News:

3,5% pentru Asociația Pro Infrastructură, singura voce independentă
care monitorizează toate proiectele majore de transport.

Main Menu

Autostrada A1 București-Nădlac

Started by Ionut, September 13, 2011, 12:10:24 PM

Previous topic - Next topic

3 Members and 19 Guests are viewing this topic.

bogdix

@silviu, @gruiarew, @quest:
Aveti dreptate.

danutzu_1069

Da' voi credeti ca Inginerul e vreun sfant, ceva?
Credeti ca nu poate sa puna botu la fazele determinante (pentru lucrari ascunse).
Hai sa fim seriosi, cine a lucrat in domeniu (cu firma de consultanta) stie ca hartia suporta orice!!
Si buzunarul omului!

carutasul

#28472
Pai credem orice, dar asta il implica si pe el. Ideal ar fi sa aflam toate amanuntele si daca cineva e vinovat, cine....

udar

Sa plateasca toti cei care au gresit voit si cei care nu ar fi vazut....
Pedeapsa sa fie maxima si mediatizata mult timp ca poate    se mai opresc si altii care practica  aceste joburi...

Trimis de pe al meu SM-A300F folosind Tapatalk

Ionut

Hai sa nu deviem si sa aberam fara sa avem informatii concrete strict legate de acest contract (LD2).
Teorii si teorii ale conspiratiilor putem fabrica la nesfarsit.

Va rog, daca nu aveti ceva clar, la obiect, obiectiv si precis de scris, abtineti-va pentru ca poluam aiurea forumul.

bogdix

Eu vă îndemn să ne mutăm (doar puţin) atenţia spre alte lucruri cum ar fi:
- termenul pentru revizuirea Acordului de Mediu (sfârşitul lunii mai - începutul lunii iunie), pentru Autostrada Lugoj-Deva
- termenul de finalizare contractual pentru fiecare lot de pe Autostrada Lugoj-Deva, care este 27 mai !
- termenul de aprobare în CTE CNADNR al PT-ului pentru subsecţiunea E2 (zona de tuneluri) de pe LD2
- termenul de promovare al HG pentru exproprieri suplimentare pe LD: exproprierile suplimentare pe secţiunile E1+E2 pe LD2, exproprierile suplimentare pe secţiunile pentru descărcarea Holdea pe LD3 şi exproprierile suplimentare pe secţiunile C+D pe LD4
- termenul de semnare al actelor adiţionale de reglementare a prevederilor Ac. de Mediu cu Contractul pentru LD2 şi LD3 (ecoductul în plus)

Fără a se rezolva aceste probleme, Lugoj-Deva este relativ blocată.

mishu77

Nod Grind astazi pe la ora 18:30. Nu era nici o miscare dar e duminica totusi. Poze din mers. Se observa ca au iestit cu niste fier beton din pamant la al doilea pilon de langa DN.




La nod Margina am observat cateva utilaje intre DN si calea ferata stationate. Deci probabil ca vor reincepe ... sau cine stie ....

rocklee

azi pe  la noi a plouat ....si nu am putut iesi ...pe unde am planuit .... :(
spre seara am fost pana la deva ...si am trecut prin giratoriul de la soimus si mia atras atentia o structurain din mijlocul depozitului de zgura  pe care nu am mai vazuto pana acum iam facut cateva poze zumuite dar find seara tarziu si de la distanta nu miau iest prea bune ...se pare acele structuri va fi capatul viaductului care va fi peste actualul dn76..






Denis

De AC nu se mai aude nimic pe LD4? A trecut ceva timp(pierdut) de cand a fost ultima strigare...

bogdix

#28479
Nu se aude (şi nici nu se vede) nimic până se finalizează procedurile de revizuire a Acordului de Mediu (termenul era sfârşitul lunii mai).

alecu26

rocklee, probabil acolo lucreaza asa, mai pe ascuns UMB. Poate i-ai stricat apele, si iar il calca ISC-ul.

Cat despre întrebarea cu Consultantul...da, a verificat si a dat neconformitati (aparent usor abuzive fortate, din ce pot eu sa vad prin tot acest smoke&mirrors). Teea a promis ca vine cu niste exemple de neconformitati. Ce vroiai sa faca mai mult? Sa se puna in fata compactoarelor? Sa opreasca lucrarile asa cum a zis Bogdix, nu e chiar simplu. Cred ca trebuie primita aprobarea beneficiarului, si dadea apa la moara Salini.

Eu rog, daca are cineva la indemana, sa puna tabelul din normativ, cu tipurile de pamant si in ce conditii pot fi ele folosite la terasamente de autostrada.
Drumurile noastre POATE;

aditd

Stiri bune ar fi aici: http://www.ziuaveche.ro/exclusiv-zv/reportaj/asfalt-de-uzura-pe-autostrada-lugoj-deva-foto-279207.html/
Este si o poza de pe lotul 2 cu niste ... ceva dale pe mijloc (a fost o discutie ce ar fi).

Poate ma ajuta cineva cu
"...in contextul în care valorile de trafic au crescut foarte mult în ultima perioadă, chiar transportatorii de la Dacia circulă deja pe cei 230 km finalizați ai autostrăzii A1, transportînd autoturismele spre vestul Europei."
Despre ce e vorba aici?

mishu77

^^ Pai e vorba despre portiunile finalizate din A1 adica centura Sibiu - Saliste, Cunta - Soimus si apoi Traian Vuia - Nadlac dar sunt chiar 250 km dupa google maps de autostrada. Probabil ca autorul a vrut sa sublinieze ca cei care transporta de la Dacia o iau de la Sacarmas pe DN68A pana la Traian Vuia si apoi pe autostrada. Totusi cat am circulat intre Traian Vuia si Ilia nu am vazut trailere cu masini pe DN68A ( e adevarat ca nu circul chiar foarte des cam o data pe luna si cam in weekend).

teea

Quote from: bogdix on May 09, 2016, 05:36:21 AM
Nu se aude (şi nici nu se vede) nimic până se finalizează procedurile de revizuire a Acordului de Mediu (termenul era sfârşitul lunii mai).

@ bogdix : termenul anuntat de autoritati este 24 mai 2016
Sa gindesti este dificil. De aceea, majoritatea oamenilor doar judeca ! Carl Gustav Jung