News:

API te vrea în echipa din București!

Main Menu

Autostrada A1 București-Nădlac

Started by Ionut, September 13, 2011, 12:10:24 PM

Previous topic - Next topic

4 Members and 26 Guests are viewing this topic.

Cuneo

#29940
Excelente poze! La podul peste Mureș, se observă că albia e ,,gâtuită", Doamne ferește de o viitură!

Europiu

@Quest:  :gj: :cheers: In echipa cu @rocklee de la sol nu prea mai ai ce sa te lamentezi...

@mishu: I-am pus mai demult aceeasi intrebare lui @rocklee, "cat de larg e pasajul, permite dublarea liniei?" si el zicea ca ar fi loc destul.

@Io: Good point! Dar ursi? Nu zic de zona cu tunelele neincepute (pe-acolo or fi), dar la peticele alea de padure din jurul ecoductelor LD3 nu cred ca mai mult de o caprioara si/sau o vulpe se va mai bucura cineva de ele... Chiar: de ce le-au pus fix acolo, unde se termina padurea?
The problem with the world is that the intelligent people are full of
doubts, while the stupid ones are full of confidence (Charles Bukowski).

Eurocopter

O nouă filmare aeriană cu stadiul lucrărilor la loturile 3 și 4 ale autostrăzii Lugoj-Deva!

Din păcate la mai bine de 3 ani de la semnarea contractul, lotul 4 încă nu are emise acordul de mediu și autorizația de construire pe circa 11 din ce 22km. Practic cu fiecare zi de întârziere, scad vertiginos șansele de a deschide circulației lotul 4 la sfârșitul anului 2017, făcând imposibilă conectarea autostrăzii Lugoj-Deva cu autostrada Deva-Orăștie-Sibiu deja operațională. Lotul 3 este de asemenea în pericol de a nu fi utilizat pe întreaga lungime în cazul în care nu se va reuși realizarea unei descărcări temporare a traficului pe DN68A în dreptul localității Holdea.

http://www.youtube.com/v/uM0ECqJjR6s

mishu77

Multumim de filmare da ceva e ciudat ... in week-end erau montate toate grinzile peste CF la Grind, sa inteleg ca ieri le demontau????  :( :( :(

Eurocopter

Nu, e de sambata filmarea, de aici si mobilizarea redusa la Comsa probabil. A fost procesata abia ieri, de aceea a pus data de 29. In orice caz nu cred ca e mare diferenta...

mishu77

Am inteles ... m-am speriat :)  Banuiesc ca e filmat si lotul 2 sau nu?

Eurocopter


Anonymous Rider

Quote from: Eurocopter on August 30, 2016, 07:01:12 PM
Nu, e de sambata filmarea, de aici si mobilizarea redusa la Comsa probabil. A fost procesata abia ieri, de aceea a pus data de 29. In orice caz nu cred ca e mare diferenta...
Hah! Aveam eu o presimțire că tu erai sâmbătă pe la Deva! :D

Io

Quote from: Europiu on August 30, 2016, 05:47:39 PM
@Io: Good point! Dar ursi? Nu zic de zona cu tunelele neincepute (pe-acolo or fi), dar la peticele alea de padure din jurul ecoductelor LD3 nu cred ca mai mult de o caprioara si/sau o vulpe se va mai bucura cineva de ele... Chiar: de ce le-au pus fix acolo, unde se termina padurea?

O incercare de raspuns aici: http://forum.peundemerg.ro/index.php?topic=74.msg127342#new
In theory there is no difference between theory and practice. In practice there is.

Loko

La ce minut e acel zid de sprijin prabusit de pe lotul UMB, si care e pana la urma solutia pt a remedia acea problema?

Mentionez ca nu sunt un cititor regulat al forumului. :D

bogdix

vizavi de LD3...
din ce vad eu, progresul e bun. au inaintat bine cu structura rutiera (straturile drumului) insa la lucrari de arta sunt in urma (poduri, pasaje, ecoducte).
podul peste Mures are doar calea 2 (sensul Deva-Timisoara) turnata (si de obicei la placa se asteapta cele 28 de zile pentru "intarirea" betonului.
ecoductele sunt foarte in urma... nu vad aproape nici un progres la al 2-lea ecoduct (care are grinzile montate pe calea 1 de cateva luni).
tineti cont ca sezonul de lucru mai tine pana la sf. lui octombrie (cu dependenta de vreme). ulterior vremea va incurca rau eventuale lucrari de terasamente.
personal, din ce vad, am impresia ca Comsa & co nu trag sa deachida anul asta ci mai degraba isi continua mersul din acest an "a la legere", cu progrese mici si constante.
nu neg ca probabil terasamentele de la inceputul lotului sunt afectate de lipsa AC care depinde de AM, fara sa intram in detalii.

pe scurt: LD3 anul asta nu. nici macar Dobra-Ilia.

Eurocopter

"Circa 17km din lotul 2 al autostrăzii A1 Lugoj-Deva rămân singurii kilometri noi de autostradă ce ar putea fi inaugurați la sfârșitul acestui an.

Porțiunea de autostradă este cu siguranță importantă deoarece pe lângă continuarea autostrăzii Nădlac-Traian Vuia aflată deja în exploatare, va avea rolul de ocolitoare a orașului Făget, precum și a comunelor Dumbrava și Margina. De asemenea, trebuie urgentată procedura de contractare a tunelelor lipsă de pe acest lot, fără de care nu se va putea circula continuu pe autostradă de la Sibiu până la Nădlac."

http://www.youtube.com/v/7K_4EIGYpWI

NGC

Azi ar trebui sa fie adoptat proiectul de HG pentru exproprieri ramase pentru LD4.

Quote12.    PROIECT DE HOTĂRÂRE privind declanşarea procedurilor de expropriere a imobilelor proprietate privată situate pe amplasamentul suplimentar, care fac parte din coridorul de expropriere al lucrării de utilitate publică de interes naţional "Autostrada Lugoj - Deva", aflate pe raza localităţilor Margina, din judeţul Timiş, Brănişca şi Şoimuş, din judeţul Hunedoara

carutasul

Mai există si alte impedimente? "Balta de peşte" sau ce e aia e inclusă aici?

NGC

"Balta" e pe teritoriul administrativ al UAT Branisca. ;)