Autostrada A1 București-Nădlac

Started by Ionut, September 13, 2011, 12:10:24 PM

Previous topic - Next topic

1 Member and 21 Guests are viewing this topic.

IlisescuV

Si eu care ma gandeam ca maine mai prind cativa km de A in plus.   >:( >:(
Asta e ... Romanistanul se intoarce.

AUT_XY

Hello !

I want to ask: What is the exactly problem now at the new highway-part from Dumbrava to Margina?
It is technically complete ready for traffic or?
Why is there still no opening? When is it expected to be openend?
Can anybody inform me a bit detailed?

dorum

i will inform you very detailed:

Stupidity and bureaucracy

AUT_XY

Hmm, but technically it is complete fixed and ready to open for traffic or?

What is the main reason? When will it maybe be openend?

yetiman

Desi nu am incredere in cifrele publicate de CNAIR in raportul lunii decembrie, totusi am sa pun graficele aduse la zi.




^The truth is that nobody can tell now when it will be opened. The road section from Dumbrava to Margina could be used for traffic, as you can see in the movie.
But there are some stupid reasons not to open it. The partial reception of the works cannot be done because of some stupid rules (or interpretation of rules).
According to the today's interpretation, it can be opened ONLY after the next section belonging to the same contract is finished.

,,Pe hoţii mărunţi îi trimitem la închisoare, iar pe cei mari îi numim în funcţii publice." — Esop
,,Greşelile politicianului sunt crime, căci în urma lor suferă milioane de oameni nevinovaţi, se împiedică dezvoltarea unei ţări întregi şi se împiedică, pentru zeci de ani înainte, viitorul ei." — Mihai Eminescu

timisoreanul

Noi nu cunoastem toate detaliile contractului. Nici nu am studiat nici normele legale incidente. Dar, este de bun simt ca o lucrare poate fi receptionata partial si, daca este in stare de folosinta, poate fi folosita. Daca avem o cladire cu 10 etaje, dintre care 8 finalizate integral, nu le putem folosi pe acestea? Daca o firma se angajeaza sa realizeze 100 de km de autostrada, iar 99 sunt finalizati, nu ii dam in folosinta? Este aberant. Mai departe, putem face orice este legal. Receptia se poate face cu observatii, cu remedieri necesare, cu discutii intre parti. Dar despre ce vorbim? Cum s-a inaugurat Timisoara-Arad? Cat era autostrada de finalizata? Cum s-a inaugurat OS 3, cu toata opozitia constructorului? Iar acum am devenit mai catolici decat Papa. Vrem sa facem toate lucrurile ca la carte? Ok. Dar atunci autoritatile sa se miste in ritm de formula 1. Altfel, pur si simplu, ne batem joc de toata lumea. Daca vrem sa progresam cu adevarat, trebuie ca functiile importante in tara asta sa fie ocupate prin concurs si pe criterii de competenta. Asta este principala regula de la care trebuie sa plecam. Fara politica, fara favoritisme.

rocklee

#32346
 :)
testarea unei camere video auto ....unde alt undeva decat pe a1 ...intre nodul grind si nodul ilia
https://www.youtube.com/watch?v=JGSfhFDyulE

testul e facut seara dupa ora 17

https://www.youtube.com/watch?v=qw1uxsFnRKE
:D

GDPR

Wow, ce-a fost cu masina aia din a doua filmare care iti baga faza lunga in ochi?  :o

Ionut

^^ Unde ai filmat mai exact? Daca am identificat eu bine, in primul este zona nodului Ilia si pana la primul pod peste Mures. Iar al doilea o zona din lotul 3 Lugoj-Deva. Daca nu e mare deranj, te rog frumos sa spui si ce vedem in filmulete, sunt foarte putini care stiu santierele la perfectie. Ajuta mult sa intelegem ce vedem.

:cheers:

ciprebbe

^ Nod Grind - spre Ilia  filmarile sunt consecutive.
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

gdaniel

Deci concluzie este: 6 minute Grind - Ilia !! (mai e un pic pana la nod Ilia, dar Rocklee a incetinit de cateva ori...)

rocklee

#32351
pe lotul umb sa luat vacanta

pasajul de la boz tarnavita ...sau pus parapeti sus pe pasaj

adiarc

Multumim...si o mica sugestie...sa ridici camera putin mai sus...jumatate din ecran il ocupa bordul mașinii
"Eficienta" cnair...claimuri de sute de milioane de lei,puse pe tava constructorilor pentru proiecte inexistente ( LD2 sect E ; LD 3 ; A10 )

DESFIINTATI compania Antiinfrastructura

rocklee

#32353
bacea  :)


rocklee

nodul ilia   :D  noutate ..sa turnat placa de beton pe ambele sensuri la pasajul cf.. :)