Autostrada A1 București-Nădlac

Started by Ionut, September 13, 2011, 12:10:24 PM

Previous topic - Next topic

4 Members and 25 Guests are viewing this topic.

mishu77

Quote from: ciprebbe on May 19, 2017, 09:26:46 AM
Grind nu va fi nod in prima faza

Adevarul e ca la Grind acolo nodul ala e cam cum e la Apold pe OS3. Nu stiu cati vor folosi acel nod in afara de situatii de urgenta sa zic asa.
Totusi care e treaba cu calea ferata? Nu inteleg de ce se tem ca din cauza la aceea calea ferata se poate ajunge sa se faca coada pe autostrada, pentru ca traficul daca ar fi sa fie deschis Grind - Ilia nu are nici o treaba cu directia Abucea/Dobra. Cati vor veni pe autostrada sa se intoarca catre Dobra?  Probabil 4-5% poate nici atat ...

rocklee

#34231
Nodul grind este făcut pentru toate zona de  lângă dobra...Și alte motive estea dobra este declarat oras...

ovicor

Daca s-ar instala o bariera pentru calea ferata inainte de giratoriu pentru cei ce vin de pe DN dinspre Holdea, spatiul dintre giratoriu si calea ferata ar fi suficient pentru masinile ce vin de pe A si vor sa mearga spre est. In conditiile in care bariera de langa calea ferata nu va sta mult lasata !!! Astfel, masinile ce vin dinspre Ilia si pleaca spre Holdea vor gasi giratoriul liber, fara pericol de coloana in asteptare pe A !

rocklee

#34233

erau odata niste propuneri ...ilia dobra si geoagiu sa fie orase ....poate de aceia sa facut nod la grind  :D

pbh

Chiar si cu bariera, daca CFR ar "inventa" bariera la care sa stai max 3 minute, nu ar fi nici o problema.

udar



Quote from: pasadia on May 19, 2017, 09:02:58 AM

Echipe la fel de "numeroase" se vedeau si prin alte locuri, dar cred ca cel mai mic progras e la nodul Grind, acolo unde terasament tot nu apare intre DN si CF. Si nu lucreaza acolo nici la sensul giratoriu, nici la bretele, nici....


La Grind din auzite sunt probleme cu terenul care este mlastinos si moale unde se cam zice ca terasamentul in zona sa cam lasat unde a fost deja pus umplutura doar zona Grind .
De aceea au ales ca in zona pasaj CF sa faca insertie cu piatra sparta Zublin sa nu apara acele trambuline nelipsite de peste tot ....riscul sa apara trambulina foarte mare....

Trimis de pe al meu SM-A300F folosind Tapatalk


Teo

Salutare!

Am fost plăcut surprins sa vad activitate pe tot traseul viitoarei autostrăzi care a mai rămas de construit intre Deva si Banat. Era ora 16-17.

Cel mai mult m-am bucurat sa vad lucrări la nodul Soimus, unde se ridicau curajos stâlpii pentru un pasaj. Aici cativa ani nu a fost altceva decât depozit de materiale si grinzi.

Drumuri bune!

Dominik

You're in Steelers Country

rocklee


rocklee

#34239
cateva imagini din zona baraj mintia .....LD 4

teava betonata din zona haldei de steril....










rocklee

#34240
pasjul de langa halda de steril...

rocklee

#34241
pasajul bejan.....

rocklee

#34242
citeva imagini din zona pasajului de la dealul cu lilieci partea dinspre mintia



in aceste imagini piloti forati sunt sapati ...dar sunt acoperiti ..de ce nu se lucreaza la acest  pasaj ...prin zona trece o linie de inalta tensiune care trebuie relocata ...

rocklee

sapaturi la dealul cu lilieci .... :o


rocklee

#34244
sapaturile din dealul cu lilieci ...dinspre soimus