Autostrada A1 București-Nădlac

Started by Ionut, September 13, 2011, 12:10:24 PM

Previous topic - Next topic

1 Member and 13 Guests are viewing this topic.

TibiV

Ma mir ca nu s-au pozat unul pe altul, ca unul a pozat de pe o parte, celalt din partea opusa... :lol: 
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

marcelbanu

Quote from: TibiV on April 06, 2017, 08:45:02 PM
Ma mir ca nu s-au pozat unul pe altul, ca unul a pozat de pe o parte, celalt din partea opusa... :lol:
Mai mult decît atît, am şi dat mîna !
Orice aparat foto prost scoate fotografii excelente dacă prin vizor privește un ochi de artist !

rocklee

da cofirm si eu astazi ...am avut placerea sa-l cunosc si sa-l vad in actiune pe marcelbanu ...  :D

TibiV

Mama proștilor este mereu gravidă... :)

Germany

Bravo bäietzi! Frumoase poze!

Mâine se împlineste deabea o lunä de când au primit AC-ul si deja se väd schimbäri considerabile! Sunt curios cât de avansatzi vor fi la finele anului... ;)

Despre LD3 nu se mai aude/vede nimic.... :(

rocklee

la holdea in batatura ... :drunk: :banana: :thumbsup:
pila dinspre holdea .. :)



pila dinspre cosevita ... :D





rocklee

inca cateva imagini de la holdea ...






rocklee

spatile de servici


la ecoductul 2 nu se lucra ...






alin_simeriaveche

roocklee, pasajul va fi dintr-o singura grinda sau va mai avea o pila, la mijloc? Din poze pare ca e distanta mare intre cele doua pile

rocklee

sa elucidat si misterul...forezei de langa viaductul cf din nodul grind .....

se foreaza pentru  a se face un zid de sprijin pe linga terasmentul de cale ferata ...si tot o data o fundatie pentru biscuiti de beton de langa  viaductul cf

in spatele forezei se vede zidulde sprijin la terasamentul cf ...


si de cealalta parte era a doua foreza ...langa o groapa cu apa langa pasaj







rocklee

se aducea piatra sparta



terasamentul ...


cristi5

#33761
Quote from: alin_simeriaveche on April 06, 2017, 11:51:09 PM
roocklee, pasajul va fi dintr-o singura grinda sau va mai avea o pila, la mijloc? Din poze pare ca e distanta mare intre cele doua pile



Daca inteleg bine, in poze la Holdea (multumim rocklee!!) vedem A si B, adica structurile unde se termina umplutura de pamant (terasamentul noului DN). A si B sunt pe marginile unui mic debleu, deci intre ele vor fi grinzi.

Si daca interpretez eu corect proiectul, chiar in marginile autostrazii vor fi 2 pile A1 si B1.

De asemenea ordinea cotei superioare va fi A<A1<B1<B (adica pasajul e in urcare de la A la B). Asa ca ar trebui sa vedem curand ca structura dinspre sud (B) ajunge mai "sus" decat cea care e "gata" (A).

Terenul din zona giratoriului (in dreapta structurii terminate=la nord de A) pare neatins (desi la nord-est de giratoriu au sapat noul DN). Asta s-ar putea sa insemne ca chiar la giratoriu nu e expropriat. Poate si intre B si actualul DN. Mai vedem. Ne tine rocklee la curent! :)

E bine ca au acces la ambele capete ale pasajului, asta poate insemna ca pot aseza si grinzile, etc. Apoi vor astepta probabil linistiti sa vina AC...

TibiV

Quote from: alin_simeriaveche on April 06, 2017, 11:51:09 PM
roocklee, pasajul va fi dintr-o singura grinda sau va mai avea o pila, la mijloc? Din poze pare ca e distanta mare intre cele doua pile

Ai uitat ca CNADNR/CNAIR lasa cu anii gropi in sosea, parapete "ucigatoare" dupa accidente, dar nu accepta pile pe mijlocul autostrazii ?

Sa nu intre vreunul in pila aia centrala...
Pile cu care ungurii nu au nici o problema, si reduc astfel sensibil costurile....
Si isi permit astfel ca pasajele cu vreun DJ sa metina aliniamentul DJ-ului, nu sa ii obligi pe aia de pe DJ sa faca "S-uri" complicate (nashpa mai ales iarna) pentru ca la noi pasajele trebuie sa fie la 90 de grade, caci nu sunt admise pilele pe axul autostrazii...

Baietii vor sa evite "evenimente" care se produc o data la 10 ani, dar nu au nici o problema cu evenimentele care se produc aproape zilnic... :(
(Nu cred ca este zi in care sa nu aiba loc macar un accident din cauza unui sofer care incearca in ultima clipa sa evite o groapa... Si daca nimereste intr-un parapete stramb sau lipsa... Reteta dezastrului este perfecta... )
Mama proștilor este mereu gravidă... :)


ciprebbe

Vreau si eu o poza cu un castor de la Deva. Se vorbeste de ei da nu ii vede nimeni.
Daca monitorizeaza 24din24 trebuie sa existe si poze......
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe