Autostrada A1 București-Nădlac

Started by Ionut, September 13, 2011, 12:10:24 PM

Previous topic - Next topic

5 Members and 23 Guests are viewing this topic.


Ionut

No acu' pe bune. De ce mai protestam? Uite lucrurile astea fac foarte mult rau in contextul actual. Se face autostrada, se lucreaza la modul cel mai serios la etapele premergatoare constructiei efective, de ce trebuie sa infectam opinia publica si bunul simt cu un protest facut doar asa ca paravan pentru a mai face un pic de imagine? Astfel de stiri ar trebui ignorate pe acest forum.

Sa le spuna cineva domnilor sindicalisti sa se informeze mai intai si sa nu mai spuna prostii angajatilor pe care-i reprezinta. Si n-ar strica sa inteleaga ca nu e frumos sa iti faci imagine pe seama altora.

M-as bucura nici sa nu comentam actiunile astea. Am protestat cand era vorba sa se renunte la Sibiu-Pitesti. Acum avem, din pacate, multe alte lucruri pentru care ar trebui sa protestam. Nu sa batem la o usa deschisa.

TibiV

Eu am citit de 3 ori textul ca sa fiu sigur ca am inteles bine...
Mai ales ëxpresia "protesteaza" m-a uluit...
Se pare ca peste tot exista "protestatari de profesie"... :(
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

Europiu

Nu stiu cat de credibila este sursa, titlul se vrea de senzatie, dar continutul ramane interesant. Neaga la "mititica"?

Quote
În raportul Corpului de Control al ministrului Transporturilor, Dan Costescu, privind modul în care șefii Companiei Naționale de Autostrăzi și Drumuri Naționale din România au derulat proiectele și contractele, în perioada 2013-2015, deținut în exclusitate de Revista Capital, inspectorii au precizat că autostrada demolată Orăștie-Sibiu s-a crăpat înainte cu patru zile de inaugurare.

În nota de constatare din 10 noiembrie 2014, comisia nominalizată de oficialii CNADNR pentru a verifica stadiul lucrărilor lotului 3 al autostrăzii Orăștie-Sibiu, a descoperit că, ,,în zona în km 43+855- 44+200 pe partea dreaptă a autostrăzii prezintă crăpături și fisuri multiple cauzate de alunecarea terenului, drept pentru care solicităm realizarea unor studii geotehnice, urmând ca în baza analizei acestora, proiectantul să dea o soluție de remediere".

The problem with the world is that the intelligent people are full of
doubts, while the stupid ones are full of confidence (Charles Bukowski).

dr4qul4

asta sa fie motivul pentru care o anumita persoana a refuzat sa coboare din masina si sa taie panglica?  :lol:
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024


NGC

@CNADNR: Chiar nu ati mai primit nici un raport de progres pentru "Revizuire/ Actualizare Studiu de fezabilitate pentru Autostrada Sibiu-Pitesti" din 16 Noiembrie 2015 si pana astazi? ;)

@CNADNR: Nu uitati sa actualizati situatia cu "stadiul proiectelor in derulare". Luni este deja ultima zi a lunii Februarie. ;)

disney

Quote from: Ionut on February 18, 2016, 12:33:06 PM
Am pus documentul aici pentru posteritate:

Tot pentru ca sa ramana pentru posteritate si pentru ca nu au mai fost publicate, pun mai jos ofertele pentru A1 Lugoj - Deva Lot 2, 3 si 4.







TibiV

Adică după criteriul "prețul cel mai mic" trebuia să facă UMB-ul toate trei loturile ?!
Nu ştiam...
Cool... :)
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

esendy

maistie cineva de ce nu a castigat UMB toate 3 loturile?

dorum

descalificati pe celelalte 2
s-a ajuns si la cai exceptionale de atac.
De ce a decis CNADNR asa, nu stiu...

horatiu.cosma

Cand vezi o licitatie unde cel mai mic pret e de mai bine de doua ori mai mic decat cel mai mare, ceva nu e in regula. Ma mir ca au castigat chiar si pe lotul 4 cei de la UMB. Pe lotul 3 ce o fi continut solutia tehnica a celor de la Pizarotti? Pamant vegetal incrustat cu fire de aur?

NGC

@disney: :cheers:

Am completat si in sinteza licitatiilor unele informatii care lipseau.

Este interesant ca pe A3 Gilau - Nadaselu, UMB a castigat de pe locul 2, si ar fi interesant sa vedem si situatia completa de pe TL1 si TL2.

akacrys

http://stirileprotv.ro/stiri/financiar/autoritatile-deschid-cu-teama-autostrada-orastie-sibiu-ministrul-vorbeste-despre-suspiciuni-legate-de-lotul-3-al-soselei.html

Vad ca toti insista ca vom circula de la nadlac pana la sibiu anul acesta(cu mici intreruperi), nu stiu de unde se informeaza jurnalistii astia  :|

TibiV

Păi stirea zice clar "cu o mică excepție"

Şi mica excepție o explică chiar ministrul: "Vom avea un mic segment lipsa, ca de obicei in Romania, este un segment lipsa, lucrari de arta foarte complicata care necesita proiectare si reproiectare pentru a intra in conditii de mediu impuze de comunitatea europeana"

De data asta au reușit o ştire destul de corectă...
Mama proștilor este mereu gravidă... :)