News:

3,5% pentru Asociația Pro Infrastructură, singura voce independentă
care monitorizează toate proiectele majore de transport.

Main Menu

Autostrada A1 București-Nădlac

Started by Ionut, September 13, 2011, 12:10:24 PM

Previous topic - Next topic

15 Members and 34 Guests are viewing this topic.

cristi5

Quote from: vladb on September 14, 2017, 02:32:32 PM
Repet, cu riscul de a supara, toata lumea cu capul pe umeri (TOATA) a inteles ca nu poate fi gata LD4 anul asta, DAR la fiecare interventie publica, ministrul sau directorul CNAIR o tine cu expresia "constructorul si-a asumat ferm termenul".

A fost vreodata ministerul o sursa credibila de prognoze pt receptia autostrazilor? Plus ca autostrada e un element de populism, se poate adormi electoratul cu ea.

API are prognoza, dati share la tabel sa vada toata lumea

https://m.facebook.com/proinfrastructura/photos/a.441074709399875.1073741828.411782165662463/831280933712582/?type=3&source=54

Si sub forma de harta pentru cei interesati de cauzele intarzierilor.

https://m.facebook.com/story.php?story_fbid=823626091144733&id=411782165662463

pbh

Quote from: Ionut on September 14, 2017, 11:46:20 AM
Vai cât aberati unii dintre voi. E uimitor.
Mancatul dealurilor este simplu. Construirea de structuri după ce l-ai mancat e cu totul alta poveste.

Tocmai avansul pe structuri al UMB imi ridica nivelul adrenalinei ;) In ultimele saptamani au avansat foarte mult.
Am spus ca nu vor termina anul asta mai ales datorita dealului cu lilieci unde au de lucru foarte mult inclusiv la viaductul de la CF. Dar restul structurilor pot fi terminate anul acesta, chiar si la Soimus unde probabil in Octombrie o sa urce si grinzile, dar va ramane partea finala de conectare cu autostrada probabil pe ultima suta de metrii anul viitor.
Iar Roklee a mai dat o veste buna. Au inceput mutarea stalpilor electrica, ultima piedica ce tinea UMB pe loc.

alecu26

ce ma ingrijoreaza la UMB e de ce nu vin din spate cu armarile la placi.
Drumurile noastre POATE;

horatiu.cosma

#35883
^
Pai stai ca abia de o săptămână au început să ridice primele predale, nu cred că e îngrijorător că încă nu s-au apucat de armare. Legat de finalizare anul acesta fără deal și viaductul peste CF, eu zic că e imposibil. Cele 3 viaducte mai avansate (Branișca, Șoimuș și urcarea pe deal dinspre Șoimuș) au însumate peste un km lungime. UMB nu are nicio șansă să ridice toate grinzile, predalele, să armeze placa, sa o toarne, să facă hidroizolația, asfaltul, rosturile, marcajele, parapeții și ce o mai fi nevoie în 3 luni, nici cea mai mică șansă.

L.E. Ca să fie mai clar, nu se poate în 3 luni ca toate etapele de mai sus să fie finalizate. Evident, în 3 luni se pot pune toate grinzile, predalele și finalizată o parte din placa de suprabetonare, dar cam atât.

Dominik

#35884
Toate grinzile vor fi ridicate, ce e asa de greu sa ridice grinzile ramase pana in iarna ?
You're in Steelers Country

alin_simeriaveche


rocklee

hai sa va lamuresc cu ceva ....UMB ...NU POATE TERMINA ....lotul pana la sfarsitul anului . ....
Iata unele din motive ....


viaductul dinspre cf ...nu se pate incepe pentru ca acolo sunt de facut cateva relocari ...de cabluri electrice ...deocamdata ...se lucreaza la relocari .....dar slab de tot ...decamdata sapaturile in dealul cu lilieci sunt departe de ceia ...ce trebuie  sa fie ...sectiunea ...unde este pestera inca nu a fost atacata .....la baraj ..... terasamentul dintre halda de steril si viaductul cf ...este la cota de 50%....plus ca nu sau terminat de relocat tevile ..la baraj  nu se poate trece dintro parte in cealalta cu autostrada ...pana nu sa relocat dj ...de care nici nu sau apucat inca ....relocarea stilpilor inalta ...si un ultim lucru ...amenajarea de santier este pe culoarul autostrazi ...mai este de facut cic-ul......si altele si altele ...


acestea sunt doar cateva ..din probleme ....decamdata la nodul soimus sau facut piloni viaductului si nici aceia nu sunt gata toti ...in rest nimic ......


si din ce am vorbit cu oameni in teren ...nimeni nu me-a spus de vriun termen...2017


asa ca ...termenul ...este 2018 ...

singura solutie sa termine in 2017 ....ar fi sa subcotracteze la o companie de EXTRATERESTRI ... :D

Tavi

Rocklee, multumim de lamuriri!  :cheers:
O curiozitate: ce fac cu pamantul escavat din dealul de la Branisca? Il folosesc la terasament pe undeva?
Multumesc anticipat si o bere virtuala  :D

Europiu

Pentru super-optimisti: toata discutia asta cu "va fi gata in 3 luni" se poate rezolva simplu. Acelasi constructor cu aproximativ aceeasi mobilizare:

- Noiembrie 2015 - se terminau de pus grinzile la viaduct V pe Gilau-Nadasel: http://forum.peundemerg.ro/index.php?topic=6.msg94463#msg94463

- sfarsitul lui iunie 2016 - adica 5 luni mai tarziu (scazand 3 luni de iarna) - inca nu aveam asfalt pe viaductul respectiv: http://forum.peundemerg.ro/index.php?topic=6.msg121360#msg121360

Sper sa ajute ca referinta temporala... :)
The problem with the world is that the intelligent people are full of
doubts, while the stupid ones are full of confidence (Charles Bukowski).

SkyPilot

#35889
Sa ne reamintim: in acest clip din Aprilie, "reprezentantul constructorului" (cel a carui mutra se vede in dreapta in imaginea statica) afirma ca "vom face totul"  ca sa termine pana la sfarsitul anului.

Este clar ca nu va fi gata. Numai daca ne uitam la jonctiunea de la Soimus, unde este mult de facut sub trafic si cu mutarea DN. Sau la viaductul de la capatul cu CF al dealului cu lilieci, care in ultimele imagini pe care le-am vazut nu iesise din pamant. Si nici in pamant nu stim daca exista toate coloanele.


rocklee

pamntul din debleul branisca il  folosesc la terasamentul dintre viaduct si baraj si la terasamentul dintre debleu si pescarie ...am vazut ca duc din el si la umplutura la pasjul de linga halda de steril....

rocklee

cteva imagini cu viaductul branisca din mai multe poziti ..... pe care se montau si cateva grinzi ...

vazut de sus din debleu .... :o


rocklee

si cateva imagini  vazute de jos....




rocklee

la pescarie se ridica terasamentul si se lucreaza bine ......