Autostrada A1 București-Nădlac

Started by Ionut, September 13, 2011, 12:10:24 PM

Previous topic - Next topic

1 Member and 10 Guests are viewing this topic.

Germany

Bravo Rocklee! Felicitari!

Noroc cu tine ca ne mai descretesti fruntile :)

pasadia

Quote from: horatiu.cosma on July 06, 2017, 01:55:27 PM
Acel km de la 13.170 la 14.150 e o zona mai sensibila în spatele localității Boita,

A1 va trece acolo pe la vest de Boita? Tot timpul mi s-a parut firesc ca A1 (si nodul cu A13) sa fie la este de Boita. Sa inteleg ca nu va fi asa?

Neufunk

N-ai loc pe la est, si daca vrei sa-ti faci iti trebuie doua poduri unul dupa altul peste Olt, lucru care costa.

Poate sunt eu pesimist, dar cu cat ma uit mai mult la zona respectiva, cu atat indepartez data de inaugurare in minte. Relieful este complicat, si tare mi-e sa nu ne trezim cu debleuri kilometrice prin munti, si alea realizate in 10 ani. 

pasadia

Oricum faci 2 poduri peste Olt (aica unul pe A13 si unul pe A1, mai la sud). Iar ca cost... din cate vad Oltul are cam 150 ml pe acolo. Cu debit regularizat pin multele amenajari din amonte. Cat poate sa coste?

Neufunk

Daca ai merge pe la est, ai avea de facut ceva asemanator pozei de mai jos. Nu prea are rost, mergi mai mult drept langa Boita si dupa aia trebuie sa faci un fel de viaduct sa ajungi la nivelul autostrazii, viaduct peste Olt, DN si in panta. Nu se justifica.

http://prntscr.com/fsim3m

pasadia

Dar de ce simti nevoia sa revii pe malul drept, vestic, al Oltului la sud de Boita? A1 imi pare ca incape mult mai bine pe celalalt mal in zona aia, undeva la vreo 10-20 de metri mai sus fata de CF.

Ma rog, n-are rost discutia. Probabil pe undeva, prin niste birouri, e clar pe ce mal merge A1, DAR N-AVEM NOI DREPTUL SA AFLAM ASTA....

Neufunk

Asa arata in traseul oficial, deci probabil ca asa o fi. Si mie mi se pare ca ar fi mult mai bine pe malul estic, ca ai drumurile de acces de la CF (cum or fi ele, acea CF a avut oarece drumuri), ai CF in sine (care poate fi taiata oricum, ca nu pupam noi CF pe acolo prea curand, dar chiar daca nu este taiata, tot ai loc), pur si simplu este mai putin aglomerat si ai oarecum un fel de petice de pamant cat de cat drepte pe alocuri.

cutter

Și mie. Și pe acolo era și traseul din SF-ul din 2008.

Dar așa a insistat Spea-Tecnic în ciuda tuturor obiecțiilor ridicate - să facă traseul la vest de Boița traversând râpele acelea.


Europiu

@cutter: Țin minte că ai făcut pe propriile picioare o documentare în zona Boița, ne-ai arătat și fotografii. Dar (1) nici nu mai găsesc postarea ta (2) nici nu mai țin minte care era concluzia. My bad!
The problem with the world is that the intelligent people are full of
doubts, while the stupid ones are full of confidence (Charles Bukowski).

davyl

Bravo Rocklee! Super imagini!  :gj:

phb2

Quote from: rocklee on July 06, 2017, 08:53:22 PM


Merci Rocklee ; very good job.
By the way, nothing new about the relocation of electric pylons and cables.
It will be soon difficult and dangerous to work at this place in such conditions.

TibiV

http://www.economica.net/autostrada-sibiu-pitesti-intra-in-linie-dreapta-documentatiile-pentru-sectiunile-1-si-5-validate-vineri-de-anap_140393.html

Quote
Documentaţiile de atribuire aferente secţiunilor 1 şi 5 din autostrada Piteşti – Sibiu vor fi validate vineri de către Agenţia Naţională pentru Achiziţii Publice (ANAP), a spus pentru ECONOMICA.NET şeful instituţiei, Bogdan Puşcaş.
...
Restul articolului nu spune nimic nou.
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

NGC

#34872
Ce sa zic, mare exclusivitate de la cei care nu semneaza articolele. :lol:

ANAP este obligata legal sa reevalueze documentatia de atribuire in decurs de 3 zile lucratoare de la retrimiterea ei in SEAP.
Ignorati faptul ca ii spune "documentatie de atribuire". Asa este prevazut in legislatie.

pentium10

ceva nu mi e clar, s-a folosit cuvantul "atribuire", documentatia de atribuire, asta inseamna un alt dosar pt atribuirea licitatiiei? e diferit de documentatia pt "anunti pentru achizitie publica"?
Waze advocate, Google Developer Expert, In Mures

Bogdan_Cluj

^
Eu nu mai prea inteleg mare lucru:
1. Cate noduri (temporare sau nu) va avea sectiunea 1?
2. Banuiesc ca se pastreaza nod in zona unde acum se termina A1 la sud de Sibiu. Ca ce este acum acolo pare provizoriu, cel putin relatia Sebes - Pitesti.
3. O sa fie sau nu o sa fie nod cu DN in zona Vestem (sau in oricare alta zona in afara de Boita)?
4. Nodul provizoriu cu DN din zona Boita, este provizoriu pana cand? Pana cand ajunge A13 acolo, sau pana cand?

PS: harta de aici pare sa fie total diferita fata de ce inteleg eu acum ca o sa fie pe acest lot. Aici apare nod cu A13 la Vestem, un nod cu DJ106C la este de Talmaciu.