Autostrada A1 București-Nădlac

Started by Ionut, September 13, 2011, 12:10:24 PM

Previous topic - Next topic

9 Members and 43 Guests are viewing this topic.

cristi5

Pozele vin greu probabil pt ca au rezolutie mare. Dar sunt foarte bune, multumim rocklee!

user201

@rocklee
Mulțumiri pentru poze. Mă bucur că se lucrează susținut la nod.
Sper să se deschidă anul acesta lotul 3 de la Ilia la Holdea.

alecu26

Drumurile noastre POATE;

perfidus

Interesanta tehnologia pentru pilele intermediare. Au o fundatie tip monobloc, nu cu piloti forati. Se pare ca terenul e OK si suporta bine incarcarea, ce oricum e mai mica pentru ca pe acolo va fi doar DN-ul.

Ma mirasem in pozele trecute de pozitia armaturii mari de fundatie pe care Comsa o construise pe o platforma betonata undeva  mai sus dar pozitie era departe de unde ar fi trebuit sa fie pila dinspre DN!

Acum m-am lamurit, platforma a fost provizorie doar pentru asamblare. Se vede intr-una din poze, cu urmele aferente de la rugina, armatura e in groapa iar acum pe platforma sunt depozitate cofrajele metalice pentru pile.
+ incearca sa lucreze curat, au facut multe platforme de piatra sparta pentru utilaje pe care ulterior le vor desfiinta.
Autostrada Pitesti - Craiova (A12) e ingropata. Se prefigureaza Drumul Expres CrPit (DEx12).; Contract semnat Tr.1 12.2018 - Tirrena Scavi ; Tr.2/L1&L2 finalizat - Spedition UMB ; Semnare contract Tr.3 si Tr.4 16.09.2020  - Spedition UMB ; Licitația pentru ,,Centura de ocolire Craiova Varianta Sud DN 56- DN 55- DN 6" - contract semnat 14.01.2022 - Rizzani de Eccher; "Constructia Variantei de Ocolire Targu Jiu – Finalizare Lucrari" - contract semnat 22.09.2020 - S.E.C.O.L. - stadiu lucrari 60%; "Reabilitare DN 6, Alexandria – Craiova, Lot 2: km 132+435 – km 185+230 – Relicitare" - contract semnat in 08.03.2022 - Ozaltin Inșaat

perfidus

Quote from: rocklee on June 11, 2017, 07:23:24 PM
imagini mai de aproape ...  :o:)
pentru un pilon se pregateste fierul beton ...iar pentru celalalt ...''groapa'' :D


In poza asta a lui Rocklee (+1!) de mai sus, intelegeti bine ce am vrut sa spun.
Autostrada Pitesti - Craiova (A12) e ingropata. Se prefigureaza Drumul Expres CrPit (DEx12).; Contract semnat Tr.1 12.2018 - Tirrena Scavi ; Tr.2/L1&L2 finalizat - Spedition UMB ; Semnare contract Tr.3 si Tr.4 16.09.2020  - Spedition UMB ; Licitația pentru ,,Centura de ocolire Craiova Varianta Sud DN 56- DN 55- DN 6" - contract semnat 14.01.2022 - Rizzani de Eccher; "Constructia Variantei de Ocolire Targu Jiu – Finalizare Lucrari" - contract semnat 22.09.2020 - S.E.C.O.L. - stadiu lucrari 60%; "Reabilitare DN 6, Alexandria – Craiova, Lot 2: km 132+435 – km 185+230 – Relicitare" - contract semnat in 08.03.2022 - Ozaltin Inșaat

rocklee

pentru ca sa tot vorbit aici ca sa primit AC la holdea si ca se lucreaza ...am fost manat de o curiozitate si am mers pana acolo ...si surpriza era agitatie mare....si normal am facut si poze ....sper destul de bune ...se lucra la unul din pilonii vitorului pasaj a deneului ...si se sapa in zona vitoarei bretele ...iar pamantul il duceau pentru terasament linga si intre cele doua ecoducte ...

poze cu pasajul si lucrarile aferente ...lucrarile erau super vizate de doi ingineri ...un el si o ea  :)



rocklee

se pregatea terenul pentru vitorul terasament al deneului din spatele culei dinspre cosevita ....

aici inpreuna cu mine mai facea cineva poze ...era ori unul dealor ...ori unul de la CNEAIR ..timis  :o

rocklee

o imagine dinspre vitorul giratoriu... :o



pe aici vafi devierea dn68  :D


cateva imagini de la sapaturile ....de la vitoarea bretea...care  va  urca de pe autostrada ....





cam atata de la nodul holdea ....mergem sa vedem cum stam culucrarea la  ecoductul ohaba 2 ... :)




rocklee

merge...la ecoduct care era pregatit pentru a se turna placa de beton ....  :thumbsup:





rocklee

in fata ecoductului se lucra si la terasament ... :)




rocklee

in zona aceasta de padure am vazut ca se defrisa ...se auzeau si drujbele ...din pacate fara poze ...


rocklee

mam oprit si la nodul grind sa vad cumsta treaba cu lucrarea de langa pasajul cf .....foarte putin progres ...
se mai lucreaza la drenarea apei ...
sau apucat si aici sa monteze acei biscuiti de beton ...si sa sa umple cu cenusa de furnal ....dar totul e in faza incipienta ...si foarte slaba miscare ... >:(







lucrarea cu cenusa de furnal si montarea biscuitilor ...

[imghttp://i.imgur.com/9sZbJMF.jpg]http://[/img]

rocklee

ne mutam....la nodul ILIA ....unde am gasit o piscina  :o...


unde au inceput sa faca fundatia terasamentului cu cenusa de furnal... :| :|







rocklee

ne mutam pe lotul 4... :o

pasajul de la boz tarnavita ... :)




rocklee