Autostrada A1 București-Nădlac

Started by Ionut, September 13, 2011, 12:10:24 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 17 Guests are viewing this topic.

nrb

Accesul în Deva de pe A1 e foarte ușor, pentru ieșirea spre Arad cam 2 km de la nod Șoimuș, iar pentru ieșirea spre Sibiu la 10 km nod Simeria, e foarte ok, în Timișoara A1 e mai departe, nu văd o problemă reală

alecu26

nu se merita costul. Mai ales din cauza podului peste Mures absolut necesar...si a unui pasaj peste CF.

O reamenajare a intersectiilor de la Sântuhalm (cu drumul de Hunedoara) si Soimus (intersectia DN 7-DN 76) ar fi mult mai benefica si mai ieftina. In fapt descarcarea ar trebui sa fie pentru acces rapid spre Hunedoara, nu ca si acces suplimentar pentru Deva.

Este un subiect electoral care tot apare odata la cativa ani, ca si aeroportul de la Galati-Braila.
Drumurile noastre POATE;

Dominik

#31127
A1 Lugoj-Deva lot 4....via pagina de FB a DRDP Timişoara



You're in Steelers Country

pasadia

E mai sus o poza numita "Completare studii geotehnice în zona tunelurilor (secţiunea E)".

Dar eu parca intelesesem ca proiectul pentru sectiunea aia e depus si ca urmeaza sa fie aprobat in CTE. Am inteles eu gresit, sau astia fac mai intai proiectul si dupa aia studiile geo?


lupualb

Astazi la nodul de la Cunta se lucra cu un excavator, un buldozer si doua camioane Strabag.

dangal

Ce frumos lucreaza umb ul!. Mare mare pacat ca au fost descalificati in licitatiile pentru celelate loturi. Poate la ora asta circulam pina la Margina si de la Grind la Ilia

Iceman

#31132
De ce nu se asfalteaza pe lotul 4 UMB in zona unde sau forat pilonii(zona cu alunecari de teren unde au ridicat terasamentul zona ,,carierei,,).....Daca nu ma insel...Sa modificat ceva in proiect si nu au nevoie de ceva aprobari??

alin_simeriaveche

Pai asta am intrebat si eu acum 2 saptamani si nimeni nu mi-a raspuns nimic

Germany



Nici o noutate.... ? Nimic....? Suntem în 2028... ? Au terminat A1 si nu mai sunt noutäti ?

O searä bunä tuturor

bloem31

Se pare ca nu ! Vine iarna !

Trimis de pe al meu ALE-L21 folosind Tapatalk


rocklee

acolo nu sa facut nici un terasament doar au refacut dealul cu umplutura  ...se asteapta sa se refaca solutia ..sa stie  ce are de facut...


alecu26

Pentru vesti așteptăm localnici (Quest cu drona) sa vedem cum stăm pentru deschiderea de la Dumbrava Margina.  Sunt 2-3 puncte critice.
Drumurile noastre POATE;

Ionut

#31138
API ia pozitie fata de intarzierile si termenele asumate pe contractele de autostrazi!

Legat de A1, din scrisoare:

1. Deschiderea circulației, în acest an, pe segmentul de aproximativ 15 km între Nod Dumbrava și Nod Margina (Lugoj-Deva lot 2). În acest sens, vă rugăm să rezolvați cu solicitudine toate problemele și aspectele birocratice astfel încât să putem circula, cel mai târziu în decembrie 2016, de la Nadlac și până la Margina continuu pe autostradă (161 km). Acest segment este singurul care are șanse reale de deschidere în acest an. Ar fi extrem de rușinos pentru autorități să avem zero km de autostradă noi în acest an!

2. Pregătirea documentației și lansarea licitației pentru lucrările la tunelurile de pe lotul 2 Lugoj-Deva, imediat ce este primit și aprobat proiectul tehnic. Vă rugăm lansați în spațiul public un termen realist pentru apariția în SEAP a anunțului pentru aceste lucrări.

3. Emiterea autorizației de construire pentru lucrările pe lotul 4 Lugoj-Deva în zona peșterii de lilieci, în cel mai scurt timp posibil după definitivarea soluției tehnice din această zonă. Acest lucru este critic în vederea deschiderii lotului 4 la finalul anului 2017. Dacă nu se iau măsuri urgente, acest lot nu va fi gata nici măcar anul viitor. Vă rugăm lansați în spațiul public un termen realist pentru emiterea autorizației de construire.

4. Finalizarea și recepționarea Studiului de Fezabilitate pentru Sibiu-Pitești pentru secțiunile 1, 4 și 5 în luna noiembrie 2016 (termen asumat public). De asemenea, cerem cu insistență transparentizarea acțiunilor prin care se realizează acest studiu de o importanță capitală pentru execuția autostrăzii Sibiu-Pitești. În plus, vă solicităm să luați toate măsurile necesare astfel încât să lansați licitația pentru lucrările pe secțiunile 1, 4 și 5 în cel mai scurt timp posibil. Vă rugăm lansați în spațiul public un termen realist pentru acest ultim aspect.

GDPR