News:

API te vrea în echipa din București!

Main Menu

Autostrada A1 București-Nădlac

Started by Ionut, September 13, 2011, 12:10:24 PM

Previous topic - Next topic

3 Members and 51 Guests are viewing this topic.

GDPR

#32010
Multumim Cip :cheers: N-am vazut insa in filmare gardul de protectie. Nu s-a montat inca sau pur si simplu nu se monteaza?

LE Ce zice normativul in privinta gardurilor, sunt obligatorii?

TibiV

Cine a spus ca nu are rost sa mai posteze filmarea pe LD2, pentru ca alt coleg a prins "principalele probleme de la Margina" ?!?!?...

Daca la Margina sunt "problemele principale", atunci de ce sunt atat de multe "probleme colaterale" de la TV la Margina ?!...
Este clar ca totusi nu este vorba de o "simpla formalitate", gen "taiem panglica"...
Saptama trecuta aveau inca mult de munca.

Multumim ciprebbe !
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

bogdix

@adrian rosca
Imprejmuirea cu gard e o conditie obligatorie (normativ PD 162-2003 - art. 6, pct. b)

bogdix

^
Arricolul acela din Ziua Veche e scris de un om care ar trebui sa mai analizeze ceea ce scrie vizavi de distanta dintre noduri fiindca poate crea discutii mari de tot.
Lasand la o parte caracterul politic al articolului, cel care il semneaza incearca sa fie si tehnic insa si aici scartzaie serios.
Eu va indemn la putina ratiune, cum spune si vancouver: autostrada e un drum de tranzit. Nu e destinata traficului local. Nodurile aflate la 20 km sunt suficiente pentru accesul la acest tip de drum (Si eu sunt de parere ca la Arad s-a gresit cu o densitate prea mare de noduri - cel putin unul e inutil - nodul dinaintea celui de la intersectia cu DN spre Timisoara pe directia Nadlac - Deva).

Hilara pt. mine e estimarea costurilor la 100.000 euro/bretele la un pasaj deja construit. Pt. mine articolul asta e ca unul scris de cutremurologul ala faimos, Hincu sau cum il cheama...

Ionut

Cioloş: Autostrada Piteşti-Sibiu ar trebui să fie gata până în 2021

"Dacă lucrurile merg cum am planificat noi, până în 2021 ar trebui să fie gata (autostrada Piteşti-Sibiu - n.r.). Până la sfârşitul acestui an finalizăm studiile de fezabilitate pe 3 din cele 5 loturi şi lansăm licitaţiile pentru proiectul tehnic şi toată partea de avizare, după care urmează construcţia. Pe celelalte două loturi mai complexe finalizăm studiile de fezabilitate anul viitor, în mai, după care se lansează licitaţia pentru lucrări", a spus Cioloş.

Capital

GDPR

Multumesc @bogdix. Intrebarea e atunci cand se va incepe montarea gardul si cam care ar fi productivitatea? Si e ceva de lucru: 15 km de autostrada x 2 laturi = 30 km de gard (plus, minus ceva)

bogdix

#32016
^
A inceput montarea gardului. Din pacate nu se vede pe filmare acest lucru.
Mai sunt de montat cca. 10 km + porţile de acces în zonele unde sunt drumuri agricole relocate.

Productivitatea e ridicata, insa n-o pot estima efectiv pe km de gard ci pe părţi componente: cca. 1 km de găuri forate pt. stâlpi/zi, cca. 500m betonare fundaţii stâlpi împrejmuire/zi  cca. 500 m plasă montată pe zi. Cu câte o echipă/tip lucrare.

Ionut

^ Ne spui si ce viteza de montare au? Cei 10 km sunt pe cale dubla sau simpla? Adica sunt 10 km liniari sau 20, de fapt?

bogdix


rocklee

bogdix ...lucrezi cumva la montat gardu  :p :D

ciprebbe

Cum mai sa nu vedeti gardul?
Bagati un full screen si cautati-l ceva mai departe de santurile de scurgere, e la distanta mare montat dar se vede de sus. Aici s-a mers pe culoar expropriat de 70m.
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

user201

Câteva imagini de ieri de pe LD lot 3. Scuzați calitatea imaginilor.
Nod Margina:






Între cele două noduri. Foarte mulți pereți de izolare fonică de montat:


Nodul Dobra


foarte mult trafic de tiruri pentru Duminică după amiază:

GDPR

Cip, m-am mai uitat o data, dar tot nu vad gardul. Parca totusi incepand cu minutul 21.05 se vad fundatiile de gard, dar doar pe partea stanga a drumului.

ciprebbe

#32023
Eram la 15.44 pe stop cadru si se vede perfect. In dr e o linie aproape dreapta mai alba, pe pamant.

LE: 15.14 se vad si doreii care lucreaza la el
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

GDPR

Aha, gata l-am vazut.  :cheers: E camuflat bine in peisaj cu toate urmele alea de roti de langa el. Pare a fi executat cam pana la minutul 16.35.