Autostrada A1 București-Nădlac

Started by Ionut, September 13, 2011, 12:10:24 PM

Previous topic - Next topic

16 Members and 45 Guests are viewing this topic.

Ionut

^

"La lotul 2 al autostrăzii Lugoj - Deva, pe sectorul Dumbrava - Margina se execută ultimele lucrări pentru amenajarea nodului rutier de la Margina. De asemenea, se lucrează la finalizarea lucrărilor de semnalizare verticală şi orizontală - marcaje, table indicatoare. La solicitarea Antreprenorului general privind recepţia şi, implicit, deschiderea celor 15 km de autostradă, am dispus ca în perioada imediat următoare să se efectueze inspecţia tehnică".

CNAIR

GDPR

#32191
@alecu26, problema pilei care cade pe un DJ "de rahat" nu e chiar asa simpla, am dezbatut-o deja pe aici.  ;)

Comisia de receptie se va intruni intr-adevar, dar ramane de vazut daca lucrarile au ajuns la stadiul la care pot fi receptionate si aici intra si cele din afara zonei carosabile. Oricum, sa-i tinem pumnii constructorului, au facut eforturi serioase in ultima vreme.  :cheers:

Quest

Quote from: vancouver on December 14, 2016, 02:18:21 AM
(...)
Pentru o autostrada de acest calibru nu are rost sa discutam despre astfel de amanunte (n.b. pila unui viaduct cade pe un DJ) care se stabilesc intre ingineri.

Cred ca la nivel oficial ar trebui folosit mai des un asemenea mod de argumentare, care sa bagatelizeze tot felul de pretentii discutabile (chiar si din partea unui grup respectabil cum e Jaspers), care au tendinta de-a pune piedici unui proiect crucial de important ptr Romania, o autostrada care in sfirsit trece Carpatii.

Cineva din colegi chiar puncta bine ca Vestul si-a ridicat intreaga infrastructura fara prea multa bagare de seama privitor la mediu, iar acum au tot felul de pretentii legate de mediu, fata de tarile ajunse si ele in stadiul in care isi ridica consistent infrastructura...
Common sense will get you far !

mircea

#32193
@voicul eu am fost depăşit aici harta. Şi nu o dată! Iar prin depăşire, mă refer la frână bruscă, să poată intra bolovanul înapoi. Despre ce condus lejer vorbim?  :lol:

voicul

Pai nu vorbeam: dupa deschiderea lotului cum va fi :)

Vad ca m-a ajutat un coleg aici http://forum.peundemerg.ro/index.php?topic=317.msg142441#msg142441 cu update:
"Am mers pe drumul vechi DN7 intre Deva si Arad.
Aproape gol, mers foarte lejer, foarte putine camioane."

Deci daca mai toti o sa vina pe A1 si se va pierde timp in cele 2 giratorii sau e prea riscant (desi atunci ce faci pe valea Oltului si cam restul Ro) exista alternativa.
Oricum situatia va fi temporara: 6 -8 luni pana la deschiderea lotului 3, dupa care cred ca vor fi foarte rare fortarile.

Dan027

#32195
Quote from: Quest on December 14, 2016, 10:31:34 AM
Cred ca la nivel oficial ar trebui folosit mai des un asemenea mod de argumentare, care sa bagatelizeze tot felul de pretentii discutabile (chiar si din partea unui grup respectabil cum e Jaspers), care au tendinta de-a pune piedici unui proiect crucial de important ptr Romania, o autostrada care in sfirsit trece Carpatii.
Nu cred ca Jaspers are vreun interes in amanarea investitiei, ei vor doar sa se asigure ca nu vom intampina alte probleme pe viitor. Putem grabii constructia, dar trebuie sa respectam toate etapele si procedurile necesare pentru a nu ne trezii cu probleme.
Proiectul este destul de complex, sunt multe lucruri care ar putea merge prost, asa ca trebuie sa avem grija daca vrem sa finalizam autostrada in urmatorii 6-7 ani... daca nu ii dam pe repede inainte, si poate ne trezim cu proiectul blocat inca vreo 3-4 ani si cu bani risipiti aiurea...

Quote from: Quest on December 14, 2016, 10:31:34 AM
Cineva din colegi chiar puncta bine ca Vestul si-a ridicat intreaga infrastructura fara prea multa bagare de seama privitor la mediu, iar acum au tot felul de pretentii legate de mediu, fata de tarile ajunse si ele in stadiul in care isi ridica consistent infrastructura...
75% din bani sunt ai lor, trebuie sa le respectam doleantele.

GDPR

Sa va reamintesc unde e problema semnalata de Jaspers?

Quest

Te rog Adi.
Remarcile Jaspers au fost tratate pe forum, dar e anevoios de cautat in spate.
Common sense will get you far !

Dan027

Mai e si problema cu "monstrele geo", nu s-au luat cate trebuia...

GDPR

@Quest, vezi la pag. 2121-2123, incepand cu acest mesaj si sfarsind cu acesta.

Dominik

#32200
A1, Lugoj - Deva, lot 2 Coşeviţa - Traian Vuia......via FB DRDP Timişoara & debanat.ro & CNAIR







You're in Steelers Country

Dominik

#32201








You're in Steelers Country

Dominik

#32202
Amenajarea nodului de la Margina....via DRDP Timişoara









You're in Steelers Country

stangabriel

Multumim de poze, dar cred ca doar ultimele poze sunt recente. Si apropo de ele, bine ca reface taluzul si la bretele.

Dominik

#32204
@stangabriel pozele sunt chiar de astazi si de ieri...

Poate ma inseala unghiul in ultima poza cu breteaua, dar mi se pare ca e un pic prea ingusta...o puteau face macar 1 m mai lata
You're in Steelers Country