News:

API te vrea în echipa din București!

Main Menu

Autostrada A1 București-Nădlac

Started by Ionut, September 13, 2011, 12:10:24 PM

Previous topic - Next topic

1 Member and 22 Guests are viewing this topic.

gruiarew

Deşi se lucra, mi-au dat voie să trec prin sens. După capul meu pare a fi gata.

Breteaua dinspre Sinteşti:



Din sens (basculantele trecuseră):



Spre Făget:



Utilaj în acţiune:



Cred că astea îs semnele ce vor indica devierea:



'You can't cheat an honest man. Find somebody who wants something for nothing, then give him nothing for something.'' -- A Hater's Synthesis

gruiarew

'You can't cheat an honest man. Find somebody who wants something for nothing, then give him nothing for something.'' -- A Hater's Synthesis

gruiarew

#30167
De aici am vrut să merg spre Făget să pozez DJ681 dar era forfota prea mare. E ceva viaduct şi treceau basculante într-o veselie. Cum nici nu ştiu bine zona m-am întors spre Margina pe drumul tehnologic, după ce am cerut voie. Cred că vesta reflectorizantă a fost biletul de trecere.

Deşi nu se vede în poze treceau basculante şi-ntr-o parte şi-n alta. Nu le-am pozat deoarece eram prea aproape. Am fost cât se poate de scurt deoarece se lucra.

Cam aşa arată între Făget şi Margina:








Sper să fie într-un ceas bun că se lucrează şi Duminica.

Asta-i tot. Pentru locaţia exactă (sau cât de exactă o dă telefonul) aveţi linkul în semnătură.

Toate cele bune!
'You can't cheat an honest man. Find somebody who wants something for nothing, then give him nothing for something.'' -- A Hater's Synthesis

udar

Tare neingrijit au lucrat...mai ales ce se vede in ultimile poze

Trimis de pe al meu SM-A300F folosind Tapatalk


Iceman

Interesant cum se surpa terasamentul....Eu nu inteleg cum se poate  lucra asa....Sper ca stratul de asfalt sa nu cedeze :(

Germany

Mulțumim în primul rând pentru fotoreportaj !

Sperăm că până în Decembrie vor da drumu celor 15 km până la Margina! Nu sunt mulți km dar totuși contează și ăia....Apoi mai avem 60 km până la Deva și iar urcăm pe autostradă până la Sibiu (curând).

Poate cei 15 km aduc puțină motivație pentru restul km lipsă, sau chiar un impuls psihic.

adiarc

multumesc de reportaj

sunt la ani lumina fata de Umb.Ba am vazut chiar constructori locali din Sibiu care au lucrat mai ingrijit decat ei la drumuri judetene.

se pare ca nu-i intereseaza deloc imaginea proprie.
"Eficienta" cnair...claimuri de sute de milioane de lei,puse pe tava constructorilor pentru proiecte inexistente ( LD2 sect E ; LD 3 ; A10 )

DESFIINTATI compania Antiinfrastructura

cezar.ionescu

Legat de modul de lucru. Nu exista niste standarde minime care trebuie respectate?
Pana la urma modul de lucru afecteaza si calitatea lucrarii. Consultantul ce atributii are din acest punct de vedere? Nu de alta insa de luni [sau cred ca e deja anul] semnalam ca pe acest lot se lucreaza neingrijit ceea ce poate duce ulterior la afectarea drumului [bineinteles dupa ce va fi dat in folosinta]. Mi se pare ca ne cam uscam gura si nimeni nu ia niste masuri legat de modul de executie. Parca CNADNR comandase o expertiza pe acest lot...care s-a soldat cu ce?

voicul

Senzori pe autostrada Sibiu Orăștie împotriva alunecărilor de teren

Ministrul Transporturilor, Sorin Bușe, spune că autostrada Sibiu Orăștie lotul 3 este monitorizată cu senzori fapt pentru care se cunoaște exact tot ce se întâmplă în jurul autostrăzii. Fotografii deținute de Digi24.ro arată însă existența unor alunecări masive în imediata vecinătate a autostrăzii.

http://www.digi24.ro/stiri/economie/senzori-pe-autostrada-sibiu-orastie-impotriva-alunecarilor-de-teren-564726

cezar.ionescu

#30174
^
De fapt Buse spune ca stiu ca exista alunecari semnalate de senzori. E bine ca stiu...

TibiV

Quote from: voicul on September 13, 2016, 12:30:29 AM
Fotografii deținute de Digi24.ro arată însă existența unor alunecări masive în imediata vecinătate a autostrăzii.

Asta ma linisteste...
Daca sunt detinute de Digi, in mod sigur arata "alunecari masive"...
Mă lăsați cu Digi ?...
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

Io

1- fotografiile nu arata "alunecari masive".
2- Basulescu? A se slabi.
3- Digi24? Parea prizabil si uneori este dar nu e pentru prima oara cind bate cimpii sub influenta "grupului de intiativa". Nu inteleg sub ce resorturi.
In theory there is no difference between theory and practice. In practice there is.

dr4qul4

fotografiile alea nu sunt ale lui @adiarc? pare a fi vechea intrare a lui Imbecilio.
Iar alea cu siguranta nu sunt alunecari masive. Sunt alunecari normale pentru un drum "de coasta", care nu are nici un fel de fundatie.
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

ciprebbe

Sa revenim la ce ne pricepem :)

Filmarea e de zilele trecute; ziua in care au terminat cu piatra sparta si au inceput saltelele de balast.
Fata de ce se vede avem (astazi) inaltat terasamentul cu peste 1.5m.

Enjoy.

http://www.youtube.com/v/y5kefpXfmhQ
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

dumbravaandrei

Imi place ca dau dovada ca sunt capabili sa lucreze si ei in stil farmacie.
Asa ca pe alte santiere n-ar trebui sa-si mai gaseasca scuze pentru intarzieri, semanlizari proaste si alte "dorelisme".