Autostrada A1 București-Nădlac

Started by Ionut, September 13, 2011, 12:10:24 PM

Previous topic - Next topic

4 Members and 23 Guests are viewing this topic.

Quest

Quote from: bogdix on October 03, 2016, 10:26:46 AM
Quote from: Quest on October 02, 2016, 12:56:19 AM
...
Ce n-am reusit sa inteleg nici din poze nici cind am trecut si eu pe acolo, de ce cota pe inaltime a giratoriului de la nod Margina e la 1-1,5 m deasupra cotei DN ?
Se vede si in ultima poza pusa de Ionut, se simte clar si urcusul/coborisul la intrarea/iesirea in/din giratoriu. Stie cineva ?

DN-ul e aproape în palier (pantă longitudinală 0%) în profil longitudinal. Panta transversală a căii inelare a giraţiilor (e valabil la ambele) este de 2,5%. Practic acolo pe cam 50 m e făcută o racordare verticala între 0% şi 2,5%. De acolo acea "diferenţă".

Mersi Bogdix. Bine ai revenit !
Cine trece ptr prima oara pe acolo, venind dinspre Faget poate crede ca panta e data de proximitatea bretelelor ce vin din nod Margina sensul Cosevita-Dumbrava, loc in care A are o cota pe inaltime considerabila, caci pasajele pe DN si CF sint in imediata vecinatate. Daca treci de pasajul pe DN mai departe catre Margina, si privesti in stinga spate la A, constati ca bretelele omoloage de pe sensul opus nu sint deloc prea aproape. Si atunci de unde "inghesuirea" asta care lasa senzatia ca lucrurile sint potrivite din scurt ?Mersi.
Common sense will get you far !

iuli

Stie careva care e stadiul contractual sau de executie de pe Timisoara - Arad? Din punct de vedere al ministerului sau al CNADNR e incheiata treaba? Adica nu mai au nimic de facut la ea?
-------------------

Watch my roadtrips
MyBlog

Tavi

Despre (fosta) groapa? Nicio stire recenta?  :)

danyel79

    Nimic nici pe facebook cnadnr. Si ce mă surprinde e ca acum 2 zile era pus un material din care parca am văzut primul strat de asfalt pe o parte dintr-o banda, dar apoi cand m-am uitat mai tarziu a doua zi, materialul era şters si avem ultimele poze datand din 01.10.2016. S-a intamplat ceva cu transparenta sau a plouat atat de tare ca nu s-a mai facut nimic.

Quest

#30604
A1 Lugoj - Deva, Lot 2, tronson nod Dumbrava - nod Margina, via DRDP Timisoara

Instalare parapet lateral (km 27-28), (4 octombrie 2016)
(in spatele proxim al fotografului e nod Dumbrava)


Instalare parapet lateral (km 28-29), (4 octombrie 2016)


Pasaj peste A1, km 37+500. (4 octombrie 2016)
(este pasajul pe DJ681 de la Faget-Colonia Mica)


Lucrări amenajare taluzuri (km 38), (4 octombrie 2016)


Lucrări la sferturi de con, scări acces şi casiuri (pod km 39), (4 octombrie 2016)
(este podul peste vale, plasat cu 200 m inainte de underpassul casetat de pe DC113 la Batesti)


Lucrări de amenajare taluzuri (km 42), (4 octombrie 2016)
(in plan tert, dupa portalul de VMS din plan indepartat, este tandemul de pasaje peste CF Lugoj-Ilia, si respectiv peste DN68A, din nod Margina)


Instalare canalizare pluvială în zona mediană (km 42), (4 octombrie 2016)
Common sense will get you far !

SILVIUFG

La Fagaras azi nu a plouat si a fost cer variabil mai mult soare. Acu is 15 grade. Stiu ca nu e topic pt informatii meteo dar am sperante ca o fi fost vreme buna si la Aciliu.

trifuhoria

Si la Sebes a fost o zi frumoasa de toamna, cu cativa picuri pe la amiaza...in rest mult soare. In schimb in orele urmatoare se asteapta ploi. Am marcat cu sageata neagra directia norilor.


Asteptam poze de la fosta groapa:)

Ionut

Este vechi clipul, deja are doua zile. :) A mai fost pus.

Hai sa avem putina rabdare cu groapa. Uf, rabdarea niciodata nu a fost punctul nostru forte. Si noi vrem sa vedem iar trafic pe Cunta-Saliste. Hai sa ii lasam sa respire si sa isi faca treaba ca au fost ploi si stiti foarte bine ca fazele de final sunt foarte sensibile la ploi. O sa primim vesti de la CNANDR probabil. Daca nu, veti primi de la noi. Rabdare.

adiarc

Duminica voi fii acolo...asa ca vor,nu vor...voi/vom  :),arată situația din teren.
"Eficienta" cnair...claimuri de sute de milioane de lei,puse pe tava constructorilor pentru proiecte inexistente ( LD2 sect E ; LD 3 ; A10 )

DESFIINTATI compania Antiinfrastructura

Stefan Tudor

#30609
Avem balast stabilizat peste tot!



de pe pagina CNADNR de pe Facebook!

:D

danutzu_1069

#30610
De pe FB CNADNR, de acum juma' de ora:

https://www.facebook.com/cnadnr/posts/1754264154833656

adica balast stabilizat protejat cu emulsie.

Si se pare ca sistemul pentru drenajul apelor subterane deja functioneaza.

https://www.facebook.com/cnadnr/posts/1750860395174032


rocklee

la-am vazut pe domnul director ..homor ..... azi pe lotul 3 la nodul ilia... eu eram jos la pozat pe calea ferata  :D

Tavi


rocklee


Tavi

Pentru urmatorul festival de poze cu, de acum, marca inregistrata Rocklee :cheers: