Autostrada A1 București-Nădlac

Started by Ionut, September 13, 2011, 12:10:24 PM

Previous topic - Next topic

4 Members and 29 Guests are viewing this topic.

Ionut

De ce spui ca e exagerat? Mie mi se pare corect procentul. Ilia-Dobra/Grind e aproape gata (cu putin efort, viziune si deblocare mai devreme, ar fi putut fi gata anul asta) si de la Dobra/Grind pana la Holdea chiar sunt avansati. Lotul 3 poate fi gata in vara anului viitor. Este pe la 70%.

rocklee

Totusi ...e adevarat ce spui ...dar realitatea din teren e alta ..daca coborim la sol si mergi in teren ...altfel  vezi situatia ...de la grind laholdea sunt cu lucrarile foarte in urma ..dupa ecoductul ohaba 1 practic nu  sunt decat niste sapaturi ...spatile deservici nu au ...podul peste mures nu este gata pasajele cf de la nodul grind si ilia deasemenea nu sunt gata ...din ce stiu eu nu au strat de uzura deloc turnat...plus finisaje ...pasajul de la gurasada ...doar structura ...etc,etc..... :)

rocklee

am sa dau o fuga pe acolo sa vedem in ce stadiu sunt ...

dr4qul4

Daca ii mai tin mult ingropati in hartii pe cej de la UMB, ma tem ca ii baga in faliment. E incredibil ca tin un lot blocat de 1 an.
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

TibiV

Mama proștilor este mereu gravidă... :)

cassyo

Quote from: dumbravaandrei on November 16, 2016, 05:57:44 PM
Luni se va face conferinta de presa la MT unde se va prezenta proiectul PiSi (Sau cel putin rezultatul studiului de fezabilitate).
Declaratie facuta in emisiunea de la TVR, v-a pus rocklee link-ul in Parcare :)
Cu adevarat BLACK FRIDAY CNAIR 2016 !Nici nu mai conteaza ca va fi luni dar sa fie !Primele promisiuni de traseu, daca-mi amintesc bine, dateaza de prin aprilie...
Calatorului ii sade bine cu drumul

bogdix

#31536
Quote from: yetiman on November 16, 2016, 09:51:56 PM
Datele din raportul din noiembrie al CNAIR:

Aş interveni puţin legat de datele prezentate de CNADNR pentru progresul fizic pe LD.
Niciunde, dar absolut niciunde, nu scrie că:
- pe lotul 2, Antreprenorul nu desfăşoară lucrări pe secţiunea E (estimată valoric la cca. 40% din valoarea contractului iniţial)
- pe lotul 4, Antreprenorul nu desfăşoară lucrări pe secţiunile C şi D (estimate valoric la cca. 50% din valoarea contractului iniţial).

Aşa că eu spun că progresul fizic estimat pe cele două contracte este unul IRELEVANT. Fiindcă progresul fizic este calculat de Ingineri în funcţie de lucrările executate, raportat defapt la valoarea lucrărilor executate şi certificate de Ingineri.

În opinia mea, CNAiR s-au rezumat la a afişa o informaţie, fără a da prea multe detalii (importante în acest caz).

Ar trebui să dea publicităţii, dacă tot se trâmbiţează deschiderea pe LD2, cât e progresul fizic al lucrărilor pânâ la nodul Margina. Eu cred că ăla ar fi relevant pentru opinia publică şi aşa s-ar putea monitoriza mult mai realist progresul în vederea deschiderii.

Dominik

#31537
A1 Lugoj-Deva, lot 2...via FB Catalin Drula







You're in Steelers Country

Liviu_udr

Vineri, 18.11.2016, ora 22:00, se asfalta la Margina, mai exact între supratraversarea A1 și pasajul CF:



Încerc să pun și o scurtă înregistrare, poza fiind slabă calitativ.

vancouver

Prioritatea zero: A1 Sibiu - Pitești. Prioritate zero virgulă zero: A0 centura București. Importante: A7 Ploiești - Bacău - Pașcani - Suceava; A13 Sibiu - Brașov - Onești - Adjud; A3 Cluj - Oradea; A3 Ploiești - Brașov; A12 Pitești - Craiova; A8 Pașcani - Iași; A4 Constanța - Vama Veche. Toate NUMAI SI NUMAI cu fonduri europene. Un NU categoric oricărei forme de taxare la km pe autostrăzi.

Liviu_udr

Filmare făcută vineri, 18.11.16, ora 22:00, la nod Margina, turnare asfalt:

https://youtu.be/xiZOylDsazk

Dominik

Wow !!! trag tare pt deschidere !!! :)
You're in Steelers Country

voicul

Sa tina si asfaltul pana atunci, ca la 6-7 grade cat erau la ora aia ...

TibiV

Daca erau  6-7 grade, este bine... Va tine !
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

rocklee