News:

API te vrea în echipa din București!

Main Menu

Autostrada A1 București-Nădlac

Started by Ionut, September 13, 2011, 12:10:24 PM

Previous topic - Next topic

3 Members and 25 Guests are viewing this topic.

Ionut

Ah corect. Izvorul. Am uitat de izvor!
Merci!

mishu77

#35926
Am trecut si astazi pe la ora 15:30 pe la Holdea am oprit si am facut cateva poze. Le pun daca tot le-am facut :) Miscare nu mai prea era la aceea ora doar 2 sudori erau la datorie, apoi probabil ia izgonit furtuna care am intalnit-o pe A1 si care sa propagat catre jud Hunedoara

(GPS)


(GPS)


(GPS)


(GPS)


(GPS)


(GPS)



Pe A1 astazi a fost prapad nu am fost inspirat sa fac o poza si cu cerul cenusiu ... Pe mai multi kilometri panourile antiorbire au zburat pe carosabila si cel putin 5-6 masini am vazut trase pe dreapta cu pana (una avea 2 roti pe pana)

(GPS)


La intrare in Timisoara camionul de mai jos banuiesc ca a fost rasturnat de vant si un TIR era rasturnat pe drumul dintre Dumbravita si Giarmata (legatura la autostrada) dar nu am facut poza.
(GPS)



gruiarew

'You can't cheat an honest man. Find somebody who wants something for nothing, then give him nothing for something.'' -- A Hater's Synthesis

rocklee

#35928
imaginea zilei de pe loturile lugoj deva .... :D



multumim de poze si de vestile bune ....ui gruiarew...si lui mishu 77... :drunk: :drunk:

alecu26

Gruiarew, momentan in Romania limita economica intre beton prefabricat si grinda metalica e undeva la 39-40 de metri. Adica peste deschiderea asta se folosec grinzi metalice. Acolo fiind problema de acces, spatiu macarale si trailere sa mers poate si pe valori mai mici. (la fel ca la pasajul peste CF de la Ilia).

Locul sudurii, pe langa ce zice Vancouver, e ales in zona cu moment de incovoiere minim.



Tot cam acolo in toate proiectele ti se recomanda si intrerupere betonarii, când nu poti betona in continuu.
Drumurile noastre POATE;

NGC

Scriu doar aici despre asta. Am actualizat sinteza platilor.

marisRO

"Pe unele șantiere de autostrăzi, lucrurile merg foarte bine, însă avem probleme de calitate pe unul dintre loturi, mă refer la lotul 3 Lugoj-Deva, unde avem un constructor pe care îl monitorizez îndeaproape, este un constructor despre care am mai spus că lucrează foarte dezordonat, are 29 de subcontractori. Am avut probleme la terasamentul autostrăzii și nu vreau să risc să punem în folosință un lot de autostradă și să repetăm episodul de la Sibiu-Orăștie, lotul 1, și să avem probleme la terasamente, adică să se surpe autostrada. În acest sens, am rugat atât constructorul, cât și consultantul să monitorizeze foarte atenta calitatea lucrărilor", a spus ministrul, potrivit Agerpres.ro.

Sursa: http://www.digi24.ro/stiri/actualitate/ministrul-transporturilor-autostrada-lugoj-deva-are-probleme-cu-terasamentul-795328

alecu26

Daca se respecta tipicul....rezilere partiala in urmatoarele 2 saptamani.

Cu toate ca nu e aceasi situatie ca la lotul vecin. Lucrarile la nodul Holdea sunt incepute...am impresia ca pasajul la care sunt grinzile chiar e modificat sa se poata face acolo un nod....
Drumurile noastre POATE;

stangabriel

Te referi ca e in panta pentru a face giratoriul cat mai jos?

alecu26

cred ca inclusiv pozitie si deschidere si alte detalii.
Drumurile noastre POATE;

cristi5

#35935
Pasajul e parte din proiectul nodului, aprobat de CNAIR acum peste un an. Da e in coborare ca sa ajunga mai aproape de cota autostrazii pt intalnirea cu breteaua in giratoriu. De-acolo DN urca iar la cota lui obisnuita.

Vorbeam de dificultati cu actul aditional. Asa as "citi" eu problemele de calitate care apar brusc cand e nevoie de ele.

Ma intreba cineva zilele trecute de ce mai tin "Descarcarea Holdea" in semnatura, ca doar e rezolvata, s-a dat si AC etc... Uite de ce... Flexibilitatea manageriala a CNAIR in fata unei amarate de schimbari de plan/contract care muta un pasaj cativa metri si adauga o bretea si un giratoriu e zero barat.

rocklee

am fost azi pina la bretea si am intrat si am facut si cateva poze pe unde am putut ...imaginile sunt cam de proasta calitate ...majoritate au fost facute din mers si spre seara ...


imagini de la dealul cu cariera




groapa viitorului zid....


rocklee

imagini de la viaductul ...branisca ...

rocklee

imagini de la...relocarea ....stalpilor de inalta ..

TibiV

N-ai liniste deloc !
Multumim pentru asta...
:cheers:
Mama proștilor este mereu gravidă... :)