu sunt optimist ...decembrie 2018 ... :D

rocklee

daca ar purea cineva sa ... poata faca ''rost''... de niste planuri cu solutia de la dealul cu lilieci ...si sa le punape forum ...ar fi foarte interesant ... :D

Ionut


SILVIUFG

Al naibii de lung dealul ala..... Si parca nu sapa in el cu foarte multa convingere UMB. Probabil ca asa cum spunea si Ionut, nici ei nu stiu exact ce vor face acolo. Daca ar da cam gata restul lotului pana cand vor intra in hibernare si sa ramana in 2018 cu portiunea nodului Soimus si a dealului cu lilieci, am putea spera la ceva. Toate utilajele pe deal si Rocklee + Ciprebbe cu monitorizarea.  :D

Vice33

@Ionut: Păi așa este matematic mai plauzibil, dacă îți amintești din estimarea procentuală ce am făcut-o acum o lună, rezulta o medie de 3% pe lună, dacă aveau în iunie 53,60%, în Noiembrie vor avea probabil 53,60% + 3% x 4,5 = 53,60% + 13,50% = 67-68%

Dacă anul viitor lucrează în perioada Mar-Nov, matematic ar rezulta un plus pe 8 luni efectiv lucrate de 3% x 8 = 24%, adăugate la 68% ar veni 92%.

Crezi că UMB face minuni să recupereze acei 8% rămași până în Dec 2018...?

Tavi

@Vice33: Sigur ca UMB ar putea tura motoarele si sa recupereze cele 8 procente dar nu asta zice Ionut ci faptul ca nu exista inca solutie.
Ar accelera daca ar avea ce sa accelereze dar bicicleta e fara lant ...