Autostrada A1 București-Nădlac

Started by Ionut, September 13, 2011, 12:10:24 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 29 Guests are viewing this topic.

Ionut

Le-am dat eu interviu.
Am vorbit azi și la RFI despre A1 și nu numai. Maine dau interviu și la RRA.

Sa speram ca presiunea o sa ii trezească intr-un final.

Quest

Quote from: s2002 on February 23, 2017, 11:43:05 AM
Probabil ca nu este contract de deszapezire pe Dumbrava - Margina si se prefera asteptarea perioadei care nu necesita deszapezire. Pe langa altele.

E dezolant sa punem problema in acest fel, in contextul in care Romania are nevoie de orice bucatica suplimentara de A. Daca sa zicem 2 tronsoane de PiSi (nu neaparat concatenate) se vor termina in ianuarie 202x, nu le dai drumul pina in martie ptr ca n-ai contract de dezapezire pe ele ? Ar fi absurd. Cu siguranta legea iti permite o procedura de contractare in regim de urgenta, pe procedura simplificata, ptr cazuri aparte.

Aminteste-ti ca tot in zona, LD1 s-a dat in trafic pe 23.12.2013 iar TL2 s-a dat in trafic pe 23.12.2015. Trebuia sa stam cu ele 'muzeu' pina in martie de ghiocei ?
Ma intelegi s2002
Common sense will get you far !

perfidus

Si la deschiderea celor 6km de VO Craiova Sud in decembrie 2016 erau voci de la DRDP Craiova care strigau ca vor avea de furca cu deszapezirea si ca mai bine asteapta...
Noroc cu Homor, care a avut si el buna partea asta de presing pe constructori, si s-a deschis. Ca de restul....
@pasadia - nu e vorba numai de zapada, mai pote veni si un polei.
Dar presiunea e deja mare acum si nu cred ca o vor mai amana mult. Intre timp mai termina si o parte din rigole.
Autostrada Pitesti - Craiova (A12) e ingropata. Se prefigureaza Drumul Expres CrPit (DEx12).; Contract semnat Tr.1 12.2018 - Tirrena Scavi ; Tr.2/L1&L2 finalizat - Spedition UMB ; Semnare contract Tr.3 si Tr.4 16.09.2020  - Spedition UMB ; Licitația pentru ,,Centura de ocolire Craiova Varianta Sud DN 56- DN 55- DN 6" - contract semnat 14.01.2022 - Rizzani de Eccher; "Constructia Variantei de Ocolire Targu Jiu – Finalizare Lucrari" - contract semnat 22.09.2020 - S.E.C.O.L. - stadiu lucrari 60%; "Reabilitare DN 6, Alexandria – Craiova, Lot 2: km 132+435 – km 185+230 – Relicitare" - contract semnat in 08.03.2022 - Ozaltin Inșaat

Quest

^ Tor respectul ptr Homor, daca a pus presiune, si o sprinceana ridicata a mirare nemultumita la adresa DRDP Craiova, ptr o asemenea optica... Noroc ca pozitia Bucurestiului a prevalat.
Common sense will get you far !

Earthchild

Quote from: Ionut on February 23, 2017, 10:03:53 AM
Mda, poate saptamana viitoare (pe final), deschidere A1 Dumbrava-Margina. :(

Si inca trei luni pierdute.

bogdix

^^

La a 2-a lectură a "stadiului proiectelor în derulare" mi-a sărit în ochi un amănunt pe care l-am trecut prea uşor cu vederea: la LD2, apare în premieră faptul că E-ul se va scoate complet la licitaţie...

O fi o greşeală ca şi cea cu procentele sau CNAIR şi-a dezvăluit fără să vrea o strategie internă ? Pt. că până deunăzi era valabilă o discuţie cu E1 şi E2... Şi cum scrie Ovidiu Ioaniţoaia: "dar despre asta vom mai vorbi..."

Quest

Noi eram obisnuiti sa spunem ca E2 trebuie relicitat, din cauza solutiei tehnice complet diferite (tunelurile), dar schimbari semnificative de solutie sint si pe E1 (1km in plus de poduri), schimbari pe care Salini nu cred ca le poate implementa pe aceeasi bani. Asadar licitarea completa a intregului sector E pare inevitabila.
Common sense will get you far !

danutzu_1069

Cred ca tocmai am vazut o... furie rosie (ma rog... visinie) trasa pe dreapta, in zona Holdea... numere de HD :D
Oare,,,, a fost pe teren?
Acum vremea e rea de tot.... ploua...

rocklee

da ai vazut bine ... :D

am fost pe teren ...un pic ... :) sunt si ceva noutat ...cu imaginile un pic mai tarziu sa le incarc pe imgur ....si apoi le pun si pe forum... :)

rocklee

am fost azi intro vizita pe lotul 3 L-D ....noutati ...se lucra la captul dinspre holdea anemic ...dar se lucra sa amenajat drumul de iesire din santier pe langa vitoarea zona a tunelurilor...sau turnat cativa piloti forat 4..buc amvazut ...se aducea fier beton si un buldo isi facea de lucru ....la iesirea dinspre dn 68......in zona ecoduct ohaba 1 ...sau montat stalpi de iluminat ....la ecoductul ohaba 2 nici o miscare  :(.....

in zona lapugiu se montau panouri [inpotriva zgomotului :p]
interesant ca nu le montau inspre sat ...le montau spre cf  :o

la nodul grind se montau stilpi de iluminat ... sa pus stalp si in giratoriul de langa dnu se montau sus p pasaj si era miscare si in zona bretelelor

era o echipa care montau si in acea zona panour [inpotriva zgomotului :zen:] ....

iar partea interesanta era ...se lucra la cf ...unde se monta o bariera automata .... :)

si din ce am opservat ...dr la bariera ..era pregatita pentru unplutura terasamentului breteaua ce duce in giratoriu... :)

aceastea ar fi noutatile pe care leam opservat

rocklee

#32770
de inceput o imagine cu A1....din dn68 spre ohaba


putin zooom  :)
se pare ca au mai umblat un pic la terasament ....din ce am opservat  ???


aglomeratia de pe dn 68

rocklee

#32771
o parte din terasamentul vitoarei devieri a deneului si 4 piloti forati  :)


dupa pozitia gropi se pare ca vor mai fora cativa ...parerea me  ???


se aducea materiale ...fier beton ...lau acoperit cu folia aceia alba ...anti furt ... 8)

rocklee

#32772
mai descarcau




o delimitare se pare ... ???

rocklee

#32773
un buldo isi facea de lucru ...se pare acolo va fi esire capatul devieri dnului ...


inca cateva imagini cu acelasi loc... :) buldo a plecat cand ma vazut ca merg spre el cu aparatul foto   :D





rocklee

#32774
amenajau si drumul de iesire din santier ... :)