Autostrada A1 București-Nădlac

Started by Ionut, September 13, 2011, 12:10:24 PM

Previous topic - Next topic

3 Members and 25 Guests are viewing this topic.

GDPR

@bogdix: deci nici macar nu s-a intrunit comisia de receptie... Merci pentru clarificare, acum am inteles ca @teea se referea de fapt la komunicatul CNAIR care amesteca prevederi legale cu cele contractuale.

nrb

Bun, situația de fapt: 15 km autostradă terminați
Niște minți luminate au găsit toate motivele birocratice - create de alte minți luminate - pentru care nu se poate deschide porțiunea terminată
Soluții:
1. Se deschide fără a ține cont de motive birocratice,
2. Se deschide, rezovând neconformitățile din normative, printr-o OUG, HG etc. până vineri,
3. Nu se deschide, și ne uităm la ea ce frumoasă este.


pbh

Cel mai simplu ar fi o HG, NRB. Din pacate guvernul actual nu mai are dreptul sa emita nici un act normativ pana pleaca acasa. Iar noul guvern va fi functional spre sfarsitul anului, daca d-nul pres. se hotareste in 24 ore la nominalizarea PM. Asa ca nu ne ramane decat sa urmarim "cu atentie si ingrijorare" balbele birocratice!

adiarc

#32298
din pacate nu e deloc surprinzator...

ramane dezamagirea istorica ca acest Guvern nu a avut curajul sa rada total Cnadnr......e putred totul acolo

PS - tot ce a promis clovnul Homor e depasit..absolut totul...ar fii un minim gest sa demisioneze,chiar daca asta nu schimba nimic

dar si eu ...cer gesturi de onoare de la indivizi fara coloana vertebrala
"Eficienta" cnair...claimuri de sute de milioane de lei,puse pe tava constructorilor pentru proiecte inexistente ( LD2 sect E ; LD 3 ; A10 )

DESFIINTATI compania Antiinfrastructura

alin2pas

Se va deschide dupa schimbarea guvernului, nu e posibil ca un guvern de tehnocrati sa dea in folosinta mai multi km decat unul politic (Ponta).

Eurocopter

Quote from: pbh on December 22, 2016, 09:30:23 AM
Cel mai simplu ar fi o HG, NRB. Din pacate guvernul actual nu mai are dreptul sa emita nici un act normativ pana pleaca acasa. Iar noul guvern va fi functional spre sfarsitul anului, daca d-nul pres. se hotareste in 24 ore la nominalizarea PM. Asa ca nu ne ramane decat sa urmarim "cu atentie si ingrijorare" balbele birocratice!

Guvernul Ciolos poate emite HG-uri pana fix in ultima zi! Nu poate da OUG-uri...

In schimb din cauza sarbatorilor nu cred ca mai sta nici naiba sa redacteze HG-uri si sa le impinga full-speed in sedinta de guvern. Ca deh, ce-s aia 15km...

GDPR

Conform legii, orice proiect de HG are nevoie de o perioada de consultare publica de min.10 zile, plus consultarea interministeriala pentru primirea avizelor de legalitate, deci cel putin o luna in total pana la adoptare. Luati-va gandul ca guvernul actual mai poate face ceva.

nrb

Ședința de guvern tocmai a fost ieri, dacă se voia, se putea rezolva problema, mai ales că era cunoscută, de asta mi se pare cam misterios, cel puțin!!!

__dir

Vina este a celor mari sefi din cnXXX si diviziile de juristi. Ma plangeam de cei 181 de juristi, acum au dovedit ca sunt inutili.

Conform Curtii de Conturi:
QuoteCompania, condusă la acel moment de Narcis Neaga, a cheltuit, în perioada 2013-2015, 48,1 milioane lei pentru servicii externe de asistență juridică și reprezentare. Este vorba de onorarii pentru exproprieri, asistență juridică și reprezentare în domeniul lucrărilor de abilitare a drumurilor naționale, reprezentare juridică în litigiile arbitrale internaționale. Datele apar în cel mai recent raport al Curții de Conturi.

De remarcat că suma plătită caselor de avocatură este de 7,2 ori mai mare decât suma cheltuită pentru funcționarea aparatului propriu de specialitate cu 135 de angajați, deși o ordonanță adoptată în 2012 (nr. 26/2012) obliga autoritățile publice centrale și locale să diminueze, chiar să elimine, practica achiziției de servicii juridice externe.

Sursa


dr4qul4

Nu ati inteles ceva. NU au vrut sa deschida nimic partial. Pentru ca nu au vrut sa-si asume o situatie asemanatoare cu ce a fost pe OS3.
Si e vorba doar de Guvern aici. Sa nu-mi spuneti ca nu stiau ca trebuie sa modifice HG asta de cel putin 6 luni.

Probabil ca au vrut sa ramana in istorie cu singurul an in care se dau in folosinta fix 0 km noi de autostrada.
Desi avem 15 terminati, + alti 9 terminati dar fara legatura + alti 3 terminati de vreo 2 ani, dar la care le-au facut nod....degeaba.

Ne palngeam de muzeul de la Sanovita. Acum avem 3 muzee. Din care 2 au si descarcare. Noi visam descarcari provizorii, dar ei nu sunt in stare sa deschida nici atunci cand avem descarcari definitive, prin noduri complete?
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

nrb

Mă gândeam că autoritățile lucrează în interesul cetățeanului, oare acesta ar fi ca să avem 15 km la care să privim???

mirceatm

Nu stie nimeni costul unui bilet la vizitarea muzeului de pe A1?
Lasand gluma la o parte, pentru ca ne-a cam pierit cheful de glume, eu asa incompetenta si lipsa de profesionalism n-am mai vazut.
Este incredibil cum persoane in functii de mare responsabilitate fac afirmatii complet diferite de la o zi la alta si asta fara nici un fel de repercursiuni...
O adevarata bataie de joc tot ce se intampla chiar in vazul nostru, iar noi privim si ne resemnam de fiecare data.

nrb

aici ar merge foarte bine bancul acela cu legea: unii trec pe sub, unii trec peste iar altii intră direct, calificativele pe fiecare categorie vă rog să vi le imaginați!!

Ionut

E gratuita vizita la muzeu. Incep sa pun pozele in jur de 13:30... stati pe-aproape.
Sunt foarte frumoase, sa stiti.

Earthchild

^^^
Evenimente: poate la anul...si la multi ani  :sleep: :sleep: :sleep: