Autostrada A1 București-Nădlac

Started by Ionut, September 13, 2011, 12:10:24 PM

Previous topic - Next topic

8 Members and 39 Guests are viewing this topic.

Ionut

Quote from: neaguionutu on February 23, 2013, 09:54:45 PM
Poze de pe santier A1 Deva Orastie. Pozele sunt din martie 2012 pana in noiembrie 2012 .
https://plus.google.com/photos/110060984273089512132/albums/5821724488370845777

Pun eu cateva care mi-au placut mai mult...



























Mi se par incredibile rambleele (parca asa se numesc). Parca ar fi un dig/baraj, nu autostrada.

dorinparau

Pozele sunt de-a dreptul incantatoare. Din cate stiu io sunt pe lotul pe care s-a lucrat fara probleme. Pe lotul hotului, cel cu probleme, aveti ceva vesti ? Se lucreaza, se inalta ceva?

udar

 :shocking:

cine poate aproxima inaltimea in metri............................peste 6m ?




au avut de carat de materiele pentru acest tronson  :cheers:

reed

Explicati-mi si mie ce e cu ramblee-le astea..de ce sunt asa inalte..ma uit si pe tronsonul deva-simeria,e musai sa fie asa?

alin_simeriaveche

suntem pe valea muresului....sunt inundatii pe acolo...Streiul....mie mi se pare normal sa fie asa

user201

E zonă inundabilă și s-a încercat protejarea autostrăzii de inundații prin "înălțarea" ei pe acel dig.
@dorinparau
Dacă te referi la lotul Romstrade, e liniște și pace de când s-a anulat contractul. Se va licita "cândva în primăvară" din câte am înțeles.

michael21_mtv

dar parapetii aia din mijlocul autostrazii si de pe laterale sunt bagati in asfalt sau cum sunt prinsi ?? pe A1 intre Pitesti si Bucuresti cei din mijloc, pe mai multe portiuni sunt strambi, indoiti, loviti de la accidente....de ce nu ii repara nimeni k sunt foarte urati ?? cine ar trebui sa se ocupe de asta ??  >:( >:( :(( :((


nenea_hartia

Quote from: michael21_mtv on February 24, 2013, 03:35:54 PM
dar parapetii aia din mijlocul autostrazii si de pe laterale sunt bagati in asfalt sau cum sunt prinsi ??
Prin vibropresare, cu ajutorul unui utilaj care pur și simplu îi bate în terasament folosind aerul comprimat, așa cum un ciocan înfige un cui.

Quote from: michael21_mtv on February 24, 2013, 03:35:54 PM[...] pe A1 intre Pitesti si Bucuresti cei din mijloc, pe mai multe portiuni sunt strambi, indoiti, loviti de la accidente....de ce nu ii repara nimeni k sunt foarte urati ?? cine ar trebui sa se ocupe de asta ??  >:( >:( :(( :((
CNADNR. O instituție pentru care cuvântul mentenanță nu există.


Mulțumesc tuturor celor care au pus poze! :cheers:
Am și eu câteva:

- zona Turdaș, autostrada Deva-Orăștie, secțiunea Straco:






- consolidări în zona cu alunecări de teren:




nenea_hartia

- pasajul pe DJ709G peste autostradă:




- autostrada Orăștie-Sibiu lotul 1 (Strabag), podul pe autostradă de lângă Gelmar peste DN7 și Magistrala CFR 200:




alin_simeriaveche

Nenea hartia....tot respectul. Multe multumiri pt poze.

nenea_hartia

^ Cu plăcere. :)

- pasajele de la Șibot:






- pasaj pe DN7 peste autostradă la Sebeș:




- terasamente pe lotul 3 (Impregilo) lângă Apoldu de Sus:


nenea_hartia

- viaductul de la Aciliu; se observă hidroizolația:







nenea_hartia




- viaductul de la Săcel de pe lotul 4 (Astaldi):