News:

3,5% pentru Asociația Pro Infrastructură, singura voce independentă
care monitorizează toate proiectele majore de transport.

Main Menu

Autostrada A1 București-Nădlac

Started by Ionut, September 13, 2011, 12:10:24 PM

Previous topic - Next topic

6 Members and 57 Guests are viewing this topic.

marcelbanu

Quote from: TibiV on March 16, 2017, 02:49:47 PM

In cazul de fata unul destul de adanc ~15m. Constructia este "ridicata cu 10m

[/quote]

Dacă în imaginea de sus arată așa, trecerea spre Rovina, se pare că altfel arată în realitate...
post img
screencast
Adică drumul spre Rovina va fi sub autostradă...
Sau mă-nșel eu ?
Orice aparat foto prost scoate fotografii excelente dacă prin vizor privește un ochi de artist !

Cozak

Quote from: rocklee on March 16, 2017, 04:49:39 PM
:D UMB



Asa Rocklee!Stiam eu ca nu rezisti mult.Suntem cu ochii pe tine!
Aste e pe raza comunei Soimus inainte sa se ridice pe deal autostrada.
PS.Marcelbanu esti tare si tu!Faine poze si azi.

bgd77

Quote from: Germany on March 16, 2017, 04:38:36 PM
Bunä ziua!

De ce nu se pot vedea fotografiile puse de "marcelbanu" ? Voi le puteti vedea, sau sunt singurul care are "norocul" ästa ? :)

Ai un AdBlocker instalat? Incearca sa il dezactivezi si ar trebui sa le vezi. Si eu am avut aceeasi problema.

Cozak



@marcelbanu
Da, asa va fi, randarea a fost doar sa ne facem o idee 3d cum o sa arate autostrada si pe unde trece.

infraAdi_ro

#33319
Quote from: Cozak on March 16, 2017, 05:07:56 PM
Quote from: rocklee on March 16, 2017, 04:49:39 PM
:D UMB


In imagine se poate vedea ce a mai ramas din pescarie :lol: si cand ma gandesc ca am prins ceva pesti acolo :D
Romania are un viitor doar daca are prezent!

Germany

Ceea ce vezi în poză NU este pescăria (e doar o băltoacă mai mare) ;)

Allex

Sa intelegem din comunicat ca a fost predat SF-ul pentru capetele PiSi?

http://cnadnr.ro/ro/comunicare/comunicate-de-presa/interes-general/comunicat-de-presa-16032017-0

QuoteÎn urma dispoziţiilor Ministrului Transporturilor, Răzvan Cuc, a fost predată companiei documentaţia tehnică aferentă Studiilor de Fezabilitate pentru secţiunile 1 şi 5 din cadrul contractului privind Revizuirea/Actualizarea Studiului de Fezabilitate pentru "Autostrada Sibiu – Piteşti".



Acestea sunt:

Secţiunea 1, Sibiu – Boiţa, km 0+000 – km 14+150;
Secţiunea 5, Curtea de Argeş – Piteşti km 92+600 – km 122+950.


CNAIR SA evaluează studiile în ceea ce priveşte conformitatea cu standardele, normativele şi legislaţia în vigoare, precum şi verificarea privind implementarea observaţiilor anterioare emise de companie.
"Asta-i ţara tuturor imposibilităţilor"

DN2 - E85 | Monitorizare A7 Autostrada Moldova

ultrasbz

In cadrul contractului pentru SF trebuia realizata si documentatia pentru licitatia lucrarilor sau ea va urma sa fie elaborata de CNAIR (alte cateva luni?) ?

adiarc

Traducere limbaj CNAIR
"Realizare in regim de urgentă "= in caz f.f optimist cateva luni de zile

Realist ani de zile cum ar fii SF Sibiu-Pitești,expertizare lotul 3 Orăștie-Sibiu,aprobare si scoatere din contract plus plata a PT aferent tunelurilor de pe lotul 2 Lugoj-Deva,expertizare lucrari realizate fara AC,anunțare câștigători,evaluare oferte,etc,etc ,,....ca deja sunt Off-T.
"Eficienta" cnair...claimuri de sute de milioane de lei,puse pe tava constructorilor pentru proiecte inexistente ( LD2 sect E ; LD 3 ; A10 )

DESFIINTATI compania Antiinfrastructura

rocklee

am fost azi pe lotul UMB ...SA vad pe unde lucreaza ...

nodul soimus ...se lucreaza la decopertarea pilotilor forati si se aduceau materiale ..fier beton ...si multa zgura  :)

se lucra la viaductul care urca pe dealul cu lilieci ...se decoperta piloti forati se forau alti noi  :D

se lucra la terasamentul dintre nodul  soimus si viaductul ce urca pe dealul cu lilieci ....

se lucra la defrisarea dealului ...marcelbanu a pus cateva imagini ...

se muncea ...la cele doua pasaje de linga mintia ...cel de la bejan tarnavita si de la devierea dj 706a

activitate la decopertarea dintre pasjul bejan tarnavita si statia de asfalt umb

se lucra activ la terasament ... intre barjul mures si pasjul branisca ...

la branisca se lucra la devierea deneului dj706a ......

se lucra la podetele metalice de la rovina si unul invecinat a unui drum agricol ...

la pescarie nici o miscare ...

la dealul carierei bretea muresana se lucra doar la devierea brumului care urca la cariera

si acum imaginilie
:)

rocklee

 :o
nodul soimus partea dinspe auostrada ...decopertare piloti forati si turnare beton



rocklee

se aduce fier beton  si zgura ...


rocklee

ne mutam la pasjul care urca dealul cu lilieci si  peste dn76

se decoperta piloti forati ...se forau alti noi si se lucra la tresament intre nodul soimus si pasajul care urca dealu ... :)

imagini facute din dn76