Autostrada A1 București-Nădlac

Started by Ionut, September 13, 2011, 12:10:24 PM

Previous topic - Next topic

2 Members and 38 Guests are viewing this topic.

NGC

#35145
Referitor la problema diferentei dintre costul estimat in MPGT pentru PiSi si costul estimat din proiectul de HG pentru aprobarea indicatorilor tehnico-economici pentru PiSi, putem trage 2 concluzii.

1. Ce treaba "nemaipomenita" a facut AECOM atunci cand a elaborat MPGT. Nu e singurul caz.

2. Ce diferenta poate face realizarea mai serioasa a studiului de fezabilitate. Fara cuvantul "mai" in propozitia anterioara nu se poate deocamdata. Trebuie sa asteptam inceperea constructiei propriu-zise si sa vedem ce probleme apar, inainte de a sterge eventual acel cuvant.

pasadia

#35146
Nu exagera acum. Erau unii pe aici care spuneau ca estimarile alea de 1,7 miliarde sau mai putin nu aveau cum sa fie reale. Dar va convenea caci ii inchideati gura (si) cu argumentul financiar...

AECOM, dupa cum stii prea bine, a lucrat cu materialul clientului. Care material a fost prost dintr-un capat in altul si as spune ca toate estimarile sunt mult prea optimiste.
Cat priveste aceasta estimare, nici in ea nu cred. Din cate vad nu e motivata de finalizarea SF-ului, si oricum va fi diferita fata de pretul final al constructiei (atat cel rezultat in urma licitarilor, cat si cel final, de dupa solutionarea tuturor claim-urilor). Si banuiesc ca exista situatii in care diferentele sunt mai mari de 20-25% in plus sau in minus, asa ca valoarea de acum o notam si doar atat.

Quest

Quote from: NGC on July 20, 2017, 02:34:31 PM
Quote from: Quest on July 20, 2017, 01:42:17 PM
Iarasi o greseala. Fiind patiti, reactionam. Pasajul pe DN68A peste A1 de la Holdea e la km 56+505, nu 59+505.

Am semnalat problema in privat de ceva vreme, dar nu cred ca ii intereseaza prea mult corectarea acelui document.

Sper ca nu le-a pasat de greseala, intrucit sinteza asta nu e pe fluxul principal de acte esentiale ptr mersul proiectului.
Mai grav ar fi ca sinteza sa fi preluat kilometrajul gresit din zona actelor esentiale...
Common sense will get you far !

NGC

Nu am vrut sa sune a exagerare.
Este corecta remarca ta referitoare la materialul clientului si si remarca privitoare la pretul final al constructiei.
Dar in cazul de fata este o comparatie intre 2 estimari. Una cu materialul clientului si una mai serioasa.
Atat!

pasadia

Eu tin, inca, sa apar onoarea AECOM. Cred ca ei au vrut sa faca ceva bun, dar au gresit de la metodologie (acceptand proiectele propuse de autoritatile noastre fara a le cenzura sub nici o forma - si nu ma refer numai la autostrazi, ci si la aeroporturi, intr-modale, etc...), continuand cu acceptarea acestor estimari (lucru necesar pentru a putea iesi calcule in acel scenariu optimist, cu clauza invocata - cum ar fi sunat un MPGT care sa spuna negru pe alb ca NU ne permitem anumite proiecte dorite?) si la final acceptand presiunea politicienilor nostri si a UE in a genera noi si noi modificari prin introducerea de criterii noi si prin acceptarea formularilor vagi (drum de mare viteza, etc...).

Asa ca as zice ca MPGT e bun in primele pagini. Mai spre final e bun doar ca hartie igienica.

NGC

Quote from: adrian rosca on May 30, 2017, 06:12:38 PM
Quote from: adrian rosca on May 02, 2017, 07:59:36 PM
S-a lansat licitatia pentru "Executie lucrari de remediere a degradarilor pe Autostrada Orastie – Sibiu, Lot 3, etapa 2"–DRDP Brasov, in sectiunea "Proceduri simplificate" a SEAP-ului.

^Nu mai gasesc anuntul pe SEAP. Sa-l fi retras?

LE L-am gasit. Procedura e in stadiul de "In Desfasurare - Evaluare tehnica".

Au depus oferte urmatoarele companii:

1. Hidroconstructia
2. R.S. Activ
3. G&M Road Building Engineering
4. Krawk & Eurodrill (cu Krawk ca lider de asociere).

Astazi s-a incheiat etapa de evaluare financiara si acum este deliberare.

Caietul de sarcini il gasiti aici, iar proiectul tehnic aici.

NGC

^^^

Sa nu uitam si de propaganda asta.

Quote from: TibiV on May 30, 2017, 07:57:09 PM
http://www.cnadnr.ro/ro/comunicare/comunicate-de-presa/interes-general/documenta%C8%9Bia-pentru-realizarea-expertizei-tehnice

Quote
Documentația pentru realizarea expertizei tehnice pentru lotul 3 al Autostrăzii Orăştie-Sibiu a fost transmisă la ANAP în vederea validării

Compania Națională de Administrare a Infrastructurii Rutiere SA anunță că a fost transmisă la ANAP, în vederea validării, documentația de atribuire privind realizarea expertizei tehnice şi revizuirea proiectului tehnic pentru finalizarea execuţiei autostrăzii Sibiu-Orăştie, lotul 3, cuprins între km 43+855 - km 65+965.

Obiectul contractului constă în:

- Realizarea unei Expertize Tehnice asupra tuturor lucrărilor executate,
- Realizarea unei monitorizări a zonelor cu instabilitate în concordanţă cu normele tehnice şi legislaţia în vigoare la data elaborării acestuia, în funcţie de situaţia actuală din şantier,
- Elaborarea Proiectului Tehnic revizuit pentru lucrările necesar a fi realizate pentru finalizarea Autostrăzii Oraştie - Sibiu, lot 3, în baza recomandărilor şi soluţiilor formulate în cadrul expertizei tehnice;
- Pregătirea documentaţiei de atribuire a contractului de execuţie lucrări şi acordarea asistenţei necesară Beneficiarului pe durata desfăşurarii procedurii de achiziţie publică;
- Acordarea asistenţei tehnice în conformitate cu prevederile Legii 10/1995 privind calitatea în construcţii, cu modificările şi completarile ulterioare, pe perioada de execuţie a lucrărilor.

Valoarea estimată a contractului fără TVA este 3,029,522.26 lei.

Prima data au trimis documentatia in 24 Mai 2017 si le-a fost respinsa de vreo doua ori cel putin.

rocklee

daca tot nu vreti sa punrti nici o poza ....atunci pun eu cateva de ieri 19.7.2017....zona mintia ...au inaintat cu terasamentul si se lucreaza ...la pasjul de langa halda de steril ...se lucreaza intens la relocarea tevilor ...

nu am fost pregatit cu aparatul foto ..dar amfolosit telefonul

pasjul si lucrarile la teava





rocklee

se lucra pe toata lungimea terasamentului dintre baraj si viaductul branisca ...


:D

rocklee

viaductul branisca ....mai multe imagini ...aici am  stat de vorba cu cineva si au probleme cu relocarea stalpilor de inalta tensiune.....

aici se muncea puternic ..
[imghttp://i.imgur.com/XGitNjm.jpg]http://[/img]


se lucra si sus la debleu

imagini cu sapatul debleului....

rocklee

imagini cu viaductul branisca ...din alt unghi ... :D




rocklee

imagini cu terasamentul dintre viaductul branisca si pescarie ....

rocklee

imagini cu lucrarea de la pescarie.....

rocklee

imagini cu terasmentul dintre pescarie si pasajul de la boz...alta zona unde se lucra intens la ora 19 30





vedere spre pescarie



in sens invers ...




rocklee

pasajul de la boz ...o lucrare de arta ...daca ati putea so vedeti de la fata locului ...mie implace foarte mult ce iasa acolo ...dupa ecoduct e zona mea favorita ...