News:

3,5% pentru Asociația Pro Infrastructură, singura voce independentă
care monitorizează toate proiectele majore de transport.

Main Menu

Autostrada A1 București-Nădlac

Started by Ionut, September 13, 2011, 12:10:24 PM

Previous topic - Next topic

1 Member and 20 Guests are viewing this topic.

bb13

Quote from: ciprebbe on February 06, 2013, 12:18:04 PM
Quote from: bb13 on February 06, 2013, 11:41:22 AM

cine cedeaza trecerea? cine face stanga ?

dupa cum se vede din filmare au prioritate cei din giratoriu, deci cedeaza cei care intra in giratoriu.

asa ar fi logic. s-a nimerit sa merg la Deva chiar pe 21 Decembrie si, evident am testat autostrada :D. cand sa intorc in fata unitatii militare, ca sa intru in Deva dinspre Arad, am intrat in sens si apoi am stat ceva vreme casa pot face stanga...tocmai pentru ca cei care veneau dispre Arad nu aveau semn de cedare


lucianxx9o

Suspiciuni de FRAUDĂ. Şase din cele opt autostrăzi în lucru RISCĂ să fi trase pe dreapta

QuoteComisia Europeană va decide în iunie dacă va suspenda sau nu fondurile acordate României pe Programul Operaţional de Transporturi. Riscul de suspendare este "serios", consideră oficialii.

O decizie privind reluarea plăţilor sau suspendarea fondurilor (după ce în decembrie 2012 s-a anunţat  pre-suspendarea acestora) va fi luată în luna iunie de către Comisia Europeană, au declarat, ieri, pentru România Liberă oficiali ai Ministerului Transporturilor sub protecţia anonimatului. Până pe 13 februarie ministerul trebuie să implementeze măsurile dispuse în luna decembrie 2012 de către CE, urmând ca în termen de 4 luni Comisia să se declare mulţumită sau nu de implementarea acestora şi să îşi anunţe decizia.

http://www.romanialibera.ro/bani-afaceri/economie/suspiciuni-de-frauda-sase-din-cele-opt-autostrazi-in-lucru-risca-sa-fi-trase-pe-dreapta-292524.html


lucianxx9o

Primul tronson al autostrăzii Lugoj-Deva – gata în vară?

QuoteMarius Popovici: ,,Cred că până la începutul-mijlocul verii acest tronson, care va însemna o economie de timp de peste 30 de minute, având în vedere lungimea sa mare, va fi gata"...

http://ziuadevest.ro/actualitate/36961-primul-tronson-al-autostrzii-lugoj-deva--gata-in-var.html



Ionut

^ Asa cum ati vazut si din pozele de la sursa secreta de ieri, Tirrena Scavi lucreaza bine pe Lugoj-Deva. Daca vor continua sunt sanse ca in vara sa fie gata.

bogdymol

Quote from: reed on February 06, 2013, 12:14:12 PM
[flash =640,360]http://www.youtube.com/v/8MdS7mbpR7E[/flash]

frateeee?!Ce-s cu trambulinile astea pe o autostrada?! si apoi ce-s cu gaurile astea de bagi mana?!e vorba de arad -timisoara

Nu mai exista trambuline pe A1 Arad-Timisoara. In schimb, din pacate, au aparut vreo 2-3 pe Centura Arad (nu sunt foarte grave, dar sunt acolo). Si inca o chestie observata de mine: de cateva luni nu mai functioneaza iluminatul de pe Centura Arad din anumite portiuni.
Locuit, Vizitat, Condus în: A B BG BiH CH CY CZ D DK E F FIN FL GBZ GR H HR I IL IRL L LT M MK MNE NL P PL RO RSM RUS S SK SLO SRB TR UK V
+ Australia, Canada, Egipt, Hong Kong, Macau, Malaysia, Maroc, Noua Zeelandă, Singapore, Emiratele Arabe Unite & Statele Unite ale Americii
drumurile mele

bogdymol

Locuit, Vizitat, Condus în: A B BG BiH CH CY CZ D DK E F FIN FL GBZ GR H HR I IL IRL L LT M MK MNE NL P PL RO RSM RUS S SK SLO SRB TR UK V
+ Australia, Canada, Egipt, Hong Kong, Macau, Malaysia, Maroc, Noua Zeelandă, Singapore, Emiratele Arabe Unite & Statele Unite ale Americii
drumurile mele

laurashgeo

Uite ca mai apar si vesti bune :) http://www.hotnews.ro/stiri-esential-14168669-guvern-comisia-europeana-confirmat-deblocarea-posdru-reluarea-platilor-pentru-romania.htm
Reprezentantii UE au decis deblocarea Programului Operational Sectorial Dezvoltarea Resurselor Umane (POSDRU) si reluarea platilor catre Romania, ca urmare a rezultatelor pozitive inregistrate in urma misiunii de audit a Comisiei Europene, organizata in perioada 29 ianuarie - 1 februarie 2013, informeaza un comunicat transmis miercuri de Guvern.

Potrivit Executivului, Comisia Europeana va relua platile catre Romania in urmatoarele zile, pentru cererile de rambursare transmise in luna decembrie 2012, in valoare de 148 milioane de euro, "cu aplicarea corectiilor financiare temporare de 25%, asa cum a fost agreat cu partea romana".

Guvernul aminteste ca CE a suspendat POSDRU la inceputul lunii august 2012, ca urmare a deficientelor identificate de partea comunitara pentru perioada 2009 - 2011.

"In cursul anului 2013, auditorii Comisiei Europene vor efectua alte doua misiuni de verificare pentru POSDRU, in scopul ridicarii corectiilor financiare temporare de 25% aplicate cheltuielilor pe care Romania le va solicita Comisiei Europene pentru rambursare", mai informeaza Executivul.

Comunicatul precizeaza ca "autoritatile romane vor informa direct beneficiarii proiectelor POSDRU cu privire la reluarea platilor, precum si cu privire la calendarul actiunilor din acest an".

Sargon1806

Sunt pe POSDRU, adica programele de formare profesionala, bla bla bla... Din pacate nu au nicio legatura cu autostrazile. Sper doar sa deblocheze banii pentru proiectele de pe A1, ca altfel mi-e teama ca o ia pe urmele A3...

alin_simeriaveche


iuli

In seara asta am trecut pe la nodul de la Giarmata si pacat ca nu am putut poze ca altfel nu ma credeati  :drool:

In fosta organizare de santier a UMB pentru lotul 1 Timisoara - Lugoj a reaparut activitate!!!!  :excited:
Erau aduse vreo 5 buldozere de nivelat pamantul (nu ma intrebati denumirea, cred ca autograder) si parca doua compactoare cu dinti, pentru pamant.
Eu cred ca abia asteapta sa primeasca pe fax ordinul de incepere a lucrarilor sa intre pe teren.
Chiar am ramas surprins...
-------------------

Watch my roadtrips
MyBlog

udar

altele decat cele care erau acolo, poate cele care au ramas peste iarna incep sa le trimita si pe ele de aici.................. bine ar fi sa mai apara si altele noi sa dea semne de o decizie favorabila UMB

iuli

Dupa incheiere a fost golit complet parcul de la organizarea de santier. Pana nu de mult nu existau decat cateva masini de teren a celor care au mai ramas si vor mai sta prin zona in toata perioada de garantie a lucrarii. Si chiar si in ultimele mele vizite nu existau asa utilaje acolo... Astfel de utilaje sunt folosite la inceputul lucrarilor.
-------------------

Watch my roadtrips
MyBlog

ciprebbe

Da e "ciudat" sau mai bine zis curios ce a vazut iuli acolo,mai ales ca el a avut si acces in 2012 pe lotul UMB, insa eu imi pun intrebari si legate de A3 unde e sigur 100% atribuit segmentul UMB-ului si inca e liniste.
Aici au avut castig de cauza dupa contestatii si se asteapta semnarea contractului si intrarea utilajelor.
Pe lotul de pe A1 inca nu avem nici un raspuns de la CNSC si vad ca o lungesc inca :( chit ca mi separe mult mai util segmentul din A1 decat asta de aici de pe A3....da no.....fiecare trage spre bucata de langa el, si in + aici pe A3 ar fi cred cel mai pozat si filmat de sus tronson.
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

timisoreanul

Stim din raspunsurile la adresele care s-au trimis catre CNADNR ca s-a depus contestatia la 16.01. In 3 zile dosarul se trimite de catre CNADNR, iar de atunci CNSC solutioneaza contestatia in 20 de zile. Asadar, e posibil ca sa se fi dat deja o solutie, sau urmeaza sa se intample in cel mai scurt timp. Probabil ca saptamana viitoare vom gasi solutia pe site-ul CNSC.
Dar oare ce se intampla cu Lugoj-Deva? Deja s-a aprobat si bugetul (chiar daca s-a facut o contestatie la Curtea Constitutionala). Foarte greu se misca cu aceste licitatii, in ritm de melc, ceea ce va intarzia data la care vom circula pe o autostrada continua de la Nadlac la Sibiu.