News:

3,5% pentru Asociația Pro Infrastructură, singura voce independentă
care monitorizează toate proiectele majore de transport.

Main Menu

Autostrada A1 București-Nădlac

Started by Ionut, September 13, 2011, 12:10:24 PM

Previous topic - Next topic

7 Members and 32 Guests are viewing this topic.

Dragos Sebastian

Pun totusi si eu cateva poze de ieri de pe lotul 3 .
Sfarsitul lotului 3 , se lucra la mutarea Dn-u-lui



Cateva poze cu basculantele  :D


Una si spatele autobuzului

Mai departe la ceva traversare a autostrazii


Asfaltu care parea pus de curand


Aici cred ca atunci asfaltau ,mai in dreapta pozei spre ohaba se vedea abur , dar nu i'am putut surprinde din cauza copacilor

Nod Dobra






Cozak

Multumim frumos pentru poze. Se vede clar ca se lucreaza turat. Ma doare sufletul cu lotul 4, unde totul sta amortit.

iuli

Sibiu - Deva pe A1 (si evident si pe DN1/7)

Sper ca a fost sugestiva imaginea clipului!

https://www.youtube.com/v/X_dnr8Ylf1g
-------------------

Watch my roadtrips
MyBlog

Stefan Tudor

he he ... eram acasa :p min 34:15-18 sec. din pacate traficul vazut in imagini il avem 24/7. multumim autoritatilor pt profesionalism si competenta! super filmare! ca observatie pot spune ca in lipsa tronsonului se pierde undeva la 20-25 de minute! eu am recordul pe deva sibiu, in conditii de trafic minimal la 55 de minute ..... ca sa nu vorbim de pericolele aparute de cand cu inchiderea! :(

bogdix

paie pe foc: 27 iunie era termenul pentru obținerea Acordului de Mediu revizuit ?

alecu26

mai conteaza? Oricum lotul 4 deja 95% nu mai poate fi terminat in 2017.
Drumurile noastre POATE;

Eurocopter

Incep sa ii dau dreptate lui Alecu, sansele sa reinceapa lucrarile in 2016 pe cei 10km din LD4 sunt aproape nule.

madsnowman

Daca tot o sa mai asteptam 1-2 ani pana la finalizarea completa a LD4, nu s-ar putea face ceva descarcare provizorie chiar inaine de deal, la intersectia cu E79? De-acolo pana la Soimus drumul e reabilitat si nu mai e mare distana. Restul lotului e destul de avansat.

adiarc

Deci si termenul pt Ac pe acest lot," pana la SF.lui Iulie " , e tot apa de ploaie ?
"Eficienta" cnair...claimuri de sute de milioane de lei,puse pe tava constructorilor pentru proiecte inexistente ( LD2 sect E ; LD 3 ; A10 )

DESFIINTATI compania Antiinfrastructura

alecu26

depinde de avizul de mediu, care e si el in intarziere.
Drumurile noastre POATE;

neaghi

Pina la urma eliberarea acestui aviz de mediu, e conditionata de anumite legi europene, e obligatoriu sa astepti citeva luni..sau singura vina e a functionarilor publici de la noi ?

alecu26

dar mai simplu...nu exista nicaieri un site unde se poate urmari stadiul acestor avize? Am dat un Google dupa denumire...dar aparent site-ul anpm nu mai este actulizat din 2014.
Drumurile noastre POATE;

NGC

#29052
Quote from: neaghi on June 27, 2016, 11:46:27 AM
Pina la urma eliberarea acestui aviz de mediu, e conditionata de anumite legi europene, e obligatoriu sa astepti citeva luni..sau singura vina e a functionarilor publici de la noi ?

Deocamdata s-a transpus in legislatia nationala doar DIRECTIVA 2011/92/UE.

Sunt niste termeni care trebuie respectati. Gasiti tot ce vreti aici.

Mai jos este noul termen care va trebui respectat dupa ce DIRECTIVA 2014/52/UE, care modifica DIRECTIVA 2011/92/UE, va fi transpusa.
Quote,,(7) Termenele pentru consultarea publicului vizat cu privire la raportul de evaluare a impactului asupra mediului menționat la articolul 5 alineatul (1) nu sunt mai scurte de 30 de zile."

DIRECTIVA 2014/52/UE are termen de transpunere 16.05.2017. Pana atunci, pentru raportul de evaluare a impactului asupra mediului deocamdata se aplica un termen de 20 de zile.

NGC

#29053
Ca sa nu mai existe discutii, reiau ce am scris acum ceva timp.

Quote from: NGC20 on June 01, 2016, 02:23:17 PM
Quote from: NGC20 on April 13, 2016, 09:43:16 AM
Quote from: cutter on April 13, 2016, 12:05:33 AM
Quote from: bogdix on April 12, 2016, 11:27:40 PM
AC pe secțiunile C şi D de pe lotul 4 depind de revizuirea acordului de mediu (pe D e peştera cu lilieci)

Așa este, revizuirea acordului de mediu a intrat în procedură la ANPM pe 17 martie și va dura după diverse estimări fie pînă pe 15 mai, 15 iunie sau 1 iulie, nu le am la îndemînă acum. Sunt tot felul de pași legali și durate impuse (X zile pe site pentru dezbatere publică, etc).

Sa mai adaugam niste informatii.

- Trebuie facut studiul de evaluare adecvata, care poate genera apoi etapa variantelor alternative sau etapa masurilor compensatorii.
- Trebuie completat raportul privind impactul asupra mediului.
- Se depun aceste documente impreuna cu niste avize / acorduri care exista deja sau mai trebuie obtinute pentru modificarile din proiecte (printre care de la ELECTROCENTRALE DEVA pentru zona cu depozitul de zgura).
- Se depun eventual niste certificate de urbanism actualizate.
- Se publica deciziile si se asteapta observatiile / comentariile / propunerile publicului.

Avem si o veste buna.

Studiul de Evaluare Adecvata este gata si poate fi studiat aici.

Se refera la toate loturile, deci de la Km 0+000 pana la Km 100+014 (dupa modificare), plus la drumul de legatura (A6) de la Lugoj.

Dupa ce va apare anuntul pentru disponibilitatea raportului asupra mediului (subliniat cu albastru mai sus), vom sti ca mai dureaza cel putin 20 de zile pentru obtinerea acordului de mediu.
Va tin la curent.

Eurocopter

NGC nu uita ca vorbim doar de AM. De la AM pana la AC realitatile recente ne-au demonstrat ca e cale lunga. De asta spuneam ca anul asta sunt sanse minime sa se faca ceva pe LD4.